Ministrstvo za zdravje je v torek dobilo odločbo evropske agencije za registracijo zdravil, ki pomeni, da je cepivo proti novi gripi registrirano, je dejal minister Borut Miklavčič. Kot pojasnjuje, cepivo v Sloveniji pričakuje čez dober mesec. O prispevku posameznika za cepljenje vlada še ni odločila, a bo ta manj kot 10 evrov, zagotavlja minister.
Ta teden se bodo sestali strokovnjaki in etična komisija, ki bodo odločili, komu vse se bo v Sloveniji priporočalo cepljenje, ki bo sicer prostovoljno, je poudaril minister. Po njegovih besedah je cepivo registrirano tudi za otroke in starejše.
Ministrstvo bo vladi sklep o prispevku posameznikov pri cepljenju predlagalo prihodnji teden, sicer pa so šli pogovori na vladi, kot je ponovil Miklavčič, v to smer, da večji del stroškov prevzame država, manjši del pa posameznik.
Kot je še spomnil minister, ima Slovenija pripravljeni pogodbi za dobavo cepiv z dvema proizvajalcema, in sicer s podjetjem GlaxoSmithKline, s katerim so pogodbo že podpisali, ter podjetjem Novartis, s katerim bodo pogodbo podpisali ta teden. Cepivo, ki ga bo dobavila Slovenija, bo stalo 12 milijonov evrov, zadoščalo pa bo za 650.000 ljudi, je še dodal minister.
Ravnati po ''zdravi pameti''
Tudi pri novi gripi je najboljše ravnanje "po zdravi pameti". Pomembnejše kot samo cepljenje je predvsem seznanjenost z znaki nove gripe in samozaščitnim ravnanjem za preprečitev okužbe, poudarja Hans Kluge iz regionalne pisarne WHO za Evropo. Kot pravi, bo v primeru dejanskega izbruha pandemije ključno dobro komuniciranje s populacijo.
Martin McKee iz Evropskega observatorija zdravstvenih sistemov in politik pri WHO je ob tem ocenil, da je sicer nova gripa kot nalezljiva bolezen vredna vse pozornosti, a "prave grožnje" so na mejah EU. Ob tem je izpostavil bivše sovjetske in balkanske države ter države Magreba. Prepričan je, da bi bilo treba grožnjam nalezljivih bolezni, na primer na zdravila odporna tuberkuloza, posvetiti veliko več truda in pozornosti kot pa novi gripi.
Glede cepljenja proti novi gripi Cluge pravi, da gre za osebno odločitev z izjemo zdravstvenih delavcev in tistih, ki imajo pri svojem delu vsakodnevno stike z veliko ljudi, kjer gre pri cepljenju za širšo družbeno odgovornost. Ocenjuje, da lahko močna obveščenost prebivalstva o tej okužbi v primeru pandemije pripelje do hudih pritiskov na zdravstvene ustanove.
Prav zato bi moralo primarno zdravstvo po mnenju Kluga v primeru pandemije delovati kot nekak "čuvaj vrat" za vstop v zdravstveni sistem, da bi pri posameznem bolniku hitro prepoznali, ali gre res za novo gripo ali ne in kako resno je stanje posameznika ter jih ustrezno s tem usmerjale - domov ali v bolnišnico. Pri posameznikih, kjer je potek bolezni lažji, je namreč zdravljenje doma najbolj primerno.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.