Predstavnici združenja Zares, poslanka Majda Širca in publicistka Bernarda Jeklin, ter predsednica društva Kala za boj proti okužbam s HPV in raku materničnega vratu Renata Capuder Mermal so danes državnemu sekretarju na ministrstvu za zdravje Dorjanu Marušiču predale 45.819 podpisov v podporo uvedbi brezplačnega cepljenje proti humanemu papiloma virusu (HPV).
Na ministrstvu za zdravje zbrane podpise razumejo kot znak velike ozaveščenosti in informiranosti javnosti v zvezi s preprečevanjem spolno-prenosljvih okužb in raka, kar je gotovo eden od pomembnih ciljev, ki jih zasleduje ministrstvo za zdravje, je poudaril Marušič.
Omenil je, da je minister v odstopu Andrej Bručan že imenoval strokovno komisijo, ki v okviru Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) pripravlja strokovne smernice za uvedbo cepljenja. Gre za novost v zdravstvenih sistemih, kjer tovrstno cepljenje prinese dolgoročno izjemno pozitivne rezultate. Po prvih analizah naj bi se s tem preprečilo in zmanjšalo tveganje za raka na materničnem vratu, je poudaril Marušič.
Po besedah državnega sekretarja so opravili že nekaj razgovorov z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in predstavniki farmacevtskih družb. "Osnovna dilema je, v kateri starosti pričeti s cepljenjem in do katerega leta naj bi se izvajalo, predvsem pa je pomembno, ali je potrebno poleg osnovnega izvesti še tudi kakšna dodatna cepljenja v kasnejših letih," je opozoril Marušič.
Slovenija ne zaostaja za EU
Vodilni na tem področju sta Italija in Francija. Francozi so za cepljenje določili starostno mejo 14 let in zagotovili dvotretjinsko kritje iz sredstev zdravstvenega zavarovanja, je pojasnil Marušič. V Italiji bo shema podobna, pri čemer bodo 100-odstotno plačilo cepljenja uvedli s 1. januarjem. Ob tem je Marušič poudaril, da v vsakem primeru cepljenje v Sloveniji ne bo obvezno.
Sama peticija kaže na visoko samozavest civilne družbe, pravi državni sekretar. Zavezal se je, da bo še danes peticijo posredoval Centru za nalezljive bolezni Inštituta za varovanje zdravja. Center namreč pripravlja celovit dokument, ki bo osnova za odločanje zdravstvenega sveta. Prav ta posvetovalni organ ministra za zdravje je namreč tisti, ki bo odločil, ali se bo cepljenje uvrstilo med storitve obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Finančno bi sicer tako cepljenje samo za eno generacijo 9000 deklic pomenilo okoli 2,7 milijona evrov letnih izdatkov za zdravje, kar je ali 0,5 odstotka celotnega proračuna.
Majda Širca je dejala, da so peticijo sprožili predvsem zato, ker je minister v odstopu Andrej Bručan oktobra 2006 sporočil, da je to cepivo varno in da ga v Sloveniji lahko uporabljamo. "Na način, ki je dostopen bogatim, ki imajo skoraj 400 evrov in ki se za to odločijo," je kritično ocenila Širca, ki je opozorila na neenakopravnost ljudi in na pravice do zdravja. "To je bil naš namen, da se uredi način, kako lahko nekdo ima pravico do zdravja, drugi pa ne," je še dodala.
V Sloveniji ženske bistveno bolj pogosto obolevajo za to boleznijo kot drugje, je navedla. In sicer kar štirikrat pogosteje kot na Finskem in enkrat pogosteje kot je povprečje EU. Članica združenja Bernarda Jeklin je izpostavila veliko število podpisov, ki so jih v enem mesecu zbrali brez medijske podpore, saj je podpisovanje peticije potekalo na internetu. Jaklinovo veseli, da se je tako "energično zbudila civilna družba, ki kaže, da je še kako živa".
"Želimo si, da bi to cepljenje postalo del primarne preventive poleg programov, ki jih Slovenija že pozna," je pripomnila Renata Capuder Mermal iz društva Kala. Dodala je, da si v društvu prizadevajo, da bi v šole ponovno uvedli več spolne vzgoje. Izrazila je upanje, da bo peticija prinesla hitrejše odločitve, da bodo slovenska dekleta in žene čim prej zaščitene pred virusom HPV.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.