"Ponekod so izvajanje preventivnih dejavnosti prekinili, dokler se ne zagotovijo ustrezne rešitve, ki bodo omogočale varno izvajanje preventivnih pregledov in cepljenj za dojenčke," so nam pojasnili. Zato bodo morali starši sami preveriti, kakšna pravila trenutno veljajo na njihovem območju.
Prav tako se starši sprašujejo - ali to sploh je primeren čas, da se odločijo za cepljenje otroka. "Mnenje NIJZ je, da se kot prioriteta - tam, kjer so zagotovljene razmere za varno cepljenje, izvajajo preventivni pregledi dojenčkov do 12. meseca starosti - vključno z rednimi cepljenji in ultrazvokom kolkov pri dojenčkih."
Kot poudarjajo: "Pomembno je, da se opravi prvo cepljenje proti OMR."
Težave s cepljenjem tudi drugod
Slovenija sicer še zdaleč ni edina država, kjer je trenutno vsaj delno zastal program rednega cepljenja.
Te dni se je na primer ta debata razplamtela v Belgiji, kjer so se nato oblasti Flandrije odločile, da zaradi pandemije začasno ustavijo cepljenja, saj imajo v tem trenutku zaradi velikih potreb v boju proti novemu koronavirusu premalo zdravstvenega osebja.
Oblasti tam ocenjujejo, da bodo lahko ponovno izvajanje programa zagotovile v nekaj tednih. So pa tudi belgijske oblasti opozorile, da se je v primeru dojenčkov, če je le mogoče, dobro držati običajnega koledarja cepljenj.
"Dojenčki in otroci so manj dovzetni za novi koronavirus, so pa zelo ranljivi, ko gre za bolezni, kot so ošpice ali oslovski kašelj," je dejal Joris Moonens s tamkajšnje agencije za zdravje in dodal, da je ključno, da se program cepljenja dojenčkov čim prej vrne v normalne tirnice, poroča brusselstimes.com.
Se pa tamkajšnje zdravstvene oblasti še odločajo, kako bodo izvedle cepljenja šoloobveznih otrok, ki so te dni - tako kot pri nas - doma. "Vendar je v tem primeru težava nekoliko manjša, saj so večino najpomembnejših cepiv prejeli že kot malčki," pravi Moonens, vseeno pa nameravajo čim prej rešiti tudi to zagato.
Zakaj cepljenje?
Cepljenje otrok se je v zadnjih letih znašlo na udaru kritikov in je eno od področij, ki ga je razmah polresnic, govoric in lažnih informacij, ki se še posebej učinkovito širijo na družbenih omrežjih - najbolj prizadel. In to do točke, ko je že ogroženo tudi javno zdravje. Skupaj s porastom nepreverjenih informacij in teorij zarote smo namreč videli padec precepljenosti, kar je imelo za posledico vrnitev nalezljivih bolezni, za katere je človeštvo že menilo, da so izkoreninjene. Prav ta lažna utvara, da teh bolezni ni več, po mnenju strokovnjakov vpliva na mnenje številnih, da cepljenje ni (več) potrebno.
"Cepljenje je enostaven, varen in najučinkovitejši ukrep za zaščito pred nekaterimi nalezljivimi boleznimi. Ne ščiti le cepljenih posameznikov, temveč z zmanjševanjem širjenja bolezni tudi druge. V zadnjih desetletjih je bilo s cepljenjem preprečenih več smrti kot s katerimkoli drugim zdravstvenim ukrepom," poudarjajo na NIJZ.
KOMENTARJI (180)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.