Predsednik vlade v odhodu Miro Cerar, ki je v sredo v luči odločitve vrhovnega sodišča o razveljavitvi referenduma o zakonu o drugem tiru odstopil s položaja, je svojo odločitev podrobneje opisal članom stranke SMC.
"Potem ko ste mi naklonili tako jasno in odločno podporo na nedavnem kongresu, sem moral taisto odločnost in jasnost pokazati vsem, ki si prizadevajo ne le preprečiti naše prihodnje uspehe, ampak tudi izničiti opravljeno delo," je članom svoje stranke sporočil v pismu in razložil, da se je tako odločil, ker je ugotovil, da tudi v prihodnjih tednih ne bo nič drugače. "Zato sem se odločil za to, da mandat, ki smo ga dobili od ljudi, ljudem vrnem."
"Rad bi, da prav vsi veste, da je šlo za premišljeno, preudarjeno in predebatirano potezo, ki nam omogoča, da krenemo v argumentirano in odločno bitko – za nov mandat," je napovedal prihodnje poteze SMC in poudaril, da bodo zdaj nekatere reči preprosto drugačne. Izrazil jim je tudi hvaležnost za podporo in zaupanje ter poudaril, da je ključen njihov program, o katerem se bodo odločali volvci.
"Z vašo pomočjo se te preizkušnje prav nič ne bojim, saj sem v teh letih skupnega dela spoznal, da še kako dobro veste, kaj je prav in kaj narobe," je še zapisal in dodal: "Kot predsednik vlade in kot vaš predsednik vidim dolžnost posameznika do drugih pred pravico. Na družbo gledam kot na celoto, v kateri mora vladati pošten odnos med različnimi skupinami. Samo tako gremo lahko naprej. Na bolje za vse."
Predčasne volitve že v drugi polovici maja?
Cerar je danes svojo potezo podrobneje pojasnil tudi predsedniku republike Borutu Pahorju.
"Predsednik Pahor ocenjuje, da bo zaradi odstopa predsednika vlade prišlo do predčasnih volitev, predvidoma v drugi polovici maja. Predsednik Pahor je že danes sprejel odločitev, da Državnemu zboru v tem sklicu ne bo predlagal novega kandidata za predsednika vlade. Meni, da je primerneje razpisati predčasne parlamentarne volitve," so sporočili iz Pahorjevega urada.
Ker imajo pravico do predlaganja kandidata za predsednika vlade tudi poslanske skupine oziroma najmanj 10 poslancev, se bo o tem in o roku za določitev predčasnih volitev predsednik republike prihodnji teden posvetoval z vodji poslanskih skupin, so še zapisali.
Cerar je sicer danes o svojem odstopu tudi formalno obvestil predsednika DZ Milana Brgleza. Državni zbor se bo z njegovim odstopom seznanil prihodnji teden, nato bodo sledili postopki iskanja kandidata za novega mandatarja oziroma razpis predčasnih volitev.
Dogajanje v Sloveniji podrobno spremlja tudi evropski politični vrh. "Jean-Claude Juncker je v stiku s političnimi voditelji na Slovaškem in v Sloveniji ter pozorno spremlja dogodke v državah," so sporočili iz tiskovne službe Evropske komisije v odzivu na odstop premierja Mira Cerarja.
Predloga za novega mandatarja ne gre pričakovati
Obvestilo o odstopu predsednika vlade se bo uvrstilo na dnevni red seje državnega zbora najpozneje v sedmih dneh od prejetja. S Cerarjevim odstopom se bo tako DZ seznanil prihodnji teden, predvidoma na redni seji, ki se bo začela v ponedeljek. Tedaj bodo poslanci uvodoma odločali, ali bodo razširili dnevni red seje, znano pa bo tudi, kdaj bo seznanitev s Cerarjevim odstopom na dnevnem redu.
Predsednik vlade ima sicer pravico odstop obrazložiti v državnem zboru. O odstopu predsednika vlade DZ ne glasuje, ampak le ugotovi, da mu je prenehala funkcija.
Predsednik republike ima nato 30 dni časa, da predlaga državnemu zboru kandidata za novega predsednika vlade. Ob odstopu takratne premierke Alenke Bratušek leta 2014 je sicer prevladalo mnenje, da se rok lahko skrajša, če se vsi kvalificirani predlagatelji odpovejo možnosti predlagati kandidata za mandatarja.
