Med obiskom nemškega predsednika Joachima Gaucka v Sloveniji je premier Miro Cerar spregovoril za nemški časnik Die Presse. V pogovoru je Cerar dejal, da Srbiji svetuje, da podpre sankcije proti Rusiji, če bi rada postala resna kandidatka za EU. Prav tako je dejal, da obžaluje privatizacijo Telekoma.
Cerar: državljani ne zaupajo več institucijam
Na vprašanje novinarja, kaj se je zalomilo v Sloveniji, da imamo tako negativno politično ozračje, je Cerar dejal, da smo si v veliki večini sami krivi za krizo. K temu so pripeljali pokvarjeni politiki, omadeževan ugled sodstva, šibke družbene vrednote in spodkopavanje bančnega sektorja, pravi Cerar. Opozarja, da je splošno razpoloženje v državi zelo slabo, za krizo pa ljudje krivijo politike. "Zato je moja prva skrb povrnitev politične stabilnosti v državi, dvig ravni politične kulture in okrepitev ugleda sodstva," je dejal premier Cerar, saj lahko le v takšnem okolju ustvarimo boljše poslovno okolje in zdrav bančni sistem.
Ime novega gospodarskega ministra znano v dnevu ali dveh
Nemškega novinarja je zanimalo tudi, ali že ima novega kandidata za gospodarskega ministra. Cerar mu je pojasnil, da bo ime objavil zelo kmalu in dodal, da potrebuje le še dan ali dva časa.
Cerar bi se privatizacije lotil drugače
Cerar je zavrnil očitke, da zavira privatizacijo slovenskih državnih podjetij. Na vprašanja o postopku privatizacije je Cerar odgovoril, da sta korupcija in slabo upravljanje pustila katastrofalne posledice v številnih podjetjih v večinski državni lasti. Ena od rešitev je, tako Cerar, v privatizaciji. "Vendar mislim, da to ni edina rešitev," pravi Cerar, ki je prepričan, da je možno tudi v državnih podjetjih zagotoviti boljše upravljanje. "Imamo podjetja, ki dosegajo dobičke in so v večinski državni lasti," pravi premier.
Dodaja, da bo država izvedla proces privatizacije 15 državnih podjetij, ki ga je zastavila že predhodna vlada. Glede nadaljnjega postopka pa Cerar pravi, da bo vlada pripravila strategijo, v kateri bo eden od ključnih kriterijev dosežena cena, prav tako si želijo, da bi investitorji prispevali k razvoju podjetja in s tem prispevali k gospodarski rasti celotne države. Prav tako je dejal, da bodo zelo zadržani pri prodaji podjetij, ki so za Slovenijo strateškega pomena.
Na vprašanje, ali je med temi podjetji tudi podjetje Telekom, je Cerar pritrdil. Kot je dejal, je Telekomova infrastruktura zelo pomembna za Slovenijo, a je Telekom na seznamu tistih podjetij, ki sta jih za prodajo namenila prejšnja vlada in poslanci, zato bi bilo narobe ustaviti proces privatizacije.Cerar je še dejal, da po njegovem mnenju ne bi smeli prodati Luke Koper, prav tako tudi ne Slovenskih železnic.
Tudi o pogajanjih s sindikati in ukrepih za zmanjšanje primanjkljaja
Premier je dejal, da mora Slovenija dokazati EU in seveda sebi, da zmore zmanjšati primanjkljaj ter dolgove. Kot pravi Cerar, bodo to dosegli z amandmaji k proračunu za leto 2015, s čimer bi radi znižali primanjkljaj pod 3 odstotke BDP. Na vprašanje, ali bo vladi to uspelo, je Cerar dejal, da to lahko naredimo, a le z velikimi napori. “Potekajo zelo naporna pogajanja s sindikati,” je dejal predsednik vlade in dodal, da gre za horizontalne ukrepe, ki ne bodo enih skupin prizadeli bolj in enih manj, pač pa bodo morali varčevati na vseh ministrstvih.
Cerar je še dejal, da si vlada prizadeva spodbuditi gospodarsko rast z investicijami, s privabljanjem tujih investicij v državo ter z učinkovitejšim črpanjem kohezijskih sredstev. Kot pravi premier, vlada stopnjuje boj s sivo ekonomijo, načrtuje pa tudi ukrepe za bolj racionalno vladno porabo.
Cerar: Rusiji moramo pokazati, kje so meje
Na vprašanje, glede odnosa Slovenije do politične krize v Ukrajini, premier odgovarja, da si mora EU prizadevati za gospodarsko sodelovanje z Rusijo, hkrati pa ji ne sme dovoliti, da spreminja meje z uporabo vojaške sile. “Rusiji moramo pokazati, kje so meje,” je poudaril Cerar. Na vprašanje, ali je Slovenija v procesu privatizacije dobila tudi ponudbe od ruskih podjetij, premier pritrjuje in dodaja, da bodo vse ponudbe obravnavali enakopravno, seveda, če so v skladu s slovensko in evropsko zakonodajo.
Novinar je premierja spomnil, da se je ruski predsednik Vladimir Putin pred kratkim mudil v Srbiji, kjer je sodeloval celo na vojaški paradi. Prav tako se povečuje vpliv ruskega Gazproma na srbskih tleh. Na vprašanje, kako Slovenija gleda na gospodarsko sodelovanje Srbije in Rusije, Cerar odgovarja, da se mora Srbija zavedati, da mora v primeru, če želi postati resna kandidatka za članstvo v EU, upoštevati evropska pravila in zakonodajo.
Premier: Janša je imel izbiro
V zvezi z očitki opozicije, da parlamentarne volitve niso bile legitimne, ker je vodja opozicije Janez Janša v zaporu, je Cerar dejal, da sam ne dvomi v zakonitost volitev in da bi mu bilo ljubše, če Janša ne bi bil v zaporu. Ob tem je spomnil, da bi Janša lahko na vrhovnem sodišču zaprosil za odlog prestajanja kazni, in dodal, da se je zavestno taktično odločil, da tega ne bo storil, ker je tako dobil veliko pozornosti.
V SDS zgroženi: Cerar v tujini zaničuje političnega zapornika Janeza Janšo
"Janezu Janši podtikati, da se je hotel z odhodom v zapor okoristiti, kar je storil Miro Cerar za avstrijski časnik Die Presse, je podlo, cinično in predsednika vlade nevredno," s tem se v SDS odzivajo na intervju premierja Cerarja za nemški časnik. Zato so na časnik naslovili prošnjo za objavo popravka, v katerem zahtevajo, da časnik navede, da je bil Janša obsojen na političnem in nepoštenem procesu. "Da je moral nastopiti prestajanje kazni neposredno pred volitvami, ni bila njegova odločitev, temveč odločitev tistih, ki so ga obsodili iz političnih razlogov. Njegov odhod v zapor je pasiviziral številne volivce SDS, ki nato niso oddali glasu za SDS, s čimer je ta izgubila šest mandatov," še navajajo v SDS.
KOMENTARJI (90)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.