"V zadnjih mesecih je prometna pretočnost na slovenskih avtocestah močno upadla. Kljub temu, da se turistična sezona še ni začela, se že zdaj vsakodnevno soočamo z velikimi zastoji, ki niso posledica povečanja obnovitvenih in vzdrževalnih del niti posledica prometnih nesreč," je poslanec SDS Zvone Černač zapisal v pobudo.
Kot pravi, po vsej Sloveniji stojijo večkilometrske kolone vozil, potovalni časi pa se podaljšajo za uro ali celo več. "Tako se vse več ljudi sooča s prepoznim prihodom v službo ali z zamudami drugih obveznosti, saj je postalo nemogoče predvideti, kolikšen čas bo potreben na posamezni dan za načrtovano pot. Nastaja velika gospodarska in osebna škoda," je opozoril.

Pred vrati pa je tudi turistična sezona in ker je Slovenija tranzitna država, bo v prihodnjih mesecih na naših cestah vse več turistov. "Če prištejemo še obnovitvena in vzdrževalna dela, tovorni promet in prometne nesreče ter vročino, lahko v naslednjih treh mesecih pričakujemo prometni kolaps," je izpostavil Černač.
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je na poslansko vprašanje Jožefa Jelena glede možnosti, da bi obnovitvena dela potekala zunaj turistične sezone ali ponoči, odgovorila, da del zaradi povečanega obsega ni mogoče izvesti le v terminih zunaj turistične sezone ali v nočnem času. Prav zato, ker Ministrstvo za infrastrukturo, kot pravi Černač, ne načrtuje nobenih aktivnosti v zvezi z izboljšanjem prometne pretočnosti na slovenskih avtocestah, je na vlado naslovil pobudo.
Predlagal je, da se v obdobju med 15. junijem in 30. septembrom za vožnjo po avtocestah v nočnem času, torej med 21. in 6. uro zjutraj zniža cestnina za tovorni promet za 50 odstotkov in enako pri nakupu tedenskih vinjet za osebna vozila, ki bodo uporabljene v tem časovnem obdobju. "Na ta način bi spodbudili vožnjo v večernih in nočnih urah, kar bi na slovenskih avtocestah pripomoglo k večji pretočnosti dnevnega prometa," je prepričan.
Ministrica: Lahko bi razmišljali tudi o diferenciaciji cene
Bratuškova je danes pojasnila, da trenutno uredbo usklajujejo z evropskimi pravili in da bi v tem okviru lahko razmišljali tudi o diferenciaciji cene. "Pa ne le za nočne, pač pa tudi posamezne ure podnevi," je povedala in ob tem pripomnila, da govorimo o cestninjenju, ne vinjetah.
Povedala je, da je sama tudi že večkrat predlagala, da bi bilo na območjih najbolj obremenjenih odsekov, torej tam, kjer so največji zastoji, smiselno razmisliti, da bi se delalo v več izmenah. "Ampak to mora biti opredeljeno že, ko se pripravljajo razpisi in podpisujejo pogodbe," je dodala. Po njenem mnenju bi bilo treba pripraviti konkretno študijo, ki bi upoštevala tudi gospodarsko škodo, ki nastaja zaradi zastojev.
Zastoji po njenem mnenju sicer nastajajo, ker zaradi obnov železnic po vsej Sloveniji več tovora ne morejo dati na vlake. "Želimo si obnoviti železnice, zato je treba morda zdaj malo potrpeti, da bo slika čez leto ali leto in pol drugačna," je dodala.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.