Vprašanje člana Evropske komisije iz Slovenije je zdaj v rokah Bruslja oziroma Jean-Clauda Junckerja in nova vlada tega vprašanja zaenkrat ne namerava znova odpirati, saj to ne bi bilo državotvorno, je na današnji nujni seji odbora DZ za zadeve EU (OEU) na temo kandidature Alenke Bratušek za evropsko komisarko dejal mandatar Miro Cerar.
Je pa zatrdil, da bo njegova vlada, če se bodo pojavile kakšne nove, nepredvidene okoliščine - na primer pri zaslišanjih kandidatov v Evropskem parlamentu ali v Sloveniji - to "zanesljivo" in "nemudoma" obravnavala.
Odbor DZ za zadeve EU danes na zahtevo poslancev SDS na nujni seji razpravlja o sporni kandidaturi odhajajoče premierke Alenke Bratušek za novo evropsko komisarko iz Slovenije.
Na sejo je bil med drugim vabljen Cerar in se je je - za razliko od Bratuškove - tudi udeležil. Kot je pojasnil, je prišel zato, ker se v javnosti pojavljajo zavajajoče informacije in domneve glede te zadeve, in želi državljanom pojasniti, "za kaj v resnici gre".
Kot je večkrat poudaril, ni imel nobene pravne ali druge možnosti, da posega v odločitev glede komisarskih kandidatov, saj je bila ta v pristojnosti vlade Bratuškove, ki opravlja tekoče posle.
In čeprav sprejeta odločitev ni bila po volji njega ali SMC ter po njihovi oceni ni bila optimalna - oni so za kandidata predlagali sedanjega komisarja Janeza Potočnika - jo njegova vlada vsaj zaenkrat ne namerava znova odpirati. To po njegovem mnenju "ni smiselno in ni prav".
Kot je poudaril, je Juncker namreč Bratuškovi namenil izjemno visok in pomemben položaj v komisiji in v interesu Slovenije je, da ima komisarja s čim večjimi pooblastili in močnim resorjem. Zato je treba sedaj zanemariti osebne ocene in interese ter ravnati državotvorno, je poudaril Cerar, ki je takoj po svojem nastopu sejo odbora zapustil.
Zadeva ni več v domeni Slovenije
Zadeva sedaj ni več v domeni Slovenije, ampak evropskih institucij, je še dejal Cerar in dodal, da "je zdaj treba upoštevati dejansko stanje" - tudi če to ni po volji niti njega niti večine ostalih, "a vendar je v interesu slovenske države".
To je stališče, ki ga bo Cerar zavzel kot premier. Želi si, "da se ta zgodba tukaj zaključi". K tovrstni državotvorni drži je pozval tudi vse ostale v slovenski politiki in jih obenem okrcal, češ da je "v nasprotju z demokratično kulturo in slovenskimi interesi", da se v Sloveniji znova pojavlja "medsebojno tožarjenje" in "tožarjenje Slovenije pred institucijami EU".
Zaradi ravnanja, ki da škodi ugledu Slovenije v tujini, je Cerar še posebej pokritiziral evropske poslance iz Slovenije in jim sporočil, da imajo vso možnost, da s svojega položaja "na dostojen in legitimen način" vplivajo na imenovanje komisarjev, ne pa da se prerekajo in kritizirajo Slovenijo v tujini.
Cerar: z Junkerjem sem opravil dva razgovorja
Kot neprimerna je Cerar danes zavrnil nekatera namigovanja, da naj bi z Junckerjem glede komisarske kandidature sploh ne govoril, in ponovil, da je z njim opravil dva telefonska pogovora.
V obeh je zastopal enako stališče - da se mu seznam slovenskih kandidatov ne zdi optimalen, saj na njem ni Potočnika, a glede na vse pristaja na pravila igre in zato s seznama podpira dva kandidata, ki prihajata iz vrst strank nove koalicije, Tanjo Fajon in Karla Erjavca, Bratuškove pa ne.
Juncker je to po besedah Cerarja "vzel na znanje" in hkrati pojasnil, da ima svoje preference - Bratuškovo, ki ji je tudi pripravljen nameniti visoko mesto v komisiji.
Zaradi določenih nejasnosti na Junckerjevi strani sta nato v drugem pogovoru še razjasnila "pravni status" slovenskega predloga - dejstvo, da gre za seznam, ki ga je poslala vlada, in da ima Juncker res na izbiro tri kandidate.
Odbor za spremembo zakonodaje
Ob koncu seje je odbor soglasno sprejel sklep, v katerem poziva k spremembi zakonodaje na način, da bo v postopek imenovanja komisarskega kandidata iz Slovenije vključen tudi DZ. Odbor je poleg tega danes soglasno sprejel še sklep, da bo strokovnim službam DZ naročil pripravo mednarodne in primerjalne analize postopkov imenovanja evropskih komisarjev v drugih državah članicah EU.
Sklic nujne seje na omenjeno temo so zahtevali poslanci SDS. Ti so odboru v sprejem predlagali več sklepov, a so člani odbora vse njihove predloge danes zavrnili. Med s strani SDS predlaganimi sklepi je bila zahteva, da se omogoči javen dostop do magnetograma seje vlade 31. julija, na kateri se je vlada Bratuškove seznanila s predlogom treh kandidatov za evropskega komisarja iz Slovenije, ter vseh drugih sej vlade, na katerih je bilo govora o tem.
V SDS so poleg tega želeli mandatarja Mira Cerarja s sklepom OEU pozvati, naj umakne predlog komisarskih kandidatov, ki ga je v Bruselj poslala vlada Bratuškove, nato pa naj nova vlada čim prej oz. najkasneje na prvi seji potrdi novega komisarskega kandidata ali kandidate.
Pri tem bi morala nova vlada spoštovati to, kar določa 17. člen pogodbe o EU, in pa upoštevati tudi kandidate, ki jih predlagajo stranke, ki so prejele največ glasov na majskih evropskih volitvah v Sloveniji.
Med sklepi, ki jih je predlagala SDS, je bil še poziv Cerarju, naj v roku treh dni javnosti pojasni razloge, zakaj je spremenil svoje stališče glede podpore komisarskim kandidatom, ter razkrije vsebino telefonskega pogovora z Junckerjem.
Vse omenjene predloge sklepov so poslanci danes s prepričljivo večino zavrnili, so pa enega od njih vendarle uporabili in ga nato v nekoliko spremenjeni obliki tudi soglasno sprejeli. Gre za sklep, v katerem OEU predlaga, da se pripravi predlog sprememb in dopolnitev zakona o sodelovanju med DZ in vlado v zadevah EU na način, da bo v postopek imenovanja člana Evropske komisije iz Slovenije v prihodnje vključen tudi državni zbor.
KOMENTARJI (779)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.