Člani kolegija predsednika DZ Milana Brgleza so se na današnji seji dogovorili, da bo v četrtek izredna seja DZ, na kateri bodo obravnavali predlog za razrešitev obrambnega ministra Janka Vebra in se seznanili z odstopom ministrice za izobraževanje, znanost in šport Klavdije Markež. Četrtkova seja se bo začela ob 13. uri. Predsednik vlade Miro Cerar, ki predlaga Vebrovo razrešitev, bo imel na izredni seji za uvodno obrazložitev na voljo 15 minut, za razpravo pa eno uro. Prav tako bo imel Veber za predstavitev stališča na voljo 15 minut in za nadaljnjo razpravo eno uro.
Zahtevo za sklic izredne seje DZ, na kateri bi obravnavali Cerarjev predlog, je vložila skupina poslancev SMC. Cerar razrešitev predlaga zaradi ministrovih navodil obveščevalno-varnostni službi (OVS) ministrstva za obrambo glede analize posledic privatizacije Telekoma. Kot je navedel v predlogu, je Veber objektivno odgovoren za nezakonito, nepravilno in nepregledno delovanje omenjene službe.
Vebra večina očitno ne bo podprla
Cerar je pred posredovanjem predloga v DZ ministra pozval k odstopu, a se ta za to ni odločil. Prepričan je, da njegovo ravnanje ni nezakonito. Svoje stališče želi pojasniti tudi v DZ, za njim pa trdno stoji tudi njegova stranka SD. Da v DZ ne bodo podprli premierjevega predloga za razrešitev, ker je bil ministrov namen korekten, čeprav se je zadeve nerodno lotil, so napovedali tudi v DeSUS.
Veber odločanja o razrešitvi v DZ sicer skoraj gotovo ne bo prestal. Glasove za razrešitev so namreč poleg SMC doslej že jasno napovedali poslanci NSi, tudi v SDS so pojasnili, da Vebra ne bodo podprli. Za razrešitev ministra je v DZ sicer potrebna navadna večina.
Postavlja pa se vprašanje, ali bo do glasovanja o premierjevem predlogu sploh prišlo, saj lahko Veber, tako kot se je v preteklosti v podobnih primerih že zgodilo, odstopi tudi v času obravnave predloga v DZ.
Veber opozarja Cerarja na spodkopavanje obrambnih ukrepov v skladu s kazenskim zakonikom
Veber se je sicer že danes nameraval sestati s Cerarjem. Kot je pojasnil v izjavi novinarjem, ga je želel opozoriti na spodkopavanje obrambnih ukrepov v skladu s 366. členom kazenskega zakonika. "Dobronamerno sem ga želel opozoriti na nekatera pomembna dejstva, ki sem jih poslal pisno," je dejal.
Ta člen določa, da se tistega, ki uniči obrambne naprave, obrambne objekte, položaje, orožje ali druga obrambna sredstva, jih napravi neuporabna ali kako drugače ovira ali opušča obrambne ukrepe države, kaznuje z zaporom od enega do desetih let.
"Današnje izjave Vebra so šle preko neke običajne meje in mere. Jaz jih ta trenutek, ob tem svečanem dogodku, ne želim komentirati," je dejal. A obenem napovedal, da se bo zagotovo, če bo treba, nanje odzval v prihodnjih dneh.
Na dnevnem redu tudi seznanitev poslancev z odstopom Markeževe
Na dnevnem redu četrtkove izredne seje pa je tudi seznanitev poslancev z odstopom z mesta ministrice za izobraževanje, znanost in šport Klavdije Markež, s katero ji bo tudi prenehala funkcija, začasno vodenje resorja pa bo prevzel Cerar. Markeževa je odstopila minuli teden, le dva dni po prevzemu poslov na ministrstvu, in sicer zaradi očitkov, da je njeno magistrsko delo plagiat. Konec prejšnjega tedna se je Markeževa, ki je bila pred izvolitvijo za ministrico poslanka SMC, odpovedala tudi poslanski funkciji.
Kako rešiti politično krizo?
V SD po besedah predsednika Dejana Židana vztrajajo, da je bila odločitev premierja Cerarja za predlog razrešitve ministra Vebra politična. Tako predvideva, da bodo do četrtka, ko bo predlog obravnaval DZ, za politično krizo iskali politično rešitev. "Pogosto ugotavljamo, da smo politične stranke dolžne, da zagotavljamo politično stabilnost, saj je Slovenija najhitreje napredovala tedaj, ko smo bili politično stabilni in smo imeli kot družba enotne cilje," je pojasnil Židan in vnovič poudaril, da SD ni tista, ki je začela politično krizo. "Zavedamo se tudi, da politično krizo rešujemo tako, da ustvarimo politično stabilnost. A k temu morajo težiti vse stranke v koaliciji, ne le SD," je poudaril.
Kakšna bo odločitev v četrtek, ne napoveduje, meni pa, da se bo tem političnim odločitvam politika morala prilagoditi. Dejstvo je, da premier ministra Vebra noče več v svoji ekipi. A tudi danes Židan ne odgovarja konkretno, ali v SD razmišljajo o novem ministru ali o odhodu iz koalicije.
Na vprašanje, ali so pripravljeni na volitve, pa je odgovoril, da v tem trenutku še nihče v Sloveniji ne razmišlja o predčasnih volitvah, "saj jih kot država ne potrebujemo in ne zmoremo".
V primeru, če bo Veber razrešen, se sicer omenja tudi možnost rekonstrukcije vlade, v smislu, da bi SD prevzela izpraznjen resor ministrstva za izobraževanje, odstopila pa obrambni resor. Tudi to so po Židanovih besedah hipotetična vprašanja, na katera niso pripravljeni odgovarjati.
Če ne prej, pa se bodo koalicijski partnerji sestali v sredo, ko bo vladna ekipa na delovnem posvetu razpravljala o nacionalnem reformnem programu in se bodo tedaj verjetno dotaknili tudi aktualne politične zagate.
V sredo sicer obeležujemo tudi 25. obletnico prvih večstrankarskih volitev v Sloveniji. Židan ob tej priložnosti pravi, da je do stanja v državi manj kritičen kot nekateri drugi, ker se zaveda, da je 25 let samostojnosti za državo še vedno puberteta "in v njej očitno delamo tudi pubertetniške napake".
KOMENTARJI (717)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.