Janković je prepričan, da mora država prevzeti financiranje zvišanja plač pomočnic vzgojiteljic. Prva seja mestnega sveta, na katero bi lahko uvrstili sklep o povišanju cen vrtcev, bo sredi marca. "Se pravi, da lahko višje cene teoretično uveljavimo za april, maj in junij, potem pa so tako in tako počitnice," je na redni novinarski konferenci povedal župan. Dodal je, da večina staršev otroke poleti izpiše iz vrtca.
Spomnil je tudi na dogovor z ministrom za finance Klemnom Boštjančičem in ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik, da se bodo ob zvišanju plač spet sestali. Opozoril je tudi, da je povprečnina 700 evrov na prebivalca enaka v vseh občinah. "Vsi smo dobili isto povprečnino, pri čemer le del občin opravlja nujno potrebne dejavnosti, ki zahtevajo velik del proračuna," je povedal.

Ob tem je naštel vrtce, za katere v Ljubljani letno skupaj s šolami namenijo tretjino proračuna, ter knjižnice in poklicno gasilsko brigado, saj za plače letno v knjižnicah namenijo 10 milijonov evrov, za plače gasilcev pa šest milijonov. "Naš predlog ostaja, da se povprečnina razdeli na tri dele, glede na naloge, ki jih zakon predpisuje občini," je spomnil Janković.

Poziv staršem, naj malčke v vrtce vpišejo do 15. marca
V ljubljanskih vrtcih imajo tudi več oddelkov z dodatnimi spremljevalci za otroke s posebnimi potrebami, ki jih ne plačuje država, saj ta plačuje le razvojne oddelke. Janković razume občine, ki so strošek povišanja plač v vrtcih že izračunale in na sejah mestnega sveta že potrdile zvišanje cen vrtcev. V Združenju mestnih občin so izračunali, da bo polna cena vrtca zaradi povišanja plač in omejitve cen energije višja za 14 do 17 odstotkov.
Janković je ob tem pozval starše, naj otroke vpišejo v vrtec do 15. marca, kot določa rok prijav. "Zagotavljam, da bodo vsi otroci, kjer ima vsaj en starš stalno bivanje v Ljubljani v zadnjih 15 mesecih, dobili vrtec," je dejal.
Sledilo bo razporejanje v vrtce, konec aprila pa bodo vedeli, koliko otrok bo v prihodnjem šolskem letu obiskovalo vrtec. Ko bodo dobili te podatke, bo bolj jasno tudi glede cene vrtcev, naslednja seja mestnega sveta pa bo maja, je še povedal Janković.
Odbor za izobraževanje za celovit paket ukrepov pomoči občinam glede vrtcev
Odbor DZ za izobraževanje je na zahtevo NSi razpravljal tudi o povišanju cen programov vrtcev zaradi dviga stroškov dela. Sprejel je sklep, s katerim vladi predlaga pripravo celovitega paketa ukrepov pomoči občinam, zasebnim vrtcem s koncesijo in z javno veljavnim programom, s katerim bi pokrili dvig stroškov dela, nastalih po 1. januarju.
Na nujni seji odbora za izobraževanje, znanost, šport in mladino je zahtevo v imenu predlagateljev pojasnila poslanka NSi Iva Dimic. V stranki menijo, da so podražitve vrtcev posledica neustreznega ukrepanja vlade ob vsesplošni draginji in dviga plač pomočnic vzgojiteljic, ki da je padel na pleča staršev in tako še dodatno obremenil družinske proračune. Opozorila je, da so skoraj vse občine zaradi višjih stroškov dela, materiala, storitev in hrane napovedale dvig cen programov vrtcev, nekatere pa so to že storile. Prepričana je, da bi stroške podražitev moral kriti državni proračun.
