Na terenu je bilo čez dan 1.061 gasilcev. Nato so izvedli rotacijo in ponoči bo na terenu okrog 1000 borcev proti ognju. "Razmere so stabilne in pod nadzorom, a vremenska napoved za jutri ni preveč spodbudna - pričakuje se močnejša burja." so sporočili iz regijskega štaba Civilne zaščite. Za nedeljo je načrtovan prihod kar 1500 gasilcev in tudi številnih prostovoljcev, usposobljenih za sečnjo in upravljanje z motornimi žagami.
Sobota je bila sicer po oceni Ervina Čurliča iz regijske civilne zaščite "v primerjavi z zadnjimi tremi dnevi bistveno bolj prijazna do gasilcev". Popoldne so tako lahko preklicali zadnji evakuacijski načrt za naselje Mohorine, kamor so se začeli vračati prebivalci. A kot ob tem opozarja Čurlič, kljub veliko bolj vzpodbudni situaciji na Krasu še vedno gori, poleg tega je zaradi vetra tudi težko predvideti nadaljnje dogajanje. "Stvari se spreminjajo iz ure v uro, raje ne bi ugibali. Počakajmo, kaj bo prinesla noč," je dodal.
Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan je za 24UR povedal, da so vsi prebivalci dobili dovoljenje, da se vrnejo v domove. "Trstelj smo, upam, omejili. Prepričan sem, da bomo do jutra imeli mir. Bojimo pa se jutrišnje napovedi in burje, ki bo dosegala 60 kilometrov na uro. Vse sile bomo usmerili v jutrišnji dan."
Povedal je še, da je bila danes tuja pomoč iz zraka precej izdatna, kar je gasilcem omogočilo lažje spopadanje s požari. Napovedal je tudi nedeljski prihod helikopterja iz Hrvaške, pričakuje pa se tudi madžarska pomoč.
Za spoznanje bolj mirno je v Opatjem selu in okolici, so že zjutraj dejali v štabu CZ za Severno Primorsko. Kmalu zatem so res sporočili veselo novico – preklicana je bila evakuacija za prebivalce vasi in zaselkov v občini Miren - Kostanjevica. Ljudje so se lahko vrnili domov v Opatje selo, Novo vas, Hudi Log, Lokvico, Segete in Vrtoče.
Dopoldne je bila uradno preklicana tudi evakuacija za večino krajev v občini Renče-Vogrsko. "Tudi prebivalci ostalih naselij naj bodo v pripravljenosti, saj se razmere na požarnem območju zelo hitro spreminjajo," opozarjajo.
Zagorelo tudi pri Slavniku, pri gašenju pomagal policijski helikopter
Na več koncih je zagorelo tudi v občini Hrpelje-Kozina. Dopoldanska požara, enega od teh v naravi pod Rodikom, so pogasili, proti tretjemu, na hribu Kotel pri Slavniku, pa so poslali še policijski helikopter, saj je bil zaradi težko dostopnega terena gasilcem onemogočen dostop do žarišča.
Kot je tamkajšnje Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) Materija zapisalo na Facebooku, je helikopter zajemal vodo pri gasilskem domu v Materiji. Na terenu je bilo 70 gasilcev iz domačega društva, gasilskih društev Kraške gasilske zveze in Gasilske zveze Ilirska Bistrica ter Zavod za gasilno in reševalno službo Sežana. Pri gašenju so pomagali tudi tečajniki Gasilske zveze Slovenije.
Strah pred vetrom
V določenih zaselkih na Krasu je ogenj sicer prišel v neposredno bližino objektov, pri čemer je pogorela koča med Renčami in Trsteljem. Po navedbah župana občine Renče-Vogrsko Tarika Žigona je to zaenkrat edina materialna škoda na objektih. Župan upa, da bo pri tem ostalo, a vremenska napoved ni obetavna.
