Premier Miro Cerar je danes v DZ poslal odstopno izjavo ministrice za izobraževanje, znanost in šport Stanke Setnikar Cankar. Ministrica mu je v petek ponudila odstop, potem ko je protikorupcijska komisija objavila, da je v zadnjih 12 letih s honorarji zaslužila več kot 636.000 evrov. Cerar je predsedniku DZ Milanu Brglezu sporočil, da bo funkcijo ministra začasno opravljal sam.
Cerar na rednem koalicijskem sestanku še ni predstavil imen možnih naslednikov, je pa koalicijske partnerje seznanil, da so pogovori o tem že blizu, je pojasnila Simona Kustec Lipicer iz SMC. Ob tem je zatrdila, da bo novi minister ali ministrica član oziroma članica SMC.
Tudi po besedah vodje poslanske skupine SD Matjaža Hana je Cerar napovedal, da bo ime povedal zelo hitro. Ko se bo to zgodilo, bodo poslanci SD kandidata ali kandidatko z veseljem povabili na pogovor o vseh perečih temah.
Po poročanju 24UR je Cerar že opravil razgovor tudi z Andrejo Barle Lakota, sedanjo državno sekretarko na šolskem ministrstvu in desno roko dosedanje ministrice. Je nekdanja učiteljica in tudi predavateljica. Sodeč po hitrem brskanju po javno dostopnih podatkih na Supervizorju pa ni del akademske elite, ki je ob redni profesuri služila še astronomske honorarje.
Židan: Zelo težko je pričakovati, da boš postal zelo bogat, če delaš v javnem sektorju
Honorarni zaslužki ministrice Setnikar Cankarjeve so sprožili razpravo o potrebnosti sistemske ureditve tega področja, svoje honorarje pa je moral pojasnjevati tudi finančni minister Dušan Mramor.
Poslanec DeSUS Uroš Prikl je na vprašanje, ali lahko Mramor v njegovih očeh v prihodnje dela nemoteno, odgovoril, da Mramor mora delati nemoteno, pospešeno še naprej.
Han pa je glede vprašanja zadovoljivosti pojasnil odgovoril, da to najbolje ve Cerar. "Če mu Cerar zaupa pri tej zadevi, mi nimamo nič proti. Mi se bomo z gospodom Mramorjem pogovarjali takrat, ko bo šlo za zategovanje pasu pri navadnih ljudeh," je dejal. Po Hanovem mnenju je treba najti rešitev, ki bo delila javno in zasebno sfero.
Tudi predsednik SD in kmetijski minister Dejan Židan je poudaril, da je treba priti do sistemske rešitve, po kateri "bo javno javno, zasebno pa zasebno in ne bo pretakanja denarja med javnim in zasebnim". Ljudje, ki so zaposleni v javnem sektorju, morajo po njegovih besedah razumeti, da to pomeni bolj varno zaposlitev, nekaterih podjetniških idej pa se v tem sektorju ne da izkoristiti. Tako je, kot pravi, tudi "zelo težko pričakovati, da boš postal zelo bogat, če delaš v javnem sektorju". "Če ima kdo podjetniške zamisli in sposobnosti, naj jih izkoristi. Naj potem dobimo tudi slovenskega milijarderja, ki ga še nimamo, vendar ne preko javnega sektorja," je dejal.
Kot je pojasnila Kustec Lipicerjeva, se problematika javnega in zasebnega poleg področja visokega šolstva dotika tudi celotnega izobraževalnega in zdravstvenega sektorja. Po njenih besedah so sklenili, da bo treba izpeljati celovitejšo razpravo o tem, na kak način je možno optimizirati sistem in te razmejitve narediti bolj jasne, nato pa poiskati nove sistemske rešitve.
Kustec Lipicerjeva je sicer, kot pravi, tudi sama dobivala honorarje kot predavateljica. Njihove natančne višine sicer ne pozna, gre pa za okoli 2000-3000 evrov dodatnega denarja na leto, je pojasnila.
Koga vlada moti?
Predstavniki koalicijskih strank so se danes odzvali tudi na Cerarjeve sredine navedbe, da ta vlada očitno nekoga moti. Kot pravi Prikl, se mora strinjati s predsednikom vlade, da očitno nekoga res moti, ker se okoli vlade toliko praši. Koga moti, ne ve. "Ampak očitno je temu tako, ker smo začeli delati, ker so prvi rezultati že tukaj," je dejal.
Ob tem Prikl zatrjuje, da "ni razloga za kakršenkoli preplah". "Koalicija nemoteno dela, na vladi zadeve tečejo, v parlamentu prav tako," je dejal.
Tudi Han ne ve, koga vlada moti. Ta vlada po njegovih besedah ima potencial in "bi bilo škoda, da bi tej vladi pošle moči pri rezultatih, ki so vidni". Glede stricev iz ozadja pravi, da lahko to smatramo kot nek izgovor. Sam, kot je dejal, z njimi nima nobenih problemov. "Rad se kdaj pogovorim s kakim stricem, ker ima kakšne izkušnje, rad se tudi pogovorim s kakšnim nečakom, ki ima tudi kakšno znanje, ampak verjemite mi, da nobeden od teh gospodov ne more vplivati na moje stališče," je dejal.
KOMENTARJI (823)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.