Zato so za odločanje na seji odbora predlagali sklep, da vlada v pripravo celovitega paketa ukrepov pomoči, s katerim bi pokrili dvig vseh stroškov dela, vključi tudi stroške rasti cen hrane in energentov, ter z njim v 30 dneh seznani pristojni odbor. Odbor je sklep sprejel z osmimi glasovi za in sedmimi proti. Prav tako so v NSi predlagali, da vlada reprezentativna združenja slovenskih občin vključi v vsa pogajanja in dogovore povezane s spremembo plačnega sistema javnih uslužbencev iz njihove pristojnosti, kar odbor ni sprejel.
Poslanci z različnim videnjem problematike
Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda je pojasnil, da povišanje cen vrtcev v celoti ne pade na pleča staršev, ker je povprečno plačilo staršev 32 odstotkov cene programa, najnižje plačilo je 10 odstotkov in nihče ne plača več kot 77 odstotkov veljavne cene. "Zakaj takšen dvig, ki ga napovedujejo občine, nam ni popolnoma jasno," je dejal in kot možen razlog navedel, da občine niso usklajevale cene sproti.
Mojca Pirnat z ministrstva za finance je spomnila na dvig povprečnine občinam, ki je za to in prihodnje leto določena v višini 700 evrov, kar je največ doslej. Prikazala je še nekaj ukrepov, ki jih je vlada ob upoštevanju makroekonomske situacije sprejela za izboljšanje razmer. S 1. februarjem se višajo pragovi za socialne transferje, prav tako se z marcem uskladijo otroški dodatki, je med drugim poudarila.
Da je šlo za največji dvig povprečnine občinam, je izpostavil tudi državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Jure Trbič in dodal, da so občine ob podpisu dogovora z vlado glede povprečnine podpisale izjavo, da bodo lahko opravile svoje zakonske obveznosti. "S tem so se lokalnim skupnostim zagotovili finančni viri, zato nas preseneča, da so občine zdaj prepoznale neko priložnost za neutemeljeno dvigovanje cen oskrbe otrok," je povedal. Po njegovem zdaj ni čas za interventne ukrepe, sicer pa so zaprosili občine za vse podatke o vrtcih, ki jih morajo dostaviti do petka.
Predsednik Skupnosti občin Slovenije Vladimir Prebilič je potrdil, da so prejeli omenjeno zaprosilo in da bodo poskrbeli, da te podatke dobijo čim prej. Meni, da bi to povišanje moral zagotoviti državni proračun. Sicer pa je pozval k iskanju "srednje poti".
Z njim se je strinjal tudi predsednik Združenja mestnih občin Slovenije Peter Dermol. Kot ocenjuje, so občine pod pritiskom, da dobijo dodatna finančna sredstva, saj povprečnina ne zadostuje. Zavzel se je za iskanje optimalne rešitve skupaj z ministrstvom in občinami.
Podobno je Silvija Komočar iz Skupnosti vrtcev Slovenije izrazila upanje, da bodo s pristojnimi našli skupno rešitev. "Vseh teh vznemirjenj ne bi bilo, če bi stroške dela prevzela država," je dodala.
V razpravi so poslanci imeli različno videnje problematike. Tatjani Greif (Levica) se zdi vsa zadeva populistična, saj je prepričana, da so občine dovolj dobile in naj s prerazporeditvijo zagotovijo finančne vire za povišanja cen v vrtcih. Jani Prednik (SD) je spomnil, da so 2. februarja na vlado naslovili pobudo, s katero predlagajo vzpostavitev sistema brezplačnega predšolskega varstva in vzgoje ter prenos financiranja predšolske vzgoje z lokalne na državo raven. "Do uveljavitve nove rešitve pa v luči napovedanega dviga cen vrtcev predlagamo vzpostavitev začasnega mehanizma, ki bo to preprečil," je dejal in podprl zamisel o dogovoru z vlado in občinami.
Za opozicijsko poslanko Alenko Helbl (SDS) pa se vse to "nelagodje" dogaja, ker se ni usklajevalo in povezovalo, predvsem pa, ker se je vlada prepočasi odzivala na pobude in ukrepe glede draginje. Franci Kepa (SDS) se je zavzel, da se strošek ne prenese na starše, ampak na državni proračun, je za kompromis.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.