Požar v Renčah se je sicer umiril, a kot pravi župan, ostajajo v veliki pripravljenosti. "Kolikor vem, je v popoldanskem času spet napovedan močan jugo maestral, zato se bojijo, da se ne bi ponovil včerajšnji scenarij," opozarja Žigon.
"Tako kot v preteklih dneh, je tudi danes ponoči veter oslabel, tudi dopoldne ni nekega močnejšega vetra. Bo pa sredi dneva, tak nekje okoli 12. ure ponovno zapihal zahodni do jugozahodni veter. Hitrosti bodo podobne, kot v preteklih dneh, okoli 30 kilometrov na uro v sunkih," so dežurni prognostiki z Agencije RS za okolje (Arso) za 24ur.com potrdili, da bo "potegnilo" z morja.
Odstranjujejo granate
Na delu je bila tudi državna enota za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS), ki je v sedmih dneh odstranila 120 kosov v skupni teži 750 kilogramov, je v izjavi za STA dejal poveljnik enote Darko Zonjič. Na terenu so bile štiri ekipe, ena od teh pa je odstranjevala topovsko bombo in ročno granato. Veseli ga, da se gasilci držijo njihovih navodil in gasijo iz "varnih con". Neeksplodirana sredstva so zaradi požara močno pregreta in obstaja nevarnost eksplozij. Teh sicer ne štejejo več, je še dodal.
Mednarodna pomoč
Tudi danes se z ognjenimi zublji spopada več kot 1000 gasilcev, ki bodo znova dobili tudi mednarodno pomoč. V okviru evropskega mehanizma civilne zaščite namreč tuji gasilci pomagajo tudi pri gašenju požarov na Krasu.
Med drugim so se odzvale Hrvaška, ki pomaga s kanaderjem, helikopterjem in gasilsko enoto s cisterno, Slovaška, ki prispeva helikopter s posadko in veliko cisterno z vodo, Srbija z dvema helikopterjema s posadkama in Avstrija z enim helikopterjem.
Za gasilci je nemirna noč
Iz Uprave RS za zaščito in reševanje so sporočili, da je bilo ob pol dveh zjutraj na požarišču na Krasu nekaj čez 500 gasilcev, ki so gasili požar v okolici Cerja, požar na liniji proti Trstelju in več manjših žarišč, ki se pojavljajo na različnih koncih in jih sproti gasijo.
Vodja nočne intervencije Stanko Močnik je za našo spletno stran povedal, da je zjutraj izbruhnil manjši požar pri Novelu, vendar so se z njim uspešno spopadli.
V petek popoldan se je požar na Krasu ponovno razplamtel, odklopljena sta bila dva daljnovoda. Zaradi širjenja požara so morali za več kraških vasi odrediti tudi evakuacijo. Evakuacija je veljala za kraje občine Miren - Kostanjevica in občine Renče - Vogrsko (Opatje selo, Hudi Log, Nova vas, Vrtoče ter Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek). Ponoči se jih je lahko sicer večina vrnila na domove, evakuacija je tako trenutno v veljavi le še za prebivalce dveh vasi.
Okrepiti je treba gašenje iz zraka
Slovenija bo v luči vse bolj obsežnih in pogostih požarov in drugih naravnih nesreč v članicah Evropske unije podala pobudo za okrepitev zmogljivosti za gašenje iz zraka na evropski ravni, so sporočili iz kabineta premierja Roberta Goloba. EU sicer načrtuje nakup 12 letal kanader, pri čemer pa Slovenija ne sodeluje.
V kabinetu evropskega komisarja za krizno upravljanje Janeza Lenarčiča so pojasnili, da so se s šestimi državami članicami, med katerimi ni Slovenije, dogovorili o nakupu 12 kanaderjev, ki bodo floto evropske strateške rezerve rescEU okrepili do leta 2029. Do leta 2026 naj bi EU prejela najmanj dve letali. Tako bo imela stalno rescEU floto, saj bodo letala v njeni lasti.
KOMENTARJI (906)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.