Največja vladna stranka SMC na programski konferenci v Ljubljani razpravlja o prioritetah stranke do konca leta.
Premier in predsednik stranke Miro Cerar je v nagovoru več kot 200 članom poudaril, da SMC dela prave stvari, zato se ne bo umikala in pristajala na ultimate. Dejal je, da je SMC moderna stranka, stranka povezovanja, ki zavrača ultimate in lumparijo. Ne bodo se umikali, ampak gredo naprej in gledajo v prihodnost, od svojih usmeritev ne bodo odstopali, saj so prave, je napovedal. Morda so po njegovih besedah še vedno nekoliko naivni in se jim zgodi kakšen zdrs, a niso pokvarjeni, ne kradejo državljanom.
Prepričan je, da o njihovih dosežkih pričajo podatki. Slovenija je uredila javne finance in zaustavila trend naraščanja javnega dolga, nezaposlenost se je zmanjšala, več denarja je za znanost, turizem, poteka racionalizacija v javni upravi, je v odgovor tistim, ki pravijo, da niso nič naredili, med drugim nanizal Cerar in se vprašal, le zakaj mediji o tem, da smo izšli iz krize, ne poročajo.
Lobiji in interesne skupine rušijo vlado
Prav zaradi rezultatov po njegovem prepričanju nekateri vlado rušijo, pri čemer opozarja na lobije in interesne skupine. Po njegovih besedah je pred njimi dilema, ali bodo dovolili, da bo Slovenija ostala ali pa postala mafijska država, z interesnimi skupinami, ki jo obvladujejo, ali pa moderna država. Za to si vlada po njegovih trditvah močno prizadeva, a priznava, da je težko.
Med drugim je omenil tudi vpliv na medije in dejal, da se ve, kdo je nosilec kapitalskih in drugih interesov. Po njegovem prepričanju pa je edina alternativa moderna, demokratična, pravna in socialna država.
Večkrat se je dotaknil starih praks in vprašal, kdo je povzročil znižanje pokojnin in plač, čakalne vrste v bolnišnicah, finančno krizo, kdo je med drugim oškodoval državljane pri gradnji avtocest in investiciji Teš 6. Ob tem je vse pristojne organe pozval, naj tudi to investicijo raziščejo in najdejo odgovorne. Prav tako se je ponovno zavzel za to, da se razčistijo zadeve v Luki Koper, ob čemer poudarja, da je v prvi vrsti za razmere odgovorna uprava podjetja, ne delavci. Tej temi se je v nagovoru posebej posvetil in spomnil, da je ta vlada prva, ki je Luko opredelila kot strateško naložbo in ji želi pomagati, tudi z izgradnjo drugega tira.
Zato Cerar ne sprejema argumentov, ki so "lažni, manipulativni, zaradi katerih se ljudje vznemirjajo in nastaja škoda v Luki". "Padle so nekatere mase, vidimo, kako Slovenijo še iz prejšnjih let obvladujejo zelo močni interesni lobiji in skupine, ki jim ni mar za razvoj Slovenije, ne za Luko Koper ne za drugi tir," je bil oster Cerar v izjavi novinarjem ob robu konference. Okrcal je tudi koalicijsko SD, ki da je spodbujala shode proti vladi.
Predsednik programske konference Aleksandar Kešeljević pa je v uvodnem nagovoru dejal, da je SMC stranka dobrih idej in dobrih ljudi. "SMC ni brez barve, vonja in okusa," je zavrnil nekatere kritike. Po njegovih beseda SMC "ne izključuje, ne histerizira, ne igra pod pasom". Čeprav jim ankete kažejo nekoliko slabše, je pomirjen, ker so taki. Kot politični samorastniki pa delajo tudi napake, je priznal.
V stranki morajo po njegovih besedah ostati enotni, odločni in močni. "Ni čas za delitve, ni čas za zamrzovanja ali kakšna druga agregatna stanja," je dregnil nekatere v SMC, saj sta dva poslanca zamrznila članstvo v stranki zaradi dogodkov v Luki Koper.
'SD se obnaša neodgovorno do vlade in do državljanov'
Cerar je bil na konferenci oster tudi do koalicijske SD. Konec mora biti sprenevedanja, je dejal v luči dogodkov v Luki Koper in ocenil, da se SD s spodbujanjem shodov proti vladi, v kateri sedi, obnaša neodgovorno tudi do državljanov. A po njegovih besedah to ne more biti razlog za prekinitev koalicijskega sodelovanja.
O koaliciji brez SD po Cerarjevih besedah zdaj ne razmišljajo. Opozorila, naj se stranka konsolidira in razmisli, kako naprej, so razlog, da se SD zresni in začne odgovorno delovati do države, je v izjavi novinarjem ob robu programske konference SMC poudaril Cerar.
Po njegovih besedah je zelo zavajajoče govoriti o sporih med SMC in SD. Poudarja pa neodgovorno in dvolično obnašanje, ki se je, kot pravi, izkazalo že pred dogodki v Luki Koper. Navedel je procese pri privatizaciji Telekoma, za katero se je SD v prejšnji vladi sama zavzela. "Ne gre za dvoličen odnos do SMC, ampak do državljanov," je bil oster Cerar.
Ostre besede je namreč sprožila podpora podmladka SD na proteste zaradi Luke Koper. Predsednik SD Dejan Židan je sicer poudaril, da v podmladek stranke ne morejo posegati. To je po Cerarjevih besedah notranja stvar SD. "Ne moremo se pa resno pogovarjati in sodelovati s stranko, ki sedi v vladi, ki jo hkrati spodkopava," je odločen. Zanj je ključno, kot pravi, da predstavniki stranke govorijo to, kar delajo, čemur pa zdaj ni bilo tako.
Cerar priznava, da so tudi v SMC različne struje, a je zato pomembno, da so korektni do koalicijskih partnerjev. "SMC ni nikoli rušila vlade, v kateri sedi," je poudaril.
Zaradi Luke Koper je na tnalu tudi minister SMC za infrastrukturo Peter Gašperšič, ki ga jeseni čaka interpelacija. Cerar pričakuje odgovor na interpelacijo, ki ga bodo v koaliciji temeljito preučili. Pričakuje tudi, da bo minister odločno delal in spodbujal ukrepe za to, da zgradijo drugi tir.
Med cilji SMC do konca leta krajše čakalne vrste v zdravstvu in ukrepi v pravosodju
Največja vladna stranka je potrdila pet prioritet do konca leta. Med drugim poudarjajo ukrepe za rahljanje davčnega primeža, ukrepe za učinkovitejše pravosodje in učinkovit javni sektor. Konferenca je podprla tudi projekt skrajšanja čakalnih dob v zdravstvu do konca leta.
Stranka je želela danes državljane spomniti, zakaj so jih volili, kakšni so rezultati in kaj želijo uresničiti do konca leta, je v izjavi novinarjem pojasnil vodja programske konference Aleksandar Kešeljević.
Konferenca je danes v celoti podprla projekt skrajševanja čakalnih dob v zdravstvu, je v izjavi pojasnila ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Program bodo po njenih besedah v celoti uresničili in do konca leta uspeli skrajšati čakalne dobe. Gre za posege, pri katerih lahko čakanje pomeni poslabšanje zdravstvenega stanja ali slabšo kakovost življenja.
Za to so namenili 7,9 milijona evrov in osem milijonov evrov za opravljanje vseh prvih specialističnih pregledov z osnovno diagnostiko, je spomnila ministrica in poudarila, da so se že dogovorili z vsemi izvajalci. Zdravstveni delavci bodo plačani po pogodbah, pri tem je zavrnila navedbe zdravniškega sindikata, koliko bodo zdravniki plačani na uro. Način plačila je namreč dogovorjen s finančno upravo in inšpektoratom, je zagotovila.
Rahljanje davčnega primeža
Eden od ciljev SMC je rahljanje davčnega primeža pri plačah in nagrajevanju zaposlenih, spremembe na področju davkov želi že prihodnji teden uskladiti tudi koalicija. Po besedah poslanca SMC Tilna Božiča je bilo na mizi že nekaj približevalnih predlogov. Odprto je vprašanje najvišjega dohodninskega razreda, zato so predlagali, da bi nekoliko bolj kot tiste z višjimi dohodki razbremenili tiste z najnižjimi, je pojasnil Božič. Če je želja iskrena, predvideva, da se bodo tudi uskladili.
Na programski konferenci se je po besedah ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja potrdilo, da ljudje pričakujejo bolj učinkovit, kompetenten in odgovoren javni sektor. Zato so tudi pripravili izboljšave zakonodaje za javne uslužbence, zato tudi sindikalni strani ponovno predlagajo pogovor o izboljšavah plačnega in uslužbenskega sistema. Konferenca je podprla tudi stališče, da mora biti javni sektor racionalno organiziran in transparenten, na ključnih položajih pa naj bodo nepolitično izbrani ljudje.
Dvig konkurenčnosti
Člani konference so sprejeli tudi nekaj izhodišč za podporo svežnju gradbene zakonodaje. Izboljšati želijo podeljevanje dovoljenj, pripraviti bolj učinkovito izvajanje prostorskega načrtovanja in pokazati predvidljivost investitorjem ter tako dvigniti konkurenčnost Slovenije, je pojasnil član izvršnega odbora SMC Jure Leben.
Med prioritetami SMC so ukrepi za hitrejše in učinkovitejše pravosodje, med drugim spremembe zakonodaje na področju postopkov. Poslanka Jasna Murgel poudarja zakon o sistemskih preiskavah projektov državnega pomena, ki bo podlaga za preiskavo projektov, kot sta denimo bančna luknja ali Teš 6.
Danes so razpravljali še o zapisu pravice do čiste pitne vode v ustavo. Do tega vprašanja je po besedah poslanca Mitje Horvata prišlo zaradi odziva na odločitve v evropski skupnosti, da bi lahko tudi multinacionalke gospodarile z vodnimi viri.
KOMENTARJI (1777)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.