Še pred dvema letoma, ko je aktualna vlada prevzela vajeti, je bila Slovenija po besedah Mira Cerarja v finančni gospodarski, socialni in politični krizi. Kopičili so se krediti, Slovenija je bila država brez mednarodnega ugleda, je navedel premier. Danes je v državi stabilnost tako v politiki in gospodarstvu kot v drugih družbenih podsistemih, je dejal na današnji novinarski konferenci.
Med bistvenimi uspehi je Cerar izpostavil bistveno izboljšanje stanja javnih financ. "Spet smo država, ki gospodarno ravna z državnim premoženjem – ne na škodo, ampak v korist državljanov," je poudaril. Prav tako je izpostavil prihranke v sferi javne uprave in zmanjšanje proračunskega primanjkljaja pod tri odstotke BDP.
Vlada je povečala učinkovitost pobiranja javnih dajatev, storila je tudi marsikaj za preprečevanje sive ekonomije. Prvič od osamosvojitve je bila sprejeta tudi strategija upravljanja z državnimi naložbami. Z njo so po Cerarjevem prepričanju zagotovili transparenten in učinkovit nadzor in upravljanje z državnim premoženjem.
Cerar je med uspehi spomnil tudi na izboljšanje turističnega poslovanja, pa tudi na odpravo administrativnih ovir, davčno prestrukturiranje ter investicije in druge spodbude, ki omogočajo gospodarstvu, da se razvija in da zaposluje.
Zadovoljen je s povečanjem zaposlenosti, predvsem med mladimi. "Bistveno je upadla brezposelnost, po šestih letih je število brezposelnih prvič pod 100.000," je dejal.
Izzivi: zdravstvo, mladi, pokojninska reforma, varnost
Izzivov za naprej ne manjka. Za letošnje in prihodnje leto je premier napovedal spremembe na področju zdravstva, kjer pričakuje, da bo ministrica skupaj z vlado uspela storiti, kar si je začrtala. V načrtu so ključne zakonodajne spremembe, nekatere bodo v DZ že oktobra in novembra, je pojasnil Cerar in med ukrepi na področju zdravstva kot prioriteto vlade izpostavil skrajševanje čakalnih dob.
Vlada želi ustvariti prihodnost za mlade, zato je po Cerarjevih besedah v načrtu izboljšanje že zdaj dobrega šolskega sistema in povečanje zaposlenosti. Vlada pa si ves čas prizadeva tudi za starejše, je zatrdil premier in še v mandatu te vlade napovedal sprejem zakona o dolgotrajni oskrbi ter spopad z izzivi na področju nadaljevanja pokojninske reforme.
Vlada bo tudi v prihodnje veliko pozornosti namenjala policistom, vojakom, civilni zaščiti in vsem ostalim, ki so v času migrantske krize opravili odlično delo, hkrati pa zagotovili varnost državljanov. Dotaknil se je tudi Sove, za katero ne bo dopustil, kot je poudaril, da zapade v histerijo anonimk, ki onemogoča normalno delo. Vlada si, tako Cerar, prizadeva vzpostaviti profesionalno obveščevalno agencijo, ki gre že zdaj v pravo smer, deluje, je operativna in tudi mednarodno priznana.
"Storili bomo vse, da v prihodnjih dveh letih bistveno povečamo kakovost življenja. To je bistveni cilj vlade," je zatrdil premier, ki pravi, da se vlada ne bo pustila motiti od tistih, ki želijo z raznimi manevri spodkopati politično in gospodarsko stabilnost. Vse je pozval k sodelovanju, kjer pa to ni mogoče, pa pričakuje konstruktivno kritiko.
Cerar je po polovici mandata prepričan, da bo koalicija tudi v prihodnje šla enotno naprej, glede padca javnomnenjske podpore vladi pa je dejal, da bo delo vlade mogoče ovrednotiti šele po koncu mandata, ko bo ta uresničila zastavljene cilje. Premier je sicer prepričan, da je bilo v zadnjih dveh letih storjenega že veliko, bi si pa tudi sam želel hitrejših sprememb. "Toda opozarjam, spremembe, ki jih potrebujemo, da gremo v boljšo družbo, bodo in naredili jih bomo do konca," je zatrdil.
Med prioritetami za prihodnje delo vlade pa je izpostavil strukturne spremembe, krajše čakalne dobe v zdravstvu, prihodnost za mlade, dvig zaposlenosti in zakon o dolgotrajni oskrbi.
Rupel in Pribac: Uspeh vlade se bo presojal po ukrepih v zdravstvu, z migranti in po političnem sodelovanju
Aktualna vlada se bo v zgodovino po mnenju analitika Igorja Pribca zapisala po svojem delovanju na področju zdravstva in odzivu na migrantsko krizo. V prvih dveh letih bi vlada morala sejati, da bi pozneje lahko žela, je poudaril Pribac. A dve leti sta šli mimo brez resnih strukturnih reform. Simbolno bi bila pomembna zlasti reforma zdravstvenega sektorja, vlada bi morala izboljšati tudi razmere na trgu dela.
Vprašanje trajanja vlade je povezano z izvirnimi rešitvami, kot je velika koalicija, in z možnostmi alternative, pa dodaja nekdanji zunanji minister Dimitrij Rupel.
Med šibkimi točkami vlade Rupel in Pribac izpostavljata ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča, deloma tudi zunanjega ministra Karla Erjavca. Pozitivno vlogo pa je po njunem mnenju odigral nekdanji finančni minister Dušan Mramor.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.