Predsednik vlade Miro Cerar se je danes z obrambnim ministrom Jankom Vebrom po telefonu pogovarjal o najnovejših ugotovitvah komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb o domnevni zlorabi obveščevalno-varnostne službe obrambnega ministrstva. Cerar je ob tem od Vebra zahteval poročilo glede očitkov, Veber pa je predsedniku vlade po telefonu zagotovil, da ni storil nič nezakonitega.
Veber ne namerava odstopiti. Trdi, da je spoštoval zakonodajo
Na današnji novinarski konferenci pa se je Veber odzval na izjave poslanca Mateja Tonina in mu sporočil, da ne bo odstopil z mesta ministra. Prepričan je, da je storil vse v skladu z zakonom, če tega poročila ne bi zahteval, pa bi ogrožal varnost države, je dejal Veber. Po njegovih besedah je Telekom z vidika zagotavljanja komunikacijske infrastrukture ključni poslovni subjekt pri zagotavljanju varnosti države in po sklepu vlade podjetje posebnega pomena.
Minister je nad Toninovimi izjavami, da je prekoračil pooblastila, presenečen, še posebej, ker kot minister ni bil povabljen na sejo komisije DZ za nadzor nad obveščevalnimi službami, ko je ta sprejela sklep, da naj bi prekoračil pooblastila s tem, ko je naročil analizo prodaje Telekoma. Prav tako je poudaril, da so na komisiji obravnavali drug zapisnik, in ne tega, na katerega se nanašajo očitki o nepravilnostih.
Dejal je, da je pregled posledic morebitne prodaje Telekoma poleg Obveščevalno-varnostne službe Morsa pripravila tudi Uprava za zaščito in reševanje. "Nismo proučevali posledic privatizacije Telekoma, pač pa posledice morebitne zamenjave lastništva," poudarja Veber in dodaja, da jih je zanimalo, kaj se zgodi v primeru morebitne spremembe lastništva Telekoma, še posebej, če bo novi lastnik postal tujec. Iskali so odgovor na vprašanje, kako zagotavljati varnost in sistem zaščite in reševanja.
Če tega poročila ne bi pripravil, bi deloval neodgovorno, pravi Veber in dodaja, da je ravnal v interesu zagotavljanja varnosti države, tako z vidika obveščevalno-varnostnih služb kot z vidika delovanja Uprave za zaščito in reševanje. Veber še trdi, da ima varnostna služba ministrstva za obrambo, ki ji je naročil analizo, vsa pooblastila za takšno delo v 32. členu zakona o obrambi.
Vlado o tem obvestil že novembra
Na vprašanje novinarja, ali je premier Cerar vedel, da je sprožil postopek priprave poročila prek Obveščevalno-varnostne službe, je Veber dejal, da je premier seznanjen z gradivom, ki ga je pripravil, a razprave na vladi o tem še ni bilo. Nekaj gradiva je posredoval na vlado novembra 2014, a še ni bilo vsebinske obravnave, je novinarjem dejal Veber in dodal, da je Obveščevalno-varnostna služba ministru poročala ustno, interni dokument, o katerem je bil obveščen tudi premier Cerar, pa je po besedah ministra nastal ob podpori vseh služb ministrstva za obrambo.
Cerar od Vebra do konca tedna zahteva poročilo
Cerar, ki bo v naslednjih dveh dneh v tujini zaradi zasedanja Evropskega sveta, je Vebra zadolžil, da mu do konca tedna pripravi natančno poročilo glede očitkov o kršitvi zakonodajnih pooblastil, ki jih ima kot minister za obrambo, so sporočili iz premierjevega kabineta.
O tem bo razpravljal tudi odbor za obrambo
O analizi privatizacije Telekoma bo v ponedeljek razpravljal tudi odbor DZ za obrambo. Njegov predsednik Peter Vilfan je namreč sklical nujno sejo, na kateri naj bi poslanci dobili vse informacije glede očitkov, da je Veber zlorabil obveščevalno-varnostno službo v politične namene. Vilfan je predsednika komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Branka Grimsa zaprosil za magnetogram seje komisije in poročilo o nenapovedanem nadzoru. Seja bo za javnost zaprta, nanjo pa bodo povabili vse, ki so tako ali drugače sodelovali v tej zgodbi, je dejal Vilfan.
