Slovenija je danes poslala diplomatsko noto Hrvaški, v kateri jo poziva k implementaciji razsodbe arbitražnega sodišča, ki je minuli četrtek objavilo odločitev o poteku kopenske in morske meje med Slovenijo in Hrvaško.
Kot so sporočili z zunanjega ministrstva, je Slovenija v diplomatski noti potrdila zavezanost Slovenije, da v skladu z mednarodnim pravom in arbitražnim sporazumom naredi vse potrebno za implementacijo razsodbe arbitražnega sodišča. Ob tem "v duhu dobrososedskih odnosov" pozivajo Hrvaško "k sodelovanju pri iskanju najboljšega načina za implementacijo razsodbe".
Arbitražno sodišče je presodilo, da večina Piranskega zaliva pripada Sloveniji, določilo je tudi 2,5 navtične milje široko stično območje Slovenije z odprtim morjem. Sodišče je po drugi strani odločilo, da nekateri zaselki oz. slovenske hiše vzdolž kopenske meje pripadejo hrvaški strani.
Hrvaška arbitražne razsodbe ne priznava, saj da je iz arbitraže izstopila na podlagi odločitve sabora, ker naj bi bilo delovanje arbitražnega sodišča nepopravljivo kontaminirano zaradi afere z nedovoljenimi pogovori med slovenskim arbitrom in agentko leta 2015.
Policija potrdila dva incidenta v Piranskem zalivu
Hrvaško zunanje ministrstvo pa je danes napovedalo, da bo zaradi incidentov v Piranskem zalivu Ljubljani poslalo protestno noto. Kot so poudarili v sporočilu za javnost, je "treba na območju Piranskega zaliva in pred njim spoštovati začasno sredinsko črto razmejitve med dvema državama, kot je to bilo v času nekdanje države".
Pred tem je hrvaško notranje ministrstvo sporočilo, da so slovenska policijska plovila minulo soboto trikrat kršila sredinsko črto v Piranskem zalivu. Kot so dodali, so hrvaški policisti opozorili slovenske kolege, da so v hrvaških teritorialnih vodah, slovenski policisti pa so se nato vrnili v slovensko morje.
Na slovenski policiji so potrdili dva incidenta. Hrvaški ribiči so po njihovih navedbah v soboto dvakrat (drugič v spremstvu hrvaške policije) zapluli v območje nadzora slovenske policije in ga po opozorilu tudi zapustili.
Hrvaški ribiči iz Savudrije so danes potrdili, da so lovili pred Piranskim zalivom blizu italijanskega teritorialnega morja in da med plovbo niso opazili slovenskih policijskih plovil. Povedali so tudi, da so pri vrnitvi v matično pristanišče opazili hrvaška policijska plovila, je poročal hrvaški radio. Dodal je, da danes ni bilo nobenih incidentov.
Cerar obljubil pomoč prebivalcem vasi, ki so dodeljene Hrvaški
Medtem pa se je predsednik vlade Miro Cerar danes mudil na obisku v Piranu, kjer se je v zvezi z odločbo arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško srečal s predstavniki lokalnih oblasti in prebivalci, ki jih je arbitražna razsodba dodelila Hrvaški. Zagotovil jim je pomoč vlade, v zvezi s sobotnimi incidenti v Piranskem zalivu pa je poudaril, da slovenska policija ostaja na naši polovici zaliva, v dosedanjih okvirih, da ravna korektno in ni ukrepala prekomerno.
Ni navodil, da bi delala kaj novega, je dodal Cerar in ponovil, da mora implementacija razsodbe arbitražnega sodišča potekati organizirano, v skladu s pravnimi pravili in v sodelovanju s Hrvaško. Zato je v Slovenijo tudi povabil hrvaškega premierja Andreja Plenkovića, da se pogovorita o tem, kako izvršiti sporazum, je povedal Cerar.
Premier je sicer danes ponovil, da bo vlada ustrezno pristopila k spremembi pravnih aktov in drugih zadev, ki so pomembne za implementacijo nedavne razsodbe arbitražnega sodišča. Od tamkajšnjih državljanov, tudi od ribičev, pa pričakuje, da bodo za zdaj upoštevali dosedanje stanje in ne bo prihajalo do enostranskih ukrepov, saj se za zdaj ni še nič spremenilo.
