Olimpijski komite Slovenije obeležuje 25 let delovanja. Ob tej priložnosti se je premier Miro Cerar udeležil mednarodne konference o boju proti korupciji v športu z naslovom "Credibility Crisis in Sport – fight against corruption in sport." Cerar je imel na konferenci nagovor na temo etike v športu. Poudaril je, da so športne vrednote pomembne za vse sfere v družbi, negativne pojave pa je potrebno ustrezno sankcionirati, so sporočili iz njegovega kabineta.
Pomembno, kako izgledamo, zanemarjamo pa frednote, kot so prijateljstvo in sočutje
Cerar meni, da se sodobna družba sooča s pretiranim materializmom, individualnostjo, nezdravo tekmovalnostjo z egoizmom in dejstvom, da videz pogosto prevlada nad vsebino. Zato je prepričan, da so moralne vrednote, etičnost in spoštovanje pravnih pravil ključni za reševanje izzivov sodobne družbe. "Pomembno je, kako izgledamo, kako izpademo navzven, kaj govorimo. Predvsem to, ali smo všečni. Pogosto zanemarjamo tiste vrednote človeka, ki so temeljne, moralne etične vrednote, kot so na primer prijateljstvo, sočutje, spoštovanje, poštenost in pravičnost," je izpostavil slovenski premier.
Prepričan je, da je šport pomemben za mlade in njihovo vzgojo, saj so vrline, kot so tovarištvo, fairplay in medsebojno spoštovanje, sestavni del športa. Izpostavil je pomen zgledov v športu, saj šport pogosto dviguje duh celotne družbe.
Meni, da je treba korupcijo v športu ustrezno sankcionirati, pri tem pa je ključno sodelovanje države in športnih institucij. Posebej je poudaril pomen ustreznega znanja organov, ki preganjajo te pojave. Vse deležnike je pozval, da opravijo svoje delo. Pudaril je tudi podporo vlade in njeno prizadevanje za boj proti korupciji na vseh področjih.
'Vrednote športa nas srčno povezujejo'
Problem korupcije na številnih področjih življenja je izpostavila tudi ministrica Maja Makovec Brenčič, ki je zadolžena za področje športa. Kot pravi, je športno področje še posebej pomembno, predvsem za mlade. "Vrednote športa nas srčno povezujejo. Šport je tudi univerzalni jezik, obenem pa je dejavnost, ki daje priložnost posebnim, šibkim in socialno šibkim krogom." Zato je še bolj pomembno, da se v športu odločimo za ničelno toleranco.
Igor Klančnik iz podjetja Transparency je na prvo mesto v boju z modernimi težavami športa postavil integriteto in kot primer človeka z veliko integriteto izpostavil Leona Štuklja. Sam vidi pot k izboljšanju odnosov v uvajanju te integritete v vse starostne skupine in sloje družbe in le tako bo kritična masa nagnila tehtnico na stran dobrega.
"Korupcija, prostitucija in vohunjenje so najstarejše dejavnosti na svetu, zato je boj proti tem zadevam vedno težaven," pravi Klančnik, ki meni, da se stanje lahko izboljša tudi z dosledno z uporabo mehanizmov nadzora, ki pa jim morajo istočasno slediti večja transparentnost, uvedba višjih standardov integritete, etika, dobro upravljanje in vodenje športnih organizacij ter etično investiranje in sponzoriranje.
Predsednik OKS Bogdan Gabrovec je že v uvodu poudaril, da OKS izpolnjuje Agendo 2020 in v skladu z njo vodi kampanjo za etični šport ter poudaril pomen čistega športa.
Njegov predhodnik in vsaj začasno prvi mož Združenja Evropskih olimpijskih komitejev Janez Kocijančič pa je dodal, da je v z vezi s korupcijo v športu razprt med razsežnostjo športa in zgodbo o nevidni niti. Pri razsežnosti je izpostavil šport kot področje družbenega življenja z lastnimi pravili, ki si jih ureja sam, pa tudi ekonomsko razsežnost in druge vloge, ki jih igra moderni šport. Kot nevidno nit pa izpostavil, da doslej v Sloveniji še nihče ni bil obsojen neposredno zaradi kršitev korupcije, kot jo opredeljuje zakon. "O korupciji se zelo veliko govori, pravnih posledic pa je zelo malo. Zelo dobro je skrita."
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.