Tonin: če Veber ostane v vladi, opoziciji ostane le še interpelacija
Po mnenju vodje poslanske skupine NSi Mateja Tonina je po ugotovitvi komisije DZ, da je obveščevalno-varnostna služba Morsa po navodilih ministra Vebra presegla pooblastila, zdaj odgovornost na premierju. Če premier ne bo ukrepal in Veber ostane v vladi, opoziciji kot edino orožje ostane interpelacija, je dejal Tonin.
Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je namreč v nenapovedanem nadzoru ugotovila, da je Veber obveščevalno-varnostni službi ministrstva za obrambo (Mors) naročil pripravo analize pozitivnih in negativnih vidikov privatizacije Telekoma, kar po mnenju komisije presega zakonska pooblastila. Sklep so po Toninovih besedah sprejeli s štirimi glasovi za in dvema proti.
Ugotovitve nadzora, ki ga je vodil Tonin, pomenijo nedopusten poseg omenjene vojaške službe v civilno sfero, kjer ta sicer nima nikakršnih zakonskih pooblastil, saj je za to področje pooblaščena Slovenska obveščevalno-varnostna agencija (Sova), je poudaril Tonin. Po njegovih besedah je še posebej sporno, da je minister za izvedbo naloge pooblastil obveščevalni in protiobveščevalni sektor službe, in ne varnostnega. Kot pravi, je bistveno vprašanje pri tem, ali toleriramo, da lahko vojaška obveščevalno-varnostna služba posega v civilno sfero.
Kot navaja Tonin, lahko ta zgodba izpade kot političen boj za in proti privatizaciji, a ne gre za to. "Ministra smo odkrili z roko v marmeladi in smo dolžni to razkriti," je dejal Tonin in dodal, da so posledice lahko politične.
A minister, kot pravi, ni dolžan odgovarjati njemu. Od tu naprej je odgovornost premiera Cerarja, da se odloči, ali si želi imeti v svoji ekipi ministra, ki daje nezakonite odredbe.
Interpelacijo napovedujejo tudi v SDS
K odstopu ministra Vebra pozivajo tudi v SDS. Če sam ne bo odstopil, pričakujejo, da ga bo razrešil premier Cerar, v nasprotnem primeru v SDS napovedujejo interpelacijo. "Očitno je, da je s prekoračitvijo pooblastil naložil tej službi nekaj, kar ni v njeni pristojnosti," je opozoril vodja poslancev SDS Jože Tanko.
Jakič: Gre za nedopustno zlorabo
Nekdanji obrambni minister Roman Jakič je na Twitterju zapisal, "da je potrebno ostro odreagirati na afero uporabe vojaško-obveščevalne službe v politično-strankarske namene oviranja procesa privatizacije. Če že, potem država uporabi Sovo za "checking" potencialnih kupcev in posledic nakupa, ne pa vojaško-obveščevalno službo! Ta skrbi za varnost naših vojakov v tujini in izvaja le vojaško kontra obveščevalno dejavnost doma."
Naročena analiza je sicer po besedah Jakiča nenavadna iz več razlogov, a že to, da naj minister ne bi sproti obveščal predsednika vlade, se mu zdi problematično.
Jakič sicer dopušča možnost, da bi Veber takšno analizo lahko naročil na podlagi uredbe o obrambnem načrtovanju, ki daje možnost, da obrambni načrti lahko obsegajo tudi pregled lastnikov in upravljavcev kritične infrastrukture. Zato želi biti, kot pravi, v oceni Vebrovega ravnanja previden.
Dobovšek: Za analizo bi bila najbolj pristojna Sova
Iz javno dostopnih podatkov glede ravnanja ministra za obrambo Vebra, ki je obveščevalno-varnostni službi Morsa naročil pripravo analize o privatizaciji Telekoma, po besedah poslanca SMC Bojana Dobovška še ni mogoče zagotovo trditi, da je minister prekoračil pooblastila. Meni pa, da bi bila za takšno analizo najbolj pristojna Sova.
Kot je dejal Dobovšek v izjavi novinarjem, je na problematiko prodaje Telekoma opozoril že pred meseci, saj njegovo infrastrukturo uporabljajo vse obveščevalne službe, tako policija kot Slovenska varnostno-obveščevalna agencija (Sova) in OVS. Za takšne analize, kot jo je naročil Veber, pa je po njegovih besedah najbolj pristojna Sova. "Če je minister za obrambo ocenil, da potrebuje takšne podatke za vojaško varnost Slovenije, bi moral, če ne drugje, na svetu za nacionalno varnost sprožiti to vprašanje," je poudaril Dobovšek.
KOMENTARJI (1838)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.