Minister za pravosodje Goran Klemenčič ima tudi potem, ko je sodišče odpravilo poročilo KPK o premoženjskem stanju Janeza Janše v času, ko je komisijo vodil prav klemenčič, vso potrebno integriteto za opravljanje funkcije ministra, je v odgovoru na poslansko vprašanje vodje poslanske skupine SDS Jožeta Tanka KPKpovedal premier Miro Cerar.
"Odločitev KPK je bila izvedena z vso možno skrbnostjo, po večmesečnem proučevanju in uporabi vseh možnih metod. Tudi Janez Janša je imel vso možnost, to je javno dokumentirano, da se v postopku izjavi o vseh takrat obremenilnih dejstvih," je pojasnil Cerar.
Premier je dodal, da je vrhovno sodišče poročilo odpravilo zaradi procesnih napak, "kar je vsekakor treba spoštovati". "Je pa treba tudi povedati, da sama vsebina poročila ni bila izpodbijana in tudi ni bila izpodbita. Vrhovno sodišče je namreč sprejelo samo procesno odločitev. Pred tem pa je kar šest senatov različnih sodišč potrdilo tisto, kar je sprejela KPK," je dejal Cerar.
Tanka je dodatno zanimalo, ali ima Klemenčič po Cerarjevem mnenju še dovolj integritete za ministra tudi glede na to, da je Računsko sodišče RS maja lani KPK za poslovanje v času, ko ga je vodil Klemenčič, izdalo negativno mnenje.
Cerar je odgovoril, da omenjene nepravilnosti segajo v čas senata, ki je KPK vodil pred Klemenčičem, "kar je bilo že večkrat izkazano z dokumenti in dejstvi". Klemenčič naj bi se po Cerarjevih besedah na ugotovitve revizorjev odzval takoj in se tudi zavzel za odpravo nepravilnosti.
Tanko z odgovorom ni bil zadovoljen. Očitkom glede Klemenčiča je dodal tudi domnevne nepravilnosti, ki naj bi jih pri pregledu Klemenčičeva premoženja odkrila Mandatno-volilna komisija DZ. Ta je po besedah poslanca ugotovila, da Klemenčič "ni prijavil podjetja svoje žene, da ni znal pojasnili, zakaj ni imel hiše vnesene v evidence Geodetske uprave RS" in da je posojila za hišo dobil "bistveno ceneje, kot so bila takrat dostopna na trgu".
Pri temu je protestiral vodja poslanske skupine ZaAB Jani Möderndorfer, saj je ocenil, da je Tanko z omenjenimi navedbami zlorabil podatke z zaprte seje DZ. Od predsednika DZ Milana Brgleza je zato zahteval, naj ukrepa. Tanko pa je odgovoril, da so podatki "več ali manj iz magnetogramov, ki so javno dostopni na spletni strani DZ".
Brglez je na koncu dal opomin obema. Tanku pogojno, če se izkaže, da je res navajal podatke z zaprte seje mandatno-volilne komisije, Möderndorferju pa, ker je postopkovni predlog zlorabil za razpravo.
Cerar je v izjavi ob robu seje DZ ocenil, da ni razloga, zaradi katerega bi ta odločitev sodišča negativno vplivala na ministrovo integriteto. Svoje stališče je pred današnjo sejo DZ predstavil tudi poslancem SMC in poslanska skupina je, kot je zatrdil Cerar, njegovo mnenje podprla.
Cerar verjame, da KPK ni imel naklepa komu škodovati. Politični premiki, ki jih je povzročilo poročilo, pa so bili po njegovih besedah posledica odločitev političnih strank. Je pa premier ob tem poudaril, da bo zakon o integriteti in preprečevanju korupcije zagotovo treba izboljšati.
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je ocenil, da je "ta zgodba na nek način končana", pri čemer verjame, da bodo v tem tednu s strani ministra in premierja slišali še kakšno dodatno pojasnilo. Če bi prišlo do interpelacije in bi se ta nanašala na njegovo delo v času KPK, bi bilo to za SD nesprejemljivo. Vprašljivo pa je tudi, če bi takšna interpelacija vzdržala poslovniške določbe, je še povedal Han in dodal, da ima Klemenčič zaupanje SD.
Vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša pa je spomnil, da minister Klemenčič prihaja iz kvote SMC in da je za delo svojih ministrov odgovoren predsednik vlade. "On bo odločal o tem, ali mu ta kader ustreza ali ne," je poudaril. Dokler bo zaupanje vanje imel predsednik vlade, toliko časa bodo tudi v DeSUS sodelovali z njim.
