Ministra za zdravje Janeza Poklukarja je proti bolezni covid-19 s cepivom AstraZeneca cepil predstojnik Centra za nalezljive bolezni Mario Fafangel. Kot je poudaril Fafangel, epidemija nima gumba, s katero bi jo kar izklopili: "Covid ne bo izginil, a cepljenje bo pripomoglo k temu, da bo tveganje obvladljivo in da bomo zaščitili tiste, ki imajo tveganje za najslabši potek bolezni." "Za javno cepljenje sem se odločil, ker s svojim sodelovanjem skušam pokazati, da so cepiva varna in učinkovita in da kot minister vanje verjamem," je v izjavi za medije po cepljenju dejal minister. Vse državljane je ponovno pozval k odločitvi za cepljenje, da na ta način premagamo virus oz. epidemijo. "Kako bomo izšli v poletje, bo v veliki meri odvisno od nas in od naše precepljenosti," je izpostavil.
Po oceni predstojnika centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Fafangla se bo glede na napovedane dobave cepiva v prihodnjih tednih lahko cepil vsak, ki bo to želel. To je prelomnica v epidemiji, a je treba imeti realistična pričakovanja, je poudaril.
"Ko bomo dosegli tisti magični prag, ki ga vsi gledamo, kolektivno imunost, bo covid še vedno med nami. Primeri se bodo še vedno pojavljali, razlika pa bo v tem, da bo tveganje obvladljivo," je dejal. Okužbe se bodo tako še vedno pojavljale, a skokovitega porasta ne bo, zaščiteni bodo tisti s tveganjem za najhujši potek bolezni. Tudi Fafangel je pozval k cepljenju. "Verjetno imate vprašanja, nekateri imajo dvome, to je normalno, to je pričakovano. Vprašajte tiste, ki se s tem ukvarjajo, potem bo odločitev lažja," je še dejal.
Nad odzivom na novem portalu za naročanje za cepljenje so po Poklukarjevih besedah sicer več kot zadovoljni. Kot so sporočili z ministrstva za zdravje, so do 17.30 na portalu zVEM zabeležili 30.903 prijave na cepljenje proti covidu-19. Prve težave ob zagonu portala so že odpravili, kot je dejal, niso pričakovali takega obiska naenkrat. "Delovanje portala je bilo s te strani nadgrajeno, omogočen je večkratnik dostopa, kot je bil načrtovan v začetku. Pričakujemo vse manj ali nič več težav," je napovedal Poklukar.
Starejše še posebej pozval k cepljenju
Ključno je, da starejši vedo, da je cepivo varno in da ne zavračajo cepljenja, če so nanj povabljeni. Jeseni bo večina starejših, ki so bili cepljeni med prvimi, poklicana na osvežilni odmerek, ki je ravno tako pomemben, da v prihodnji zimi ne doživimo nove epidemije, je povedal minister za zdravje.
Ne glede na to, kako uspešno bomo pocepljeni, je pomembno tudi to, kako bomo v nadaljevanju izvajali nefarmakološke ukrepe, ampak bolje kot bomo precepljeni, manj bo teh ukrepov, ki so danes nuja, potrebnih, je dodal.
"Ključno je, da če ima starejša oseba vprašanje o varnosti in učinkovitosti cepiva, da pristopi do stroke. To je osebni zdravnik, kjer dobi vse ustrezne informacije, da lahko potem presodi in se prostovoljno odloči," je povedal Poklukar.
Minister je obiskal tudi Zvezo društev upokojencev Slovenije (Zdus). Seznanil jih je, da naj bi zakon o dolgotrajni oskrbi prišel na vlado v dveh tednih, o vsebini pa ni želel govoriti. Predsednik Zdusa Janez Sušnik je prav tako izpostavil, da se med upokojenci postavlja vprašanje varnosti cepiva. "Cepiva so najbrž vsa varna. Jaz mislim, da so in to je treba tudi upokojencem povedati," je dodal Sušnik.
V pogovoru so odprli tudi vprašanje, kako starejše, ki ne uporabljajo pametnih telefonov in računalnikov, prijaviti na cepljenje in kako jim omogočiti, da uspešno pristopijo do cepilnega mesta. Sušnik je izpostavil, da zgolj 20 odstotkov upokojencev uporablja pametne telefone in računalnike. Zato naj se za prijavo obrnejo na družinske člane ali pa osebnega zdravnika. Prav tako mnogi upokojenci niso mobilni in do cepilnega mesta ne morejo priti. Zato predlaga, da se obrnejo na prostoferje ali na projekt Starejši za starejše, v okviru katerega poskrbijo za prevoz starejših z osebnim vozilom do cepilnega mesta in domov.
Kljub temu, da se v ponedeljek začne množično cepljenje, Poklukar zatrjuje, da to ne pomeni, da strategije cepljenja starejših ne izvajajo več. "Še vedno imajo prednostne skupine prednost ob samem cepljenju. Vendar, če cepivo je in če kandidate na seznamih za cepljenje imamo, potem se cepi tudi ostale. Čim hitreje je treba cepiti vse zainteresirane," je povedal minister.
Izpostavil je, da se je s cepljenjem proti covidu-19 zgodil pomemben preboj, saj se je za gripo v preteklih letih cepilo med štirimi in sedmimi odstotki prebivalstva. Glede uvedbe cepljenja tudi za otroke pa je minister poudaril, da je za otroke pomembno, da so šole odprte in je tudi cepljenje otrok vredno premisleka. Če to ne bo varno, bodo iskali druge rešitve.
O zakonu o dolgotrajni oskrbi je minister dejal, da se bodo ponovno sestali, ko bo zakon javno dostopen. "Ne samo, da se pogovarjamo, ampak da se tudi poskusimo slišati in najdemo najboljšo rešitev za prebivalce Slovenije in seveda za starejše," je napovedal.
Zakon o dolgotrajni oskrbi bo po Poklukarjevih besedah prišel na vlado v naslednjih dveh tednih, v kolikor bo koalicija enotna. Trenutno je namreč v koalicijskem usklajevanju, ko bo končano, pa bo lahko govoril o tem, kakšne novosti vsebuje.
Čas je za normalno poletje, je v četrtek sporočil premier Janez Janša, ko je napovedal cepljenje vseh odraslih od ponedeljka naprej, tudi mlajših od 50 let. Do poletja bo na voljo cepivo za vse, pravi. Po novem se lahko na cepljenje prijavite prek spletnega centralnega portala zVem.
Vsi prebivalci, ki so zainteresirani za cepljenje proti covidu-19, se lahko od včeraj prijavijo prek centralnega portala zVem. Po predstavitvi se je portal sesul, kasneje pa so delovanje spletnega obrazca spet vzpostavili. Če se je posameznik na cepljenje že prijavil prek cepilnega centra ali osebnega zdravnika, ponovna prijava ni potrebna.
KOMENTARJI (978)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.