Miro Cerar, nekdanji predsednik vlade in odhajajoči zunanji minister je sporočil, da izstopa iz stranke SMC, katere ustanovitelj in prvi predsednik je bil. "Danes izstopam iz stranke, ki sem ji posvetil šest let svojega življenja in zanjo zastavil svoje ime," je Cerar dejal zbranim novinarjem v državnem zboru.
'Ne bom več častni predsednik stranke, ki je ostala brez časti'
Cerar tako ne bo prevzel mesta predsednika Državnega zbora, s katerim so ga v zadnjih tednih povezovali. V nedeljo naj bi se sestala z Zdravkom Počivalškom, ki ga je nasledil na mestu predsednika SMC, kasneje pa po razpadu vlade Marjana Šarca stranko popeljal v koalicijo s SDS Janeza Janše. Cerar je temu v preteklosti ostro nasprotoval.
"SMC že davno ni več stranka Mira Cerarja, a žal tudi ni več Stranka modernega centra. Razen če z modernostjo razumemo sledenje zadnji modi in obračanje po vetru, s centrom pa nesposobnost oblikovanja odločnih in odličnih političnih stališč," ugotavlja Cerar. Poudaril je, da je SMC s somišljeniki ustanovil zato, da delajo dobro za Slovenijo, varujejo socialno-liberalne vrednote in vladavino prava.
Ob tem ni pojasnil, ali in kdaj se vrača v poslanske klopi, zagotovo pa ne bo poslanec do konca mandata. Cerar je sicer redni profesor na ljubljanski pravni fakulteti, s katero se mora zdaj dogovoriti, kdaj in kako se lahko vrne, najbrž pa bo tako v poslanskih klopeh sedel do začetka študijskega leta.
Zagotovil je, da ne bo več "častni predsednik stranke, ki je ostala brez časti". Kolege iz vrst SMC je dan pred glasovanju o kandidatu za mandatarja pozval, "naj mislijo s svojo glavo".
"Če se to ne zgodi, pa pozivam člane stranke, ki želijo ostati zvesti ustanovnim vrednotam SMC, demokraciji, vladavini prava, spoštovanju človekovih pravic in svobodomiselni liberalni drži, da teh vrednot ne izdajo in izstopijo iz stranke, ki si ne zasluži imena Stranka modernega centra," je bil oster Cerar.
Dejal je, da to ni več njegova stranka, ker ni več verodostojna v uresničevanju svojih ustanovnih vrednot, ker njeno vodstvo ne vidi več dlje od samih sebe, niti do članov, kaj šele do volivcev. Dodaja, da so strankini poslanci pozabili ne le, kdo jih je povabil k skupnemu projektu, ampak predvsem, kdo jih je izvolil.
Počivalšek: Kar je bilo, je bilo, moramo iti naprej
Zdravko Počivalšek je Cerarjav izstop iz stranke pospremil z besedami, da stranke ne morejo konsolidirati, če se vedno znova vračajo nazaj. Zato Cerarja, tudi če bi ostal v stranki, ne bi predlagal za predsednika DZ. Odločitev je bila težka, a nujna, ker moramo iti naprej, je povedal Počivalšek.
Kot je Počivalšek pojasnil novinarjem v DZ, se je sestal z ustanoviteljem in prvim predsednikom SMC Cerarjem in se z njim pogovoril. Neuradno naj bi se sestala že v petek zjutraj, ponovno pa tudi v nedeljo zvečer.
Počivalšek je dejal, da je Cerarju pojasnil razmere v stranki. Ta je po Počivalškovem mnenju po dolgem obdobju notranjih trenj, sistematičnih napadov in obdobja, ko je bila kriva za vse, kar je narobe v državi, pred težko nalogo konsolidacije stranke. Po njegovih besedah ostaja stranka naravnana socialno, liberalno in trajnostno. "Seveda pa želimo biti pri odločitvi o tem, kako naprej, enotni in vsaj približno usklajeni o smeri, v kateri gremo," je povedal.