Svojo podporo Klemenčiču pa je premier Cerar izrazil tudi na Twitterju.
Minister Klemenčič ima po mojem mnenju še vedno vso potrebno integriteto, da lahko opravlja funkcijo ministra za pravosodje. #poslvpr
— dr. Miro Cerar (@MiroCerar) March 2, 2015
K odstopu je Klemenčiča že prejšnji teden pozval Janez Janša, ki se je ob novici, da Cerar podpira Klemenčiča takole odzval:
Povzetek pogovora v #murgle: Protiustavno poročilo Klemenčiča je vzrok, da je @MiroCerar PV. Zato mu je dolžan zahvalo. In podporo.
— Janez Janša (@JJansaSDS) March 2, 2015
V SDS so v začetku razmišljali tudi o interpelaciji zoper pravosodnega ministra. Milan Zver pa je po tem, ko je Cerar izrazil podporo Klemenčiču, dejal, da je "od danes za interpelacijo bolj primeren predsednik vlade Miro Cerar."
Zver je spomnil, da je omenjeno poročilo KPK povzročilo velike, nepopravljive posledice. Med drugim je neposredno vplivalo na padec takratne Janševe vlade, za kar sicer po Zverovem mnenju nosijo del odgovornosti tudi takratni koalicijski partnerji.
Po Zverovih besedah je bil pred dvema letoma "Janez Janša drugič prisilno odstranjen z oblasti". Prvič pa da se je to zgodilo v aferi Depala vas.
"Dejstvo je, da če Klemenčič takrat ne bi spisal tega poročila, danes ne bi imeli vlade Mira Cerarja," je dejal Zver in dodal, da se danes Cerar očitno čuti dolžnega in vrača dolg Klemenčiču.
Po Zverovem mnenju imamo sedaj dve institucionalni krizi - od danes krizo vlade, pa tudi krizo protikorupcijske komisije, ki bo morala doživeti transformacijo ali pa bo treba sprejeti dejstvo, da takšne, kot je, ne potrebujemo.
Zver meni, da bi moral Klemenčič zbirati dovolj poguma in samokritike in podati odstop. "A Klemenčič očitno razume integriteto pri drugih drugače kot pri sebi," je dodal.
NSi bi podprla interpelacijo
Podporo morebitni interpelaciji zoper Klemenčiča je v izjavi za medije v DZ danes izrazila predsednica NSi Ljudmila Novak. Tudi v NSi so pričakovali, da bo Klemenčič prevzel svojo politično odgovornost za storjeno napako in odstopil s funkcije ministra. "Nekdo, ki je kršil ustavo, težko verodostojno opravlja funkcijo ministra," meni Novakova.
Zato nimajo drugega sredstva, kot da podprejo interpelacijo, če bo ta vložena, je povedala predsednica NSi. Napaka, ki je povzročila padec vlade in državi povzročila velike stroške, je namreč po njenih besedah vplivala tudi na opravljanje sedanje funkcije in na kredibilnost ministra.
Ob tem je spomnila, da so v NSi že v času objave poročila imeli določene pomisleke glede postopkov KPK. Po njenih besedah so z vztrajanjem v koaliciji želeli ravnati v korist države, saj so vedeli, da bodo poslabšane bonitetne ocene in prekinitev reform vplivale na državo. "Poročilo KPK ne bi smelo biti povod za razpad vlade, pač pa bi morala sodišča zadevo takoj obravnavati. To bi morala biti končna posledica vsega," je še dejala Novakova.
Tudi predlagana sodna reforma sicer NSi po njenih besedah ne vliva zaupanja, da se bodo stvari v slovenskem pravosodju korenito izboljšale.
Klemenčič se veseli razprave ...
Minister za pravosodje Goran Klemenčič ni želel komentirati nedeljskega pogovora s premierjem Mirom Cerarjem, a je dejal, da se veseli morebitne interpelacije. Klemenčič pravi, da bo iz tega nastalo novo poročilo, "ponovno se bo moralo začeti govoriti o vseh finančnih transakcijah, o bratih, sestričnah ...".
Spomnil je, da nekoga ne moreš interpelirati za preteklo delo in dodal, da je sicer "tudi to mogoče". "Dam jim tudi idejo, da mogoče sprožijo parlamentarno preiskovalno komisijo ali vsaj vložijo civilno tožbo," je pripomnil minister Klemenčič.
KOMENTARJI (3004)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.