
Geodetska uprava v polletnem poročilu o nepremičninskem trgu ugotavlja, da kljub gospodarsko-finančni krizi in stopnjevanju kreditnega krča, varčevalnim ukrepom ter padcu domače potrošnje dejavnost trga ostaja na presenetljivo visoki ravni. Tržne cene sicer počasi padajo, vendar pa se je promet z nepremičninami le malo zmanjšal. Še posebej to velja za stara stanovanja, prodaja novih pa je bistveno slabša.
Sicer se počasi zmanjšuje zaloga stanovanj, ki so se nakopičila v letih 2008 in 2009, vendar pa je še vedno razmeroma veliko stanovanj, ki so pod hipotekami bank in so ujeta v stečajnih masah propadlih investitorjev. Povečalo se je število stanovanj, ki so se začela prodajati na javnih dražbah ali drugih oblikah javne prodaje, vendar pa te niso bile preveč uspešne, dodaja geodetska uprava.
Prodaja stanovanj v primerjavi z lanskim letom pada
Do konca junija je bilo prodanih 3439 stanovanj in 1864 hiš. Gre za porast v primerjavi s prvim polletjem leta 2009, ko je bila prodaja teh nepremičnin na dnu, vendar pa v primerjavi z lanskim letom prodaja pada. Prvo polletje lani je bilo prodanih za skoraj sto stanovanj več, hiš pa več kot 150. Nekoliko večja je bila letos prodaja zazidljivih zemljišč. Prodanih je bilo 3137 zemljišč, v prvi polovici lanskega leta pa 2750. Vendar pa ta podatek še vedno kaže trend upadanja, ugotavlja geodetska uprava, saj je bilo v drugi polovici leta 2009 prodanih kar 3448 zazidljivih parcel.

Nižje tudi cene stanovanj
Povprečna pogodbena cena rabljenega stanovanja v letošnjem prvem polletju je znašala 1.670 evrov za kvadratni meter in je 5 odstotkov nižja kot v prvem polletju 2011. Povprečna uporabna površina prodanega rabljenega stanovanja je bila 52 kvadratnih metrov, v povprečju pa je bilo prodano stanovanje staro 36 let. Najvišje cene stanovanja dosegajo na Obali in v Ljubljani (2.410 evrov za kvadratni meter), v Novi Gorici, Kranju in Novem mestu se cene gibljejo med 1.500 in 1.750 evri za kvadratni meter, v Murski Soboti, Mariboru in Celju pa med 1.000 in 1.250 evri.
Največje hiše so se letos prodajale na območju Ljubljane. V povprečju so imele prodane hiše 171 kvadratnih metrov neto tlorisne površine. Povprečna pogodbena cena je znašala 260.000 evrov, zgrajene pa so bile v povprečju pred 42 leti. Površina pripadajočega zemljišča je znašala 440 kvadratnih metrov. Najvišja dosežena cena je bila 600.000 evrov za 215 kvadratnih metrov, zgrajeno leta 2007, s 400 kvadratnih metrov velikim pripadajočim zemljiščem.
Najmanjše hiše so se v Sloveniji v povprečju prodajale na Obali in slovenski Istri s 116 kvadratnih metrov površine. Na Obali je bila povprečna cena prodane hiše v prvi polovici leta 190.000 evrov.
Cene najema stanovanj so najvišje v Ljubljani. V prvi polovici leta je letna najemnina znašala 6.100 evrov, v Kopru 5.200, v Kranju 4.600, v Celju 3.800, v Novem mestu 3.600, v Mariboru pa 3.500.
Zemljišča najdražja v Ljubljani
Cene zemljišč za gradnjo stavb so zaradi majhne ponudbe najvišje v Ljubljani. V povprečju še vedno presegajo 200 evrov za kvadratni meter in se v primerjavi s prvim polletjem 2011 praktično niso spremenile. Na Gorenjskem so se cene zazidljivih zemljišč v prvem polletju letos gibale okoli 125 evrov na kvadratni meter. Na Obali je bila v prvem polletju letos povprečna cena zazidljivega zemljišča 98 evrov za kvadratni meter, podobne cene pa so dosegala tudi zemljišča v širši okolici Ljubljane.
Večja prodaja kmetijskih zemljišč, cena jim je padla
Razcvet je v prvem letošnjem polletju doživel trg gozdnih in kmetijskih zemljišč. Po eni strani so razlog za razcvet povečana odprodaja neizkoriščenih zemljišč zaradi splošne krize in težje dostopnosti drugih denarnih virov, po drugi strani pa manjše tveganja kapitalskih naložb v taka zemljišča v primerjavi z drugimi vrstami nepremičnin. Letos je bilo prodanih kar 3659 kmetijskih zemljišč in 1036 gozdnih površin. V primerjavi s prvo polovico lanskega leta je število prodanih kmetijskih zemljišč večje za kar tisoč površin, gozdnih površin pa je bilo prodanih skoraj 200 več.

Povprečna pogodbena cena prodanega zemljišča je znašala 1,42 evra za kvadratni meter, kar je 2 odstotka manj kot v prvem polletju 2011. Prodano zemljišče je imelo v povprečju pol hektara površine oziroma 7 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani.
Povprečna pogodbena cena prodanega gozdnega zemljišča je letos znašala približno 0,64 evra za kvadratni meter, kar je 7 odstotkov več kot v prvem polletju 2011. Prodano zemljišče je imelo v povprečju 1,7 hektara površine oziroma 14 odstotkov manj kot v prvem polletju 2011.
Izdanih bistveno manj gradbenih dovoljenj
Pri izdaji gradbenih dovoljenj za novogradnje se trend padanja nadaljuje iz lanskega leta. Novega kapitala za večje nepremičninske projekte ni. To nazorno kaže podatek, da je bilo v prvih šestih mesecih izdanih le 25 gradbenih dovoljenj za gradnjo večstanovanjskih stavb, med njimi pa ni niti enega velikega stanovanjskega kompleksa.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.