Po današnjih pogajanjih s predstavniki Stranke Mira Cerarja (SMC) je podpredsednik DeSUS Saša Ivan Geržina dejal, da je DeSUS glede vsebine koalicijske pogodbe usklajen s SMC. Ali je stranka že dokončno v koaliciji, Geržina ni želel potrditi, je pa pogovore ocenil kot zelo dobre, mirne in konstruktivne. O kadrovskih rešitvah danes še niso govorili.
Prvak stranke DeSUS Karl Erjavec se pogovorov ni udeležil, pač pa je nanje poslal pogajalsko ekipo na čelu s podpredsednikom stranke Geržino. Ta je bil po koncu pogajanj zadovoljen. "Mislim, da smo obdelali vse glavne točke, da smo v interesu stabilne vlade našli skupne rešitve," je povedal.
Cerar mesta predsednika DZ ne da
Cerar je pred današnjim krogom koalicijskih pogovorov sicer dejal, da s stranko DeSUS ni še nič dokončno dogovorjenega, priznava pa, da sta se z Erjavcem na sredinih pogovorih dobro ujela, kar so dobri obeti za dogovor.
Med drugim je poudaril še, da je mesto predsednika DZ zasedeno. "Erjavec bo, če bo njegova stranka vstopila v koalicijo, imel na voljo, da sprejme kakšno drugo zelo pomembno funkcijo, takšno, za kakršno je kompetenten. Mesto predsednika DZ je zdaj zasedeno," je dejal.
Zaradi imenovanja predsednika DZ je bilo namreč v minulih dneh nekaj zapletov med DeSUS in SMC. Sprva je bilo dogovorjeno, da bo za to mesto kandidiral Erjavec, ki pa si je premislil in predsednik DZ je postal podpredsednik SMC Milan Brglez. Erjavec je pozneje dejal, da vendarle vztrajajo pri tem, da to mesto zasede DeSUS.
Cerar je danes poudaril, da so Brgleza kandidirali z resnim namenom, da bo to funkcijo opravljal za cel mandat. Je pa spomnil na Brglezovo izjavo, da bi bil v primeru, da bi interes države zahteval kaj drugega, pripravljen na spremembo. "A s tem ni izrazil tega, da bi se želel umikati s tega mesta. V procesu, ki je politično lahko zelo turbulenten, se v prihodnjih mesecih ali letih lahko zgodi marsikaj," je dejal Cerar. Vsekakor pa po njegovih besedah računajo, da bo Brglez uspešno in odgovorno opravljal to funkcijo.
Tudi Židan optimističen
Predsedujoči SD Dejan Židan je po pogajanjih s SMC dejal, da še ni mogoče govoriti, da so del koalicije, a pogovori potekajo dobro in je optimističen glede uspešnega zaključka. Veseli ga, da je pomemben del pripomb SD k osnutku koalicijskega sporazuma za SMC sprejemljiv, čeprav je treba po njegovih besedah še marsikaj dogovoriti, zlasti na operativni ravni. Pogovori bodo potekali še prihodnje tedne, drugi osnutek koalicijskega sporazuma pa bo pripravljen prihodnji teden.
Pripomb SD je bilo veliko, Židan pa ugotavlja, da je končno prišlo do širšega razumevanja glede socialne kapice. Po njegovih besedah to ni socialna, pač pa bogataška kapica, ki ji v SD nasprotujejo. Povedal je, da v tem primeru govorijo o socialnih prispevkih. Obenem pa je izpostavil dohodninsko obremenitev. O vprašanju, kako razbremeniti srednji razred, ki je v Sloveniji najbolj obremenjen, so se namreč v SD pripravljeni pogovarjati. A je o tem najlažje govoriti, ko je prisotna gospodarska rast in ko se povprečna plača v državi viša, je opozoril Židan.
Zavedajo se, kot je poudaril, da je skupna obremenitev – obremenitev premoženja, kapitala in dobička, obremenitev potrošnje in obremenitev dela – po podatkih Eurostata v Sloveniji nekaj nižja kot je povprečno v EU. A je kot anomalijo Židan izpostavil, da je dobiček v Sloveniji nižje obdavčen kot v tujini, delo pa je obdavčeno bolj. Ob tem je poudaril, da "potrebujemo investicije v nova delovna mesta in gospodarski razvoj ter tako za prehodno obdobje ne moremo javljati investitorjem, da načrtujemo obremenitev". Zato je predlog, da se v srednjeročnem obdobju ne pogovarjajo o novih davkih ali njihovem zvišanju, po Židanovih besedah na načelni ravni sprejet.
NSi sicer še ne zapira vrat v koalicijo, a se od nje oddaljuje
Predsednica stranke NSi Ljudmila Novak je pojasnila, da so bili pogovori nekoliko bolj vsebinski, vendar pa v NSi ugotavljajo, da njihovih konkretnih predlogov v SMC "niso najbolj upoštevali". Bolj natančno se bodo do tega, v kolikšni meri SMC upošteva reformne predloge NSi, lahko opredelili prihodnji teden, ko bodo prejeli drugi osnutek koalicijske pogodbe, je povedala. "Zato za zdaj ne moremo reči, da smo ravno na poti v koalicijo, še vedno pa nismo zaprli vrat. Še vedno je možen dogovor," je poudarila.
