Bliža se dan, ki mnogim voznikom povzroča preglavice, saj lahko pomeni krepko finančno obremenitev. 15. novembra boste morali letne gume na vašem avtomobilu zamenjati za zimske. Za vsa motorna vozila je namreč do 15. marca obvezna uporaba zimske opreme, med katero sodijo tudi zimske pnevmatike.
"Zimske pnevmatike sicer pod določenimi pogoji niso obvezne, kljub temu pa svetujemo, da jih na svoja vozila namestite, saj zaradi svojih lastnosti omogočajo bolj varno in zanesljivo vožnjo," svetujejo na Javni agenciji za varnost prometa.
Ne čakajte do zadnjega dne. Če pnevmatik še niste zamenjali, to storite čim prej, da se izognete gneči.
Predpisi o zimski opremi
Zakon o pravilih cestnega prometa v 29. členu namreč določa, da morajo biti motorna in priklopna vozila na slovenskih cestah pozimi (med 15. novembrom in 15. marcem naslednjega leta) in v zimskih razmerah, ko se ob sneženju sneg oprijema vozišča ali je vozišče zasneženo, zaledenelo (ledena ploskev) ali poledenelo (poledica), opremljena s predpisano zimsko opremo. To za motorna vozila, katerih največja dovoljena masa ne presega 3.500 kg pomeni, da morajo imeti na vseh kolesih zimske pnevmatike ali pa poletne pnevmatike in v priboru ustrezno velike snežne verige za pogonska kolesa ali verigam enakovredne pripomočke.
Najmanj 3 milimetre globine ter oznake "M+S", ''M.S'' ali ''M&S'
"Glavni kanali dezena pnevmatik, ki štejejo v zimsko opremo, morajo biti globoki najmanj 3 mm. Zimske pnevmatike, ki imajo glavne kanale dezena globoke manj kot 3 mm, prištevamo k poletnim pnevmatikam," opozarjajo na Javni agenciji za varnost prometa.
Zimske pnevmatike so tiste pnevmatike, ki imajo na boku proizvajalčevo oznako "M+S" ali ''M.S'' ali ''M&S''.
Ob morju imajo vozniki lahko samo letne gume
Vozila, ki vozijo v priobalnem področju Slovenije, lahko imajo samo letne pnevmatike z globino glavnih kanalov dezena najmanj 3 mm. Za priobalno področje štejemo ozemlje Slovenije, ki ga omejujejo obala Jadranskega morja, meja z Italijo, meja s Hrvaško ter odseki cest mejni prehod Osp - Črni kal, Črni kal – Aver, Aver - Gračišče in Gračišče - mejni prehod Brezovica pri Gradinu.
In kakšne so kazni za tiste, ki zakona ne upoštevajo?
Zakon o pravilih cestnega prometa predpisuje, da so vozniki, ki pozimi oziroma v zimskih razmerah na vozilu nimajo predpisane zimske opreme, kaznovani z globo 40 evrov.
Če svojega vozila ne očistite primerno, torej tako, da je omogočena vidljivost, vam grozi globa 200 evrov.
Če ne upoštevate prometne signalizacije, ki označuje zimske razmere, zaradi katerih je prepovedan ali omejen promet na določenem delu ceste, boste kaznovani s 300 evrov kazni.
Če vaše vozilo nima predpisane zimske opreme, pa bi jo moralo imeti, ali pa je v prometu, ko ne bi smelo biti, ustavi na cesti in ovira promet, ga morate nemudoma odstraniti. Če ga ne odstranite in je zaradi tega oviran ali onemogočen promet drugih vozil, pa vas bo to stalo 500 evrov in 5 kazenskih točk.
Kdaj morate zamenjati pnevmatike?
Pnevmatike je potrebno zamenjati takrat, ko ne zadostujejo več zakonskim omejitvam oz. če vemo, da bi do tega v obdobju lahko prišlo, priporočljivo pa je tudi upoštevanje starosti pnevmatik, svetujejo na Javni agenciji za varnost prometa.
Katere pnevmatike kupiti?
Ker je ponudba pnevmatik ogromna, prav tako pa je obsežen njihov cenovni razpon, se pogosto pojavi vprašanje, kaj torej izbrati. "Seveda si vsi želimo pnevmatike, ki bi omogočale varno, varčno in zanesljivo vožnjo, hkrati pa bi bile še poceni," dilemo o nakupu razumejo na agenciji za varnost prometa. Da bi vam vsaj malo olajšali vašo odločitev, so zbrali nekaj napotkov.
Prvo, kar morate vedeti je, kakšno dimenzijo pnevmatik potrebujete. Pri tem je potrebno upoštevati določilo Pravilnika o delih in opremi vozil v cestnem prometu: "Pnevmatike na vozilu morajo po velikosti, nosilnosti in kategoriji hitrosti ustrezati pnevmatikam, ki so v potrdilu o skladnosti vozila ali v soglasju k registraciji vpisane v rubriki 'dovoljene pnevmatike' ali v drugem ustreznem dokumentu o vozilu. Uporaba drugačnih pnevmatik je mogoča le po dodatni odobritvi vozila, razen v primeru namestitve pnevmatik z večjo nosilnostjo ali kategorijo hitrosti."
Naslednji koraki niso enostavni, saj so povezani z odločitvami in kompromisi, ki jih moramo sprejeti sami.
Od leta 2011 morajo imeti vse nove pnevmatike nalepko z enostavnimi EU oznakami za pnevmatike, ki nam povedo, kako pnevmatike vplivajo na porabo goriva, kakšna je zaviralna pot na mokrem cestišču in kakšno glasnost povzročajo in na podlagi katerih lahko naredimo enostavno primerjavo. Te oznake dajejo proizvajalci, zato je bolj smiselno narediti primerjavo med pnevmatikami na podlagi testov pnevmatik neodvisnih inštitutov, še svetujejo na agenciji.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.