Zoper osumljenega v korupcijski aferi v UKC Ljubljana Uroša Smiljića je preiskovalna sodnica odredila hišni pripor. Tožilstvo je sicer predlagalo pripor, o katerem pa bo odločal zunajobravnavni senat sodišča. Senat bo o priporu odločil v naslednjih 48 urah, so sporočili z ljubljanskega okrožnega sodišča. Sodnica je odločitev sprejela po končanem zaslišanju in na podlagi zbranih okoliščin. Sodnica je izrazila nestrinjanje s predlogom tožilstva.
Smiljića, zaposlenega v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana in pridržanega po torkovi policijski preiskavi, so ljubljanski kriminalisti v sredo s kazensko ovadbo privedli k preiskovalnemu sodniku, ki je zanj odredil sodno pridržanje.
Policija sicer izvaja aktivnosti v zvezi s sumi storitev večjega števila korupcijskih kaznivih dejanj. Potem ko so v sredo sporočili, da sta storitve omenjenih kaznivih dejanj osumljeni dve pravni osebi in 14 fizičnih, pa so danes pojasnili, da v tej številki niso zajeti policisti, osumljeni storitve kaznivih dejanj.
V policiji nadaljujejo tudi z notranjevarnostno preiskavo, znotraj katere bodo izvedeli ustrezne delovnopravne in organizacijske ukrepe. Ko bodo ti pripravljeni oz. izpeljani, bodo lahko podali tudi dodatne informacije o očitanih kršitvah.
Kot so danes še zapisali na ljubljanski policijski upravi, aktivnosti v tem predkazenskem postopku izvajajo od sredine leta 2015, v začetku letošnjega leta pa je bila podana tudi prijava. Skladno z zakonom o kazenskem postopku so v predkazenskem postopku kriminalisti zbirali obvestila, dokazne predmete in listine, dokaze pa so zbirali tudi s prikritimi preiskovalnimi ukrepi.
Cerar: Gre za nedopustne prakse, ki jih moramo obsoditi
Na afero se je danes ob obisku jeseniške bolnišnice odzval tudi premier Miro Cerar. "Preiskave v ljubljanskem kliničnem centru so pokazale, da gre tam za očitno povsem nedopustne prakse, ki jih moramo vsi obsoditi. Gre dejansko za primer korupcije," je izpostavil Cerar in dodal, da je prav, da se zadeve temeljito in čim hitreje raziščejo ter da se odgovorne osebe ustrezno sankcionira.
"Vlada in vse druge institucije v državi ter seveda tudi ljudje moramo končno dojeti, da Slovenija ne more biti uspešna, če ne bomo vzpostavili več reda, če ne bomo spoštovali skupnih načel in pravil ravnanja," je še poudaril Cerar in pojasnil, da to velja tudi v zdravstvu. "Če bomo imeli transparentne javne razpise, če bomo ekonomični pri nabavi materialov in zdravil, če bomo znali dobro organizirati delo, potem bomo lahko bolje pomagali ljudem," je dejal.
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc pa vztraja, da korupcije noben sistem ne more preprečiti.
KOMENTARJI (134)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.