Je pa opozorila, da gredo v NSi v eno, večina ostalih potencialnih koalicijskih partnerjev pa v drugo smer. Razhajajo se zlasti na področju davkov in reforme zdravstva, različne poglede imajo tudi glede socialne kapice in sestave ministrstev. Je pa Novakova poudarila, da bo končno odločitev sprejel svet stranke.
Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin pa je dodal, da je bila na današnjih pogajanjih vidna konceptualna razlika. Pogajalci SMC so si namreč prizadevali za čim bolj splošne opise v koalicijski pogodbi, medtem ko si je NSi želela konkretnih ukrepov.
Izpostavil je pet reform, ki so njihov pogoj za vstop v katero koli vladno koalicijo – davčno, sodno, zdravstveno in pokojninsko reformo ter reformo trga dela. Veliko razhajanj je bilo po njegovih besedah zlasti pri davčni reformi, saj v SMC niso navdušeni niti nad znižanjem DDV niti nad znižanjem trošarin, prav tako ne nad socialno kapico. Edina stvar, kjer so jim šli naproti, je po Toninovih besedah sprememba dohodninskih razredov. "Glede na vse slišano ocenjujem, da se NSi od te koalicije oddaljuje in gredo stvari vsaka v svojo smer," je povedal. Če v čistopisu koalicijske pogodbe, ki ga bodo v SMC pripravili do torka, predlogi NSi ne bodo upoštevani, bo to po njegovih besedah pomenilo, da so zaprli vrata NSi. To bi v njihovi stranki obžalovali, saj bi ravno NSi v tej koaliciji predstavljala bistveni element za gospodarsko in reformno naravnanost prihodnje vlade, je še dejal.
ZaAB po pogajanjih zelo zadovoljna
V stranki ZaAB so s pogajanji s SMC za vstop v vlado zelo zadovoljni in imajo "jasen obet, da prihodnji torek po srečanju predsednikov obeh strank ugotovijo, kako naprej".
Po besedah predsednika sveta Stojana Pelka ugotavljajo, da so programski temelji za prihodnje pogovore zelo dobri. "Kljub temu, da smo se zelo trudili najti razlike, jih nismo našli," je dejal. Skupaj so ugotovili visoko stopnjo programske sorodnosti. SMC je po njegovih besedah sprejela večino pripomb ZaAB pri poglavju o gospodarstvu, ki je temu primerno višje uvrščeno v koalicijski sporazum.
V ZaAB so poudarili, da je treba nekatera področja ali projekte še razdelati, med drugim vprašanje mladih in vprašanje umeščenosti turizma v gospodarstvo. Bolj podrobneje so po Pelkovih besedah razpravljali tudi pri poglavju o obrambno varnostnem sistemu in kulturi. "Drobci, na katerih smo morali pokazati razlike, so dejansko ostali drobci," je dejal in navedel vprašanje skupnega paketa centralne banke in drugih institucij, kjer pa so jim predstavniki SMC pojasnili, da je šlo za napako.
Na vprašanje, ali imajo občutek, da jih stranka SMC želi v koaliciji, pa je Pelko odgovoril prav s poudarkom, da je bil danes programski in vsebinski del pogajanj. "Tako atmosfera kot končni rezultat je bil zelo spodbuden," je dejal in še pojasnil, da pa o kadrih niso govorili.
Cerar: Čutiti je optimizem
Cerar je današnje pogovore označil za konstruktivne, pri večini razpravljavcev je bilo po njegovih besedah čutiti optimizem. S potencialnimi koalicijskimi partnerji so opravili razpravo o številnih pripombah, usklajevali razlike in, tako Cerar, pripravili dobro podlago za prihodnjo, odločilno fazo pogajanj.
Pri nobeni stranki odločitev sicer še ni dokončna, se pa pri nekaterih ta že nakazuje, je povedal Cerar. Omenil je DeSUS, ki je po njegovi oceni pokazal veliko dobre volje v smeri povezovanja. "Mislim, da so tukaj velike možnosti, da se bomo povezali v koalicijo," je dejal.
Na vprašanje, kako močno si želi v koaliciji imeti ZaAB, je Cerar odvrnil, da si želijo povezati "vse tiste politične skupine oz. stranke, ki so programsko dovolj sorodne, da bi lahko pomagale Slovenijo popeljati iz krize in stabilizirati našo politično situacijo". Sicer pa imata ZaAB in SMC po Cerarjevi oceni zelo soroden program.
Priznal je, da je bilo z NSi nekaj vsebinskih razhajanj, vendar pa so po temeljiti razpravi kljub vsemu ugotovili, da ta razhajanja niso tako zelo velika. "Dejstvo je, da mora NSi očitno pri svojem članstvu še nekoliko bolj temeljito preveriti, koliko je sploh resnične volje za povezovanje v koalicijo," je povedal. Če bo resnična volja za to, se bo po Cerarjevem prepričanju našla tudi pot.
KOMENTARJI (1132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.