Sredi epidemije in medtem ko se zdravstveni sistem bori z vse večjim številom obolelih za covid-19, ki jo povzroča novi koronavirus, je ustrezna zaščita zdravstvenih delavcev izjemnega pomena. A Mladi zdravniki Slovenije opozarjajo, da medtem ko ustrezne zaščitne opreme, ki jo potrebujejo pri vsakodnevnem delu, ni dovolj ne na primarnem nivoju, ne v bolnišnicah, so nekateri prodajalci drastično dvignili njihove cene.
"Poleg slabe organizacije, pomanjkljivih navodil, so bili nekateri kolegi prisiljeni poskrbeti vsak zase. Ker so nekateri dobičkarji uspeli pred zdravstvenimi ustanovami pokupiti zaščitno opremo, razkužila in alkohol, je Vlada RS sprejela odlok o prepovedi kupovanja in trgovanja z zaščitno opremo," so spomnili mladi zdravniki. Sklep je veljal do 15. marca do 19. ure.
Del odloka, ki se nanaša na zamrznitev cen, velja še naprej, a se ga očitno mnogi ne držijo. "Kolegi s terena nam poročajo o nerazumnem porastu cen zaščitne opreme. Nakup škatle zaščitnih mask je v začetku meseca stal pet evrov, sedaj prodajalec za enak izdelek zahteva 28 evrov. Glede na trenutno stanje v državi in v zdravstvenem sistemu se nam zdi takšno zaslužkarstvo barbarsko in nezaslišano," so ogorčeni mladi zdravniki. Kot dokaz o drastičnem porastu cen za isti izdelek hranijo naročilnice za maske. Tukaj sta izseka iz naročilnic, kjer je vidna razlika v ceni:
Gantar pozval Bruselj k omejitvi zgornjih cen za zaščitno opremo
O omejitvah zgornjih cen za določeno zaščitno in medicinsko opremo, kot so zaščitne maske, očala, rokavice in razkužila, je danes na videokonferenci notranjih in zdravstvenih ministrov EU govoril tudi zdravstveni minister Tomaž Gantar, ko je predstavljal dosedanje ukrepe Slovenije.
Ob tem je tudi Evropsko komisijo pozval k omejitvi zgornjih cen za zaščitno in zdravstveno opremo na ravni EU, saj se na trgu cene teh proizvodov izrazito povečujejo, so sporočili z ministrstva za zdravje.
Vlada sprostila dodatne maske iz blagovnih rezerv
Medtem sta minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek in direktor zavoda za blagovne rezerve Anton Zakrajšek dejala, da so zaloge zaščitnih mask in respiratorjev velik izziv. Zavodu bo ministrstvo v prihodnje omogočilo, da bo še dodatno nabavil zaščitna sredstva.
Počivalšek verjame, da bodo v kratkem lahko nabavili zadostno število mask. Do srede naj bi jih bilo tako v Sloveniji dodatnih 1,5 milijona.
Blagovne rezerve, ki se ločijo na živilske in neživilske izdelke, država zagotavlja na več kot 200 lokacijah po Sloveniji. Med neživilskimi izdelki je več kot 300 vrst medicinskih pripomočkov, več kot 700 vrst zdravil ter sredstva za osebno in kolektivno zaščito. Natančna količina teh zalog ni javen podatek. Javen je le podatek o zalogah naftnih derivatov za prebivalstvo in teh je za 90 dni – količino preračunajo glede na lansko porabo. Sproščanje zalog naftnih derivatov je sicer izključno pod pristojnostjo EU, medtem ko je za sproščanje drugih zalog potreben sklep vlade, je povedal Zakrajšek.
Tako so danes na podlagi sobotnega sklepa vlade iz blagovnih rezerv sprostili dodatne maske, ki jih bodo dostavili Civilni zaščiti, ta jih bo nato porazdelila naprej. Za sproščanje zaloge živil pa za zdaj ni potrebe.
Koliko mask je še na zalogi, Zakrajšek ni pojasnil, je pa povedal, da so že pred dnevi naročili dodatne. Poleg mask trenutno čakajo še na dobavo respiratorjev, a imajo zaradi zastojev na meji težave z dobavo, zato iščejo alternativne možnosti. Glede dobave zaščitne opreme s Kitajske je Zakrajšek omenil tudi možnost, da bi tja v ta namen poslali posebno letalo.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.