Lončnica krizantem po 1,79 evra ali 10 evrov? Na podlagi cene bi se vsi odločili za prvo, a ko smo si obe ogledali od blizu, bi zagotovo izbrali dražjo. Prvo smo našli v eni od večjih trgovin, dražjo pa na stojnici na ljubljanskih Žalah.


Res je, da je veliko cvetja, ki ga kupimo pri večjih trgovcih, dobre kakovosti in da je njegova cena nizka. Zato cvetličarji trgovcem očitajo, da rušijo trg, da bi s tem v trgovine privabili čim več ljudi. Tem bi cvetje prodali celo z izgubo, pravijo, to pa bi pokrili z višjo maržo pri drugih izdelkih. A trgovci jim odgovarjajo, da so nizke cene možne zaradi velike količine rož, ki jo kupijo in zaradi dobrih nabavnih kanalov, ki jih imajo v tujini.
Večina krizantem v teh dneh je res vzgojenih v Sloveniji, večina vrtnic pa tako kot cvetje skozi vse leto prihaja k nam s cvetličnih borz na Nizozemskem, tja pa – sploh zadnje desetletje – iz gojišč v Južni Ameriki in Afriki.
Veletrgovci s cvetjem jih cvetličarjem dostavijo do vrat in marže pri tem poslu so visoke. Ali kupci zaradi tega cvetje preplačamo? Veletrgovci trdijo, da ne, saj imajo velike stroške. Pravijo, da največ zaslužijo cvetličarji, ki imajo pri kupcih dobro ime, torej tisti iz bolj prestižnih cvetličarn. Cvetličarji trdijo obratno. V grafiki si lahko ogledate primer ikebane. Končno ceno smo razrezali in ugotovili, da so marže tudi 100-odstotne.
V rubriki Inšpektor v oddaji 24ur so predstavili obe plati zgodbe, iz katerih je jasno, da kupci pogosto preplačamo kupljeno cvetje. V vlogo inšpektorja se je tokrat prelevil Martin Tomažin.

KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.