Odločbo sodišča morajo po njegovih besedah izvršiti organizirano, po pravnih postopkih in v sodelovanju s Hrvaško.
Danes so govorili zlasti o uveljavljanju pravic do šolanja, zdravstvenega varstva in prodaje izdelkov v Sloveniji. Cerar je poudaril, da bodo po razsodbi arbitražnega sodišča najprej gledali na človeške usode. Trije zaselki Škodelin, Bužini in Mlini-Škrilje, ki so ostali na hrvaški strani, so po njegovih besedah žal za Slovenijo izgubljeni, ljudje pa ne smejo biti. "Prva skrb vlade morajo biti ljudje, pri tem bom vztrajal," je poudaril in napovedal, da bodo storili vse za to, da jim pomagajo sorazmerno njihovim potrebam in v skladu s pristojnostmi.
Danes so se načelno pogovarjali o zagotavljanju nekaterih pravic, za v prihodnje pa Cerar izpostavlja pomen individualnih pogovorov s prebivalci treh zaselkov. Če bodo to želeli, zagotavlja, da je še ta teden pripravljen ponovno priti v krajevno skupnost Sečovlje in se z njimi pogovoriti.
Tudi v primeru, da bodo izkazali interes za preselitev v Slovenijo, bo država po njegovih besedah maksimalno priskočila na pomoč. V prihodnjih dneh in tednih pa bo pomembno, da posamezniki želje, interese in pobude zelo jasno formulirajo, je še poudaril premier.
Vlada bo po njegovih navedbah preko svojih predstavnikov in tudi skupine za izvršitev odločbe arbitražnega sodišča, ki jo bodo imenovali ta teden, ostala v stiku s tem območjem in prebivalci.
"Verjamem, da se bosta slovenska in hrvaška vlada uspeli dogovoriti"
Cerar je danes odgovoril tudi na novinarsko vprašanje, ali Slovenija razmišlja o tožbi in kakšen bo zahtevek, če se razsodba ne bo bo izvršila. Po njegovih besedah je za zdaj težko ugotavljati, kaj bo možno narediti v šestih mesecih, ko se je treba pripraviti na izvrševanje razsodbe. "Verjamem, da bomo dosegli neko vrsto dobrega dialoga s Hrvaško in upam, da bomo uspeli skupaj narediti prve korake implementacije že v prihodnjih mesecih," je dejal.
Premier je še ponovil, da je arbitražna odločba pravno zavezujoča za obe strani in jo je treba izvršiti. "Ne predstavljam si, da bi dve članici lahko tako ignorirali odločbo, da je ne bi izvršili. To bi pomenilo konec vladavine prava, konec civiliziranega urejanja medsebojnih odnosov," je prepričan.
Plenković: Želimo si razvijati dobre odnose s sosednjo in prijateljsko Slovenijo
Hrvaški premier Andrej Plenković je med današnji obiskom v Požegi na novinarsko prošnjo, naj se odzove na incidente v Piranskem zalivu, povedal, da je "njegovo osrednje sporočilo, da je treba vprašanje meje s Slovenijo še naprej reševati z dvostranskimi pogovori". Potrdil je, da se bosta s slovenskim kolegom Mirom Cerarjem srečala 12. julija v Ljubljani.
"Če pride do določenih kršitev v Piranskem zalivu ali na kateri koli drug način, je to tradicionalna metodologija iz preteklih letih, ko Hrvaška pošlje protestno noto Sloveniji, občasno pa tudi Slovenija izroči protestno noto Hrvaški," je izjavil po današnjem srečanju s predstavniki skupnosti hrvaških županij, mest in občin.
Ponovil je, da si želijo razvijati "dobre kakovostne in iskrene odnose s sosednjo in prijateljsko Slovenijo" v skladu s soglasno odločitvijo hrvaških poslancev iz poletja 2015.
KOMENTARJI (1546)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.