Premier Miro Cerar dejanje Policijskega sindikata Slovenije (PSS), ki je vložil pobude za kar štiri zakonodajne referendume, ocenjuje kot povsem nedopustno in nesprejemljivo.
"Gre za največjo zlorabo instituta zakonodajnega referenduma doslej," Cerarjevo stališče navaja sporočilo za javnost, ki so ga poslali iz njegove kabineta. "To ni stavkovni ukrep, pač pa dejanje, ki ga je sprožilo vodstvo policijskega sindikata, ki neposredno onemogoča uveljavitev pomembne zakonodaje, ki jo je sprejel najvišji državni organ, to je državni zbor. Želim si, da to ne bi vrglo sence na delo policije in njenega vodstva, ki svoje naloge opravljata zelo dobro in predano," je navedel premier.
"Medtem ko si vlada s približevalnimi predlogi prizadeva najti javnofinančno vzdržno pot do sporazuma, vodstvi policijskih sindikatov z nadaljevanjem stavke in omenjenim dejanjem ne ravnata konstruktivno," je ocenil premier. Dodal je, da je "zaskrbljujoče, da je po nedavnih nedopustnih dejanjih, v katere je bil vpleten predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS), zdaj še vodstvo Policijskega sindikata Slovenije (PSS) zagrešilo povsem nedopustno in nesprejemljivo dejanje".
Ob tem je izpostavil, da policijska stavka, "ki državi že povzroča škodo, vseskozi poteka kljub veliki teroristični nevarnosti v EU ter v času, ko je vlada bistveno povečala proračunski obseg sredstev za delovanje policije, policiji zagotovila nove zaposlitve ter obsežno nabavo nove opreme".
Policijski sindikat je namreč v torek v DZ vložil pobude volivcev za razpis referendumov o noveli zakona o varstvu okolja, noveli zakona o trgu finančnih instrumentov, spremembah zakona o družbi Slovenske železnice in noveli zakona o sodnih taksah. V sindikatu so pojasnili, da jih je v takšno državljansko akcijo prisilila vlada, ki da se krčevito brani izpolniti dane obljube.
O tem so dopoldne razpravljali tudi koalicijski partnerji, vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer pa je v izjavi za medije povedala, da so omenjene pobude z vidika delovanja države izjemno zaskrbljujoče. Na pobude se je v sredo že odzval tudi predsednik DZ Milan Brglez. Dejal je, da so takšne pobude postale "že neka navada oz. poskus zlorabe te zakonodaje, ki je bila mišljena za nekaj povsem drugega".
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.