Spomnil pa je, da se konsolidacija stranke ne more zgoditi, če se vedno znova vračajo nazaj v zgodovino: "Kar je bilo, je bilo." Počivalšek je napovedal, da bo prevzel polno odgovornost za vse, kar bo v prihodnje. V tej luči je Cerarju pojasnil odločitev, da ga ne bo predlagal za predsednika DZ, ko bi se vrnil v DZ.
O tem se je namreč dalj časa ugibalo, saj se Cerar lahko po prenehanju funkcije zunanjega ministra oziroma s prihodom vlade Janeza Janše vrne v DZ. Ni pa jasno, ali bi Cerar, ki je sicer že kot predsednik stranke zavračal sodelovanje z Janšo in nedavno tudi zavrnil sodelovanje v njegovi vladi, funkcijo, tudi če bi mu bila ponujena, sprejel. Cerar naj bi že sredi februarja namreč zavrnil ponudbo za prevzem vodenja DZ, pozneje pa naj bi o tem resno razmišljal, dokler mu ni Počivalšek v nedeljo zvečer odrekel podporo.
Neuradno naj bi bil kandidat za predsednika DZ aktualni vodja poslancev SMC Igor Zorčič.
Počivalšek o Cerarjevih "privatnih ambicijah"
"Vem, da si je tega položaja želel, a ta njegova želja je bila zame, v luči dogodkov zadnjega meseca, natanko to, kar danes očita meni in celotnemu vodstvu stranke, njegova »privatna ambicija," je Počivalšek zapisal v pismu članom stranke SMC. Počivalšek je zapisal, da je bil Ceraju položaj predsednika DZ ponujen trikrat. "To je bilo v obdobju, ko je bila verjetnost oblikovanja nove politične večine še majhna in nezanesljiva. Vsakič je to misel zavrnil. Sprejemljiva je zanj postala šele potem, ko so postali jasni tudi obrisi nove koalicije."
Šarec: Cerar je z odstopom pokazal svojo verodostojnost
Prvi predsednik SMC Miro Cerar je z izstopom iz stranke po mnenju predsednika LMŠ Marjana Šarca "pokazal svojo verodostojnost in se drži tistega, kar je rekel pred volitvami". Vprašanje, ali bo Cerarja povabil v LMŠ, je po njegovih besedah še preuranjeno, so pa vrata v LMŠ vedno odprta za vse z "zdravo sredinsko politiko".
Po besedah premierja, ki opravlja tekoče posle, je pomenljivo, če tisti, katerega ime je stranka dolgo nosila, iz nje izstopi. Šarec za zdaj nima informacij o tem, da bi kdo od poslancev SMC prestopil v LMŠ, so pa njihova vrata odprta vsem tistim, ki so "sredinsko misleči, želijo delati po zdravi pameti in se držijo tistega, kar so zatrjevali pred volitvami".
Stranka leta 2014 dobila 36 poslancev, leta 2018 pa le še 10
Cerar je Stranko Mira Cerarja ustanovil junija 2014 po odstopu vlade Alenke Bratušek in jo še isto leto popeljal na državnozborske volitve, na katerih je stranka osvojila 34,49 odstotka glasov in prejela 36 poslanskih mandatov. Cerar je postal predsednik vlade, ki jo je sestavil skupaj s strankama SD in DeSUS. Naslednje leto se je stranka preimenovala v Stranko modernega centra. Cerar je vlado vodil skoraj poln mandat, a je le nekaj mesecev pred volitvami ponudil svoj odstop.
Na volitvah leta 2018 se je število poslancev iz vrst SMC močno zmanjšalo. Osvojili so 9,75 odstotka glasov in prejeli 10 poslanskih mandatov. Za poslanca je bil izvoljen tudi Cerar, ki je SMC popeljal v vlado premierja Marjana Šarca in prevzel mesto zunanjega ministra.
Na lanskem strankinem kongresu je Cerarja na mestu predsednika stranke zamenjal gospodarski minister Zdravko Počivalšek.
KOMENTARJI (2436)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.