Okrog 80.000 Slovenk in Slovencev je bilo na takšen ali drugačen način prizadetih zaradi izgona, ki je bil posledica okrutne raznarodovalne politike, brez ozira na temeljne človeške vrednote. Pri tem se mnogi nikoli niso vrnili v svoj domači kraj, nešteto družin pa je ostalo brez svojih bližnjih, je spomnil predsednik vlade Miro Cerar.
"Grozodejstva druge svetovne vojne so nam v poduk in v opomin, da smo kot narod in kot država dolžni vedno in povsod spoštovati človekovo dostojanstvo, vrednote demokratične in pravne države ter s tem seveda tudi človekove pravice in svoboščine," je poudaril in ocenil, da so prizadevanja preživelih teh dogodkov in delovanje v smeri ohranitve zgodovinskega spomina izrednega pomena.
Ob tem je pozdravil dejavnosti društva izgnancev, ki v javnosti in tudi med mladimi širi zavedanje o posledicah vojne in usodi izgnancev ter beguncev, ki je zaznamovala slovenski narod. "Na podlagi teh spoznanj lahko gradimo našo prihodnost. Imamo svojo državo, ki je enakopraven del evropske družine narodov in živimo v miru," je dodal.
Premier je pozval tudi k ohranjanju in plemenitenju miru, "ki smo ga v veliki meri deležni tudi zaradi naših prednikov". Prav tako moramo po njegovih besedah naprej graditi demokratično družbo, ki si prizadeva za strpnost, za inovativnost in razvoj, za človekove pravice in svobodo: "Le tako bomo izkazali naše spoštovanje do preteklih in prihodnjih generacij, ki jim bomo tako dali zgled in možnost za dostojno življenje."
V Sloveniji danes obeležujemo dan izgnancev in 70. obletnico njihove vrnitve v domovino. Med drugo svetovno vojno so okupatorske države razkosale Slovenijo in v okviru programa raznarodovalne in genocidne politike izgnale več tisoč Slovencev. Leta 1941 so izgnali 63.000 Slovencev, od tega 45.000 v nemška izgnanska taborišča na ozemlju tretjega rajha, 10.000 na Hrvaško, 7500 v Srbijo.
Veliko Slovencev je bilo izgnanih tudi z ozemlja, ki so ga zasedli Madžari, po kapitulaciji Italije pa tudi veliko primorskih Slovencev. Izgnani so bili tudi Slovenci iz Avstrije. Približno 17.000 Slovencev pa je pobegnilo pred izgonom. V italijanska taborišča je bilo izgnanih 35.000 Slovencev, navajajo v Društvu izgnancev.
KOMENTARJI (156)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.