V noči s srede na četrtek so imeli kamniški gorski reševalci spet polne roke dela, saj so se morali odpraviti na zahtevno reševanje treh francoskih planincev, ki so obtičali na stmem in poledenelem snežišču pod Skuto. O težavah trojice so bili reševalci obveščeni okoli 20.30. Zunaj je deževalo, dežurna helikopterska ekipa je že zaključila dežurstvo, zato jim ni preostalo drugega, kot da se na reševalno akcijo podajo peš.
"Odprem sporočilo, a me naslovnik ne osreči. Sporočilo je iz centra RECO 112, sporoča, da so trije francoski planinci obtičali nekje pod Skuto in da potrebujejo pomoč, zbor na društvu čim prej. Ne morejo ne naprej in ne nazaj, ujeti so v strmem, poledenelem snežišcu, pa zebe da jih, nekateri celo z nizkimi čevlji," je o reševalni akciji zapisal kamniški gorski reševalec Simon Kurinčič.
Do planincev so reševalci prispeli okoli 1. ure ponoči in jih z vrvno ograjo in sekanjem stopinj v zbit sneg spravili na varno. Najprej do bivaka pod Skuto, nato pa še naprej v dolino, kamor so vsi skupaj sestopili šele okoli 5. ure zjutraj.
"Znova še ena mnogokrat že slišana zgodba. Vsakodnevna opozorila medijev ne zaležejo nič. Da, v hribih je še vedno ponekod sneg, strma snežišča z zbitim, celo ledenim snegom, ki jih je treba prečiti. Za to pa sta potrebna ustrezna oprema in znanje," opozarjajo gorski reševalci.
Tudi Planinska zveza Slovenije praktično vsak teden znova opozarja, da je podobnih reševanj, pa tudi bolj tragičnih nesreč, v naših gorah vedno več. Sezona sploh še ni dosegla vrhunca, pa so gorski reševalci nadpovprečno obremenjeni, tudi številke kažejo na neverjeten porast. Lani v celem letu so gorski reševalci v gorah posredovali 537-krat, samo letos pa že 250-krat.
Če je v dolini poletno, to še ne pomeni, da je tudi v gorah
Ko načrtujete obisk gora, je ključno, da spremljate vremensko napoved in se pozanimate o razmerah v gorah. Poletje in vročina v dolini morda res vabita v hlad gora, a to še ne pomeni, da tam vladajo poletne razmere. Ponekod je še vedno zbit in poledenel sneg, prav tako se v poletnih mesecih popoldan vreme v gorah hitro obrne.
Tudi razvoj vremena v prihodnjih dneh ni primeren za obisk gora. Po dveh vročih poletnih dneh nas namreč čaka občutna ohladitev. V prihodnjem tednu bomo prišli na obrobje vpliva občutno hladnejše severne zračne mase, ki prinaša najvišje dnevne temperature le malo nad 20 stopinj Celzija. Ohladitev bo najprej dosegla višine, zato bo ozračje nad Slovenijo od sobotnega poznega popoldneva zelo nestabilno. Spet pričakujemo nastanek močnejših neviht in neurij. Več o vremenu.
Dvojezična zloženka v pomoč planincem
Slovenski alpski svet je zahteven in zahteva odlično pripravljenega posameznika z izkušnjami in znanjem uporabe opreme, opozarjajo na Planinski zvezi. Planinska zveza Slovenije je zato v sodelovanju z Gorsko reševalno zvezo Slovenije pripravila dvojezično zgibanko z napotki za varnejši obisk gora poleti. Naj vam bo v pomoč pri odločitvi, ali ste primeren kandidat s primerno opremo in izkušnjami za v gore. V njej najdete vse pomembnejše informacije o varnejšem obiskovanju gora: kako načrtovati, kakšne planinske poti imamo v Sloveniji, kaj vse naj bo v nahrbtniku, če se zgodi nesreča itd. Zloženko v obeh jezikih najdete na dnu članka.
Na povezavi pa si preberite podrobnejše nasvete o varnejšem obiskovanju gora poleti.
Šerkezi: Imejte pamet v glavi, in ne v mobilnem telefonu
"Vsakič mi je hudo, ko slišim, da se je nekdo poškodoval v gorah ali pa celo umrl, po drugi strani pa sem jezen, ko kot gorski reševalec pridem do planincev, ki niso primerno opremljeni ali pa si izberejo pot, ki ji niso dorasli; ne fizično, še manj psihično. Dnevno se skupaj s sodelavci in planinskimi strokovnimi kadri ukvarjam z vprašanjem kot strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije, odgovoren za področje preventive in usposabljanj, in kot inštruktor gorskega reševanja, kaj še lahko naredimo za čim manj nesreč, kaj smo spregledali, kje je prava pot?! Da nismo samo kritiki, ki opozarjamo, obsojamo, govorimo; poskušamo predvsem ljudi naučiti, saj je edino to prava pot, pot, označena s Knafelčevo markacijo, ki se je vsakič razveselimo, saj ji zaupamo," je zapisal dolgoletni gorski reševalec in strokovni sodelavec PZS za področje preventive in usposabljanj, Matjaž Šerkezi.
Upoštevajte nasvete iz zloženke. S tem boste morda rešili svoje življenje in ne boste tvegali življenja gorskih reševalcev, ki se bodo nesebično podali na vaše reševanje. Ali kot pravi Šerkezi: "To je le majhen korak k zmanjšanju števila nesreč v gorah, večjega pa lahko naredi vsak sam s pripravo na turo, upoštevanjem priporočil in predvsem pametjo v glavi, in ne v mobilnem telefonu."
KOMENTARJI (150)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.