Državni zbor je odredil parlamentarno preiskavo o sumu klientelizma in korupcije pri ravnanju visokošolskega ministra Gregorja Golobiča, ki so jo zahtevale opozicijske poslanske skupine. Gre za že četrto preiskovalno komisijo v tem mandatu.
Preiskavo v zvezi z ravnanjem ministra in predsednika Zaresa so zahtevale opozicijske SDS, SNS in SLS, z njo pa naj bi med drugim preiskali sum, da se je Golobič izognil plačevanju davkov v Sloveniji, sum klientelizma in koruptivnega ravnanja Golobiča za pridobitev slabo zavarovanih posojil, ki so bila odobrena s strani NLB, ter sum klientelizma in koruptivnega ravnanja Golobiča za pridobitev znatnih nepovratnih sredstev in poslov za podjetja v skupini Ultra.
Preiskava naj bi tako razjasnila Golobičevo dejansko premoženjsko stanje, predvsem pa izvor tega premoženja. Predlagatelji namreč sumijo, da Golobič komisiji za preprečevanje korupcije ni prijavil vsega premoženja, saj naj bi bil solastnik še dveh dodatnih poštnih predalov na Nizozemskem in v Singapurju.
Preiskovalna komisija naj bi tudi razjasnila, ali je Golobič ravnal klientelistično in koruptivno, ko so gospodarske družbe iz skupine Ultra pridobile zelo visoke zneske nepovratnih državnih sredstev ter ko se je področje elektronskih komunikacij preneslo na ministrstvo za visoko šolstvo. Predlagatelji preiskave tudi sumijo, da je Golobič ravnal klientelistično in koruptivno pri pridobitvi poslov gospodarskih družb v skupini Ultra z državnimi in javnimi podjetji ter z lokalnimi skupnostmi in z državo.
Zaradi ugotovitve politične odgovornosti pa naj bi preiskava razjasnila, ali se je Golobič z domnevno ustanovitvijo tujih navideznih gospodarskih družb izognil plačevanju davkov v Sloveniji. Predlagatelje še zanima, kako je Golobič prišel do deleža v gospodarskih družbah skupine Ultra.
Preiskava naj bi tudi ugotovila, ali je Golobič izkoristil svoj politični položaj oziroma ravnal koruptivno, ko so bila gospodarskim družbam v skupini Ultra dodeljena nezavarovana oziroma neustrezno zavarovana posojila, ki jih je odobrila Nova ljubljanska banka.
'Komisija je edina možnost'
Jože Tanko (SDS) je pred tem pojasnil, da je preiskovalna komisija edina možnost, saj glede Golobičevega ravnanja ni zadovoljivih odgovorov, poleg tega pa se je v njegov bran postavil celoten politični vrh.
Kot je v imenu predlagateljev dejal vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko, je objava podatkov o premoženjskem stanju Gregorja Golobiča, ki so se pred evropskimi volitvami pojavile v nekaterih medijih, v primerjavi s tistimi, ki jih je pokazal predsednik protikorupcijske komisije, "zares pokazala pravi obraz nove politike, ki je zavela po volitvah".
"Pokazalo se je, da zakoni in načela ne veljajo za vse enako, da imajo nekateri posamezniki izjemno močno politično in institucionalno zaščito," je prepričan Tanko. Po njegovih besedah na strani vladne stranke na videz odločno predlagajo "protitajkunske ukrepe", po drugi strani pa iz teh strank prihajajo javni funkcionarji, za katere obstaja utemeljen sum, da so bili in so udeleženi v številnih sumljivih poslih.
Kot pravi Tanko, še vedno ni bilo zadovoljivega odgovora, "kaj je z ostalimi podjetji in njihovimi vrednostmi, v katerih ima Gregor Golobič deleže, ter zakaj je sprejemljivo, da ima minister, ki prejema plačo iz javnih sredstev, podjetja oziroma poštne nabiralnike s sedeži v tujini, istočasno pa isti minister na sejah vlade zaradi premajhnih prilivov v državni proračun odloča o povišanju trošarin, davkov, o razpisih".
"Ker ni zadovoljivih odgovorov, saj se je celoten politični vrh postavil v bran ravnanja Gregorja Golobiča, ni druge možnosti, kot da se odredi preiskovalna komisija, ki se bo sistematično lotila preverjanja sumov klientelizma, korupitivnega ravnanja Gregorja Golobiča," poudarja Tanko.
Golobič: Pobudnike vodi strah
Pobudnike tega poskusa političnega umora vodijo strah, maščevanje in slaba vest, pa je povedal Golobič. Poudaril je, da je večina razprave o uvedbi parlamentarne preiskave namenjena predlagateljem preiskave, njemu pa ni omogočeno odgovarjati ali biti neposredno vključen v razpravo.
Vsebina "tega medijsko-političnega linča", ki ga po njegovih besedah uprizarjajo podpisniki zahteve za uvedbo preiskave, na čelu s stranko SDS in Janezom Janšo, je po Golobičevo predvsem zasesti čim več medijske pozornosti, brez razprave na podlagi dejstev.
Golobič je pojasnil, da pobudnike vodi strah pred razkritjem tega, kar so počeli, ko so imeli oblast. To, kar so počeli, se po besedah predsednika Zares najbolje izkazuje v slabem stanju, v katerem so se znašla "po njihovem kadrovskem opustošenju in finančnih operacijah" najboljša slovenska podjetja.
Po Golobičevo pobudnike preiskave vodi maščevanje, ker je tudi ustanovitev, formiranje in prisotnost stranke Zares "odločilno prispevalo k temu, da je ta politična opcija, ta roparska politična opcija izgubila prejšnje parlamentarne volitve". "Veliko razlogov imajo za maščevanje, ti razlogi se merijo v milijonih evrov in od tod njihova strast," je dejal.
Slaba vest pa pobudnike vodi zato, ker "s svojim delom in z ekipo, ki vodi ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo dokazujemo, da je to ministrstvo lahko pomembno ministrstvo, kjer se da veliko storiti, premakniti", meni Golobič. Prejšnja vlada je po njegovem mnenju s tem resorjem ravnala mačehovsko in ga prepuščala na milost in nemilost "partikularnim interesom posameznikov in njihovih računic".
Nato je Golobič povedal, da je profesionalno vstopil v politiko pred 21 leti in sicer kot brezkompromisen zagovornik neavtoritarne oblasti. "Kot tak sem predstavljal vsa leta grožnjo vsem, ki imajo avtoritarne težnje, in ki so v tem smislu tudi z dejanji, ki so jih počeli, kadar so imeli priložnost za to, dokazali, da so mentalni, praktični dediči staropartijskega razumevanja demokracije in vloge politike v njej," je pojasnil. Za Golobiča je predsednik SDS Janez Janša najizrazitejši primer "retrogradnega politika" v Sloveniji.
V teh 21 letih se je po besedah Golobiča zgodilo marsikaj, velikokrat sta si z Janšo stala tudi nasproti na demokratičnih volitvah. "In kadar koli sva si stala nasproti, je izgubil," je povedal. "Imel je veliko razlogov za sovraštvo, ker politiko razume kot sovražno početje, kot razčiščevanje med samo sovražniki in samo prijatelji - tretjega ne dopušča, ko gre za politične nasprotnike, ko gre za medije, ko gre za gospodarske družbe, za karkoli," je o predsedniku SDS povedal Golobič.
"Prva republika Janeza Janše je minila v znamenju uničevanja najboljših slovenskih podjetij, ki so danes na kolenih. Druga republika Janeza Janše, njeni obrisi, se zarisujejo v teh dneh z medijsko-političnim linčem, ki ga uprizarja na mojem primeru," je povedal predsednik stranke Zares.
KOMENTARJI (85)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.