Če novega kandidata za mandatarja ni, to formalno ugotovi tudi DZ, nato pa začne teči nov 14-dnevni rok, v katerem bi lahko mandatarja predlagala poslanska skupina ali najmanj 10 poslancev. Če še ta ni uspešen, pa sledi še tretji, 48-urni rok, v katerem lahko poslanci odločijo še o tem, ali bodo šli v tretji krog volitev mandatarja.
Glede na bližino rednih volitev predloga novega mandatarja bržkone ni pričakovati. To bi odprlo pot za razpustitev državnega zbora in volitve. Vprašanje pa je, ali bodo te predčasne ali redne. Predčasne volitve se namreč v skladu zakonom o volitvah v državni zbor opravijo najpozneje dva meseca po razpustitvi DZ.
Če bi Pahor razpustil parlament in razpisal predčasne volitve, te tako ne bi potekale bistveno prej kot redne, za katere se je kot najverjetnejši datum omenjal 10. junij.
Ne glede na to, ali bodo volitve redne ali predčasne, bo morala vlada do imenovanja nove opravljati tekoče posle.
Janša ne verjame Cerarjevim razlogom za odstop, referendum predlaga skupaj z volitvami v DZ
Predsednik SDS Janez Janša ne verjame pojasnilom Cerarja, da je bila kaplja čez rob za njegov odstop razveljavitev referenduma o drugem tiru, češ da se je o tej že na veliko govorilo po hodnikih sodnih palač. Po njegovi oceni so bila pravi razlog za odstop razkritja na komisiji DZ za nadzor proračuna prejšnji teden, "na kateri smo izvedeli, da v nasprotju z zakonodajo in dvema mednarodnima sporazumoma Hrvaška rubi premoženje NLB in da se to dogaja že od leta 2015".
"Izvedeli smo tudi, da je bil vrh koalicije o tem ves čas obveščen, da je banka prosila za zaščito, a se ni zgodilo nič," je dejal. Odstop je tako po Janševi oceni beg pred odgovornostjo v tej zadevi.
Drugi motiv za odstop pa je po besedah predsednika SDS strah pred obravnavo poročil preiskovalnih komisij DZ, a je dodal, da bodo v SDS naredili vse, da do obravnav pride.
Sam tudi meni, da odstop Cerarja ne bi smel povzročiti, da bomo na volitve "tako kot leta 2011 in 2014 odšli v nekem vzdušju izrednega stanja, medtem ko bo razprava o temeljnih težavah ostala v ozadju".
Povedal je še, da so v SDS veseli, da so zbrali dovolj podpisov za izredno sejo, na kateri bi DZ obravnaval ustavni zakon za zaščito NLB. "Pričakujemo dvotretjinsko podporo, pričakujemo resno obravnavo tega predloga, odprti smo za morebitne dopolnitve," je dejal Janša.
V SDS menijo, da postopkov v zvezi s tem ne gre zavlačevati. V tem času bodo namreč lahko Slovenija in davkoplačevalci dodatno oškodovani, je ocenil in spomnil, da nad NLB visi za 430 milijonov evrov morebitnih dodatnih obveznosti.
Čuš in Veber zagotavljata svojo pripravljenost na volitve
Nepovezani poslanec Andrej Čuš, ki je pred kratkim prevzel vodenje stranke Zeleni Slovenije, ter Janko Veber, ki ustanavlja stranko Sloga, sta zagotovila, da bodo šli na volitve pripravljeni. Veber je pozdravil izjavo premierja v odstopu, da oblast vrača ljudstvu, Čuš pa meni, da je Cerar odločitev o odstopu sprejel prepozno.
Premierju v odhodu Čuš očita, da je "sestavil porazno ministrsko ekipo in se obdal s svetovalci, ki so očitno delali za vse, samo za SMC ne". Čuš je ocenil, da je odstop predsednika vlade Mira Cerarja "odraz katastrofalne koalicijske dinamike med Židanom in Erjavcem, saj sta se prvaka SD in DeSUS velik del mandata obnašala, kot da sta v opoziciji". Meni tudi, da je Cerar z odstopom dokončno potopil SMC.
Nepovezani poslanec Janko Veber potezo Cerarja, da oblast vrača v roke ljudstva, sprejel z odprtimi rokami. "Pomembna sta nacionalni interes in gospodarstvo, ne pa črke zakona," je dejal.
Bratuškova: Odgovornost vlade ni nič manjša
Poslanka Alenka Bratušek ocenjuje, da bo premier v odhodu vodenje države nasledniku prepustil v kritičnih razmerah in da je bila vladna koalicija zelo krhka. "Ko postaneš predsednik vlade, prevzameš nase ogromno odgovornost za vodenje države, a to moraš ugotoviti prvi dan, ne šele dva meseca pred volitvami," je v izjavi v DZ opozorila Bratuškova in dodala, da je v vodo padel še zadnji Cerarjev projekt, "ki so mu rekli politična stabilnost".
Poudarila je, da je Cerar državo prevzel v dobri kondiciji, ko je bila gospodarska rast 3,1-odstotna, in ne on ne koalicijski partnerji ne morejo govoriti, da so državo rešili iz krize.
NSi: Slovenija si lahko oddahne, da te vlade ni več
Podpredsednik NSi Valentin Hajdinjak je v odzivu na odstop Cerarja dejal, da vlada ni imela jasnih prioritet in ciljev, zato odstop pozdravlja. "Skrajni čas je, da priložnost za vodenje države dobimo stranke, ki imamo rešitve in mislimo resno." Pojasnil je, da je premier venomer prevzemal odgovornost za svoje ministre, tudi ko mu je opozicija večkrat predlagala njihovo zamenjavo, ker da niso delali dobro.
"Namesto da bi se vlada ukvarjala s problemi, ki tarejo ljudi, je bila razglašena in se je ukvarjala sama s sabo," je bil do aktualne vlade kritičen podpredsednik NSi. Po njegovih besedah je čas, da "uredimo poslovno okolje, zvišamo plače, znižamo davke, uredimo zdravstveni sistem, se usmerimo v prihodnost in pripravimo Slovenijo na izzive, ki so pred nami".
V NSi se predčasnih volitev ne bojijo. "Na volitve lahko gremo tudi jutri, kajti skrajni čas je, da Slovenija dobi vlado, kot si jo zasluži, vlado, ki bo reševala probleme državljank in državljanov," je prepričan.
V SD se zavzemajo za predčasne volitve
Vodja poslancev SD Matjaž Han je sporočil, da se SD zavzema za predčasne volitve v DZ in čimprejšnje oblikovanje nove operativne vlade. Ocenjuje, da se težavam v javnem sektorju ne bodo mogli izogniti, a po njegovem mnenju sedanja vlada ne more skleniti dogovora s sindikati, pač pa je treba to preložiti na prihodnjo.
Tudi sicer opozarja na preudarnost. Spomnil je na arbitražo, pri čemer se je s Hrvati in Evropsko komisijo treba pogovarjati, ter na problem okoli NLB. "Vse ostalo lahko mesec ali mesec in pol počaka," je prepričan.
Ponovil je stališče, da ta vlada projekta drugi tir ne bo izpeljala, zato ga je treba prepustiti novi vladi, ki bo imela glede tega svojo idejo. V tem primeru obstoječi zakon o drugem tiru ni več potreben, je ocenil.
V SD po njegovih besedah ne bodo podprli morebitnega predloga za novega mandatarja. Vladi pa predlagajo, da se do volitev vzdrži kadrovskih potez, a da poskrbi "za trenutno največjo družbeno neenakost in da učinkovito ukrepa proti dolgim čakalnim vrstam v zdravstvu".
V SD se tudi v prihodnosti vidijo v levi ali levosredinski vladi, "saj mislimo, da desne vlade dokazljivo delajo državljankam in državljanom v Sloveniji škodo".
Jurša: Želim si, da bi bile volitve čim prej
Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša je Cerarjev odstop ocenil kot marketinški korak, saj je po njegovem mnenju ugotovil, da "v lastnih ministrih nima dovolj vetra". To je označil za pravo potezo, če je premier in predsednik SMC ugotovil, da naprej ne more več. Sicer pa si Jurša ne predstavlja, kako bi Cerarjeva vlada zdaj reševala odprte pomembne projekte, saj da koalicije že nekaj časa ni in je vprašanje, če se lahko "nekaj pametnega sploh še sprejme".
Sam se zavzema za čimprejšnje, predčasne volitve v DZ, da bo nova vlada lahko reševala pomembna odprta vprašanja.
Jurša je spomnil, da je že tretji mandat v DZ in da je prva dva končal predčasno. Želi si, da bi aktualnega izpeljali do konca, "a sedaj te možnosti ne vidim in si želim, da bi bile volitve v DZ čim prej". Po njegovih navedbah je sicer vprašanje, ali lahko postopek predčasnih volitev steče prej kot za redne. Zagotovil je, da DeSUS po Cerarjevem odstopu v prihajajočih postopkih zagotovo ne bo predlagala mandatarja, glede na to, da je časa do volitev zelo malo, pa meni, da tega tudi druge stranke ne bodo storile.
Vodja poslancev DeSUS je dejal, da kot koalicijski partnerji prevzemajo določeno odgovornost za razmere na različnih področjih, na primer v zdravstvu, vendar odgovornost, ki je sorazmerna z njihovimi glasovi oz. močjo v vladi. Spomnil je, da jih je SMC pri nekaterih zadevah preglasovala in s koalicijsko SD niso mogli vplivati na odločitve, denimo glede dviga plač direktorjem v javnih zavodih. Za to odgovornosti ne morejo prevzeti. So pa vendarle dvakrat v DZ podprli ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc ter še ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča.
V SMC bi ključne projekte v DZ peljali naprej
Vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer Cerarjev odstop vidi kot edini možen v položaju, v katerem so "se bolj ali manj soočali le še s petelinjimi boji med posameznimi interesi".
Zavrnila je nekatere ocene, da je Cerar ravnal neodgovorno, pritrdilno pa odgovorila na vprašanje, ali je za trenutno stanje v državi odgovorna tudi SMC. "Za stanje v zadnjih treh letih in pol je polno odgovorna SMC s svojimi političnimi partnerji in sprejetimi oz. nesprejetimi političnimi odločitvami. Bi bilo pa kar nekaj političnih odločitev boljših, če bi jih sprejemala zgolj SMC in se o njih ne bi bilo treba usklajevati v koaliciji. Govorim o zdravstveni reformi, drugem tiru, dialogu s sindikati in drugem," je dejala. Meni sicer, da je stanje v državi dobro.
Napovedala je, da se bodo v stranki zavzeli, da vse ključne projekte v DZ po odstopu premierja peljejo naprej, pri čemer je navedla vprašanje implementacije arbitraže, NLB in referenduma o drugem tiru. Napovedala je, da bodo kljub razveljavljenemu referendumu postopki za izgradnjo drugega tira tekli naprej, in sicer preko Direkcije RS za infrastrukturo, "kolikor bo to možno in kolikor je dovoljeno". Glede pogajanj s sindikati javnega sektorja je dala vedeti, da so za vlado najverjetneje končana.
Za volitve pa se ji ne zdi pomembno, ali so redne ali predčasne, saj časovno med njimi ne bo velike razlike. "V rokah predsednika republike je, da se odloči o tem. Sama mu zaupam, da se bo odločil na najboljši možni način," je dejala.
SLS: Pripravljeni smo na volitve
Cerarjev odstop je z vidika SLS dobra poteza za državo, vendar žal nekaj let prepozna, pravijo v stranki. "Preseneča nas, da je Cerar kot doktor prava in strokovnjak za ustavno pravo izkazal dvom v odločitve sodišča. Ob tem želimo poudariti, da morata poleg Cerarja in njegove SMC odgovornost za nastalo politično krizo prevzeti tudi koalicijski partnerici SD in DeSUS. Koalicijski partnerji z razliko od vladajoče stranke imata dolgoletne politične izkušnje in bi prav zaradi tega lahko preprečili marsikatero škodljivo potezo te vlade," so zapisali.
Predsednik stranke Marko Zidanšek je prepričan, da je čas, da Slovenija v parlamentu spet dobi verodostojne politične predstavnike, ki ne bodo iztirili na prvih resnejših preizkušnjah. "V SLS smo pripravljeni na volitve in na prevzem odgovornosti za prihodnost. Vemo, kam gremo: varno, lokalno in gospodarno zremo v nove izzive."
Mesec in Šarec: Odstop je logična posledica
Vodja poslanske skupine Levice Luka Mesec je razlog za premierjev odstop vidi v tem, da se je vlada z nekaterimi projekti znašla v slepi ulici, za kar odgovornost po njegovem nosi koalicija sama oziroma posamezne koalicijske partnerice. Pravi še, da za to vlado ne bo nihče točil solz in da so sami na volitve pripravljeni.
Marjan Šarec, ki mu javnomnenjske ankete trenutno kažejo najvišjo podporo na volitvah, je odstop Cerarja označil kot logično posledico "poraza na ustavnem in vrhovnem sodišču, kakor tudi notranjih trenj v koaliciji".
KOMENTARJI (1589)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.