"Odkar se udeležujem zasedanj Evropskega sveta, me nobena stvar več ne preseneti. Če bo Evropska komisija delovala politično, če bo zaobšla strokovno oceno, potem bo tudi Slovenija seveda ravnala politično," se je danes ob robu splošne razprave 74. Generalne skupščine ZN na naše včerajšnje razkritje, da je po neuradnih informacijah odhajajoči predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker hrvaškemu premierju Andreju Plenkoviću obljubil zeleno luč za vstop v schengen, odzval slovenski premier Marjan Šarec.
Slovenijo po njegovih besedah skrbi predvsem varnostni vidik, zdi pa se mu zelo neresno, da so to zadevo uvrstili na dnevni red tik pred iztekom mandata te komisije.
"Vemo, da je imeti schengensko mejo izjemno zahtevno," je poudaril. Dodal je, da ga skrbi, ker Hrvaška nima rešenega praktično nobenega mejnega vprašanja z nobeno državo. "Kako lahko potem zaobidemo ta vprašanja in kar avtomatično je nekdo primeren za vstop v schengen," je dodal.
Premier je poudaril, da je bila Slovenija doslej vedno konstruktivna, vedno je izpolnjevala vse zaveze Evropske komisije in je bila vedno solidarna ter iskala rešitve skupaj z drugimi.
Na vprašanje, ali bo Slovenija vložila veto, Šarec ni odgovoril naravnost. "Slovenija bo ravnala tako, kot se bo v tistem trenutku pokazalo, da je prav in v interesu Slovenije, pa ne samo Slovenije, ampak predvsem v interesu vladavine prava," je odgovoril.
Šarec je zavrnil navedbe, da Slovenija ni dovolj glasna pri uveljavljanju interesov glede Hrvaške. "Mi smo to izpostavili, stališča so znana. Sodišče je, kar zadeva arbitražo, razsodilo in mi smo pripravljeni čakati še naprej, ker je pravo na naši strani in čas je, da tudi evropske ustanove to počasi dojamejo."
"Kdo bo potem še zaupal sodiščem in ne vem komu vse, če greš v nek dolgotrajen proces, ki tudi stane in potem se te odločitve sodišč gladko zavrže in ne spoštuje? To ni prava pot in Slovenija bo vztrajala na poti vladavine prava," je sklenil premier.
Cerar: Slovenija je zainteresirana, da se schengenska meja pomakne
Že pred predsednikom vlade pa se je odzval tudi minister za zunanje zadeve Miro Cerar.
Cerar je sicer dejal, da te informacije ne bo komentiral, ker ni preverjena, da pa Slovenija na splošno in načelno je zainteresirana, da se schengenska meja pomakne s točke, kjer jo zdaj varujemo mi, na meje Hrvaške z njenimi sosedami.
"Mi podpiramo, da Hrvaška postane članica schengna, vendar pod temi pogoji, ki morajo biti definitivno izpolnjeni," je dejal.
Cerar še dodaja, da ni mogoče pristati na to, da Hrvaška teh pogojev ne bi izpolnila: "Ne moremo pristati na to, da bi Hrvaška kljub neizpolnjevanju bodisi varnostno-tehničnih pogojev bodisi spoštovanja demokratičnih in pravnih standardov, se pravi spoštovanja mednarodnih odločb razsodišč, pa tudi same vladavine prava kot takšne, lahko vstopila v schengen. To je po mojem nesprejemljivo in ne gre le za Slovenijo. Gre tudi za EU, ki ne more v schengensko območje sprejeti države, ki ne spoštuje evropskih standardov. To je tisto temeljno vprašanje, ki ga vedno izpostavljamo in ga bomo tudi v prihodnje," je sklenil minister.
Juncker Plenkoviću zagotovil, da razlogov za skrb ni
Kot je včeraj v oddaji 24UR poročala novinarka Suzana Perman, je po naših neuradnih, a zanesljivih informacijah lobiranje Plenkovića za vstop Hrvaške v schengensko območje uspelo. Interni dogovor je bil sprejet pred časom, nazadnje zakoličen minuli teden v pogovoru med Plenkovićem in odhajajočim predsednikom evropske komisije Junckerjem. Hrvaški premier naj bi celo pričakoval, da bo ta točka uvrščena že na dnevni red komisije že 2. oktobra, a sta temu neuradno nasprotovala Frans Timmermans in Violeta Bulc.
Bulčeva je v pisni izjavi danes poudarila: "Kolegij komisarjev o evalvaciji hrvaške pripravljenosti za vstop v schengensko območje še ni razpravljal. Internih postopkov, ki tečejo znotraj komisije, ne komentiramo, jih pa budno spremljamo in v njih aktivno sodelujemo."
Na podlagi neuradnih informacij je mogoče razumeti, da komisarji dokumenta o pripravljenosti Hrvaške na vstop v schengen še nimajo. Dobili naj bi ga nekaj dni pred načrtovano obravnavo točke na kolegiju. Od vsebine dokumenta bodo odvisni nadaljnji koraki komisarke Bulčeve, je slišati neuradno v Bruslju.
'Hrvaška je izpolnila vsa merila'
Hrvaški premier Plenković je danes v Bruslju znova izrazil pričakovanje, da bo kolegij komisarjev potrdil oceno omenjenega odbora in da bo sprejel predlog pristojnih komisarjev, zlasti komisarja za notranje zadeve Dimitrisa Avramopulosa.
Zlasti pa se na to zanaša, ker je, kot je izpostavil, Juncker na obisku v Zagrebu junija rekel, da bo njegova komisija dala pozitivno priporočilo do konca mandata, ki se izteče konec oktobra.
O izjavi zunanjega ministra Cerarja, da lahko v schengen vstopi le država, ki spoštuje mednarodno pravo, kar v primeru Hrvaške zaradi nespoštovanja arbitražne odločbe ne drži, pa je Plenković dejal, da so to politična vprašanja, ki se bodo odpirala v razpravi članic EU.
Za zdaj pa je zadeva v rokah komisije, gre za tehnična merila, ki so enaka za vse, in Hrvaška je izpolnila vsa merila, je zatrdil hrvaški premier v izjavi za hrvaške novinarje v Bruslju po srečanju z novoizvoljeno predsednico komisije Ursulo von der Leyen in pred srečanjem z Junckerjem.
V komisiji pa so po srečanju Junckerja in Plenkovića sporočili, da je Juncker ponovil stališče komisije, da bi Hrvaška morala postati polnopravna članica schengna in da komisija končuje svojo oceno.
Na vprašanje, kako v komisiji komentirajo izjavo slovenskega premierja Šarca, da če bo Evropska komisija delovala politično in zaobšla strokovno oceno, bo tudi Slovenija ravnala politično, pa so ponovili, da je "komisija politično barvno slepa" ter da je primer Slovenije in Hrvaške glede arbitraže na sodišču.
KOMENTARJI (535)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.