Prvak stranke DeSUS Karel Erjavec se je te dni službeno mudil v Iranu in ko se je spet vrnil, se je podrobno pozanimal o dogajanju glede sporazuma vlade s sindikatom Fides. Čudi se, da ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc ne zna pojasniti, kaj je parafirala. Glede na to Erjavec priznava, da težko zaupa ministrici, ki bo po njegovem mnenju tudi težko nadaljevala delo na tem resorju.
O usodi ministrice za zdravje je danes razpravljal tudi izvršni odbor DeSUS. In kaj so sklenili? Naša stranka odreka podporo Kolar Celarčevi, je sporočil Erjavec.
Po mnenju DeSUS bi bilo prav, da bi Kolar Celarčeva, ki da bo težko nadaljevala delo, ponudila odstop in da bi ga premier Miro Cerar tudi sprejel. Zadeve so po mnenju DeSUS tako daleč, da na področju zdravstva ni več mogoče pričakovati uspešnega dela vlade, pač pa potrebujejo osvežitev.
V DeSUS so ocenili, da z ministrico Kolar Celarčevo ne bo mogoče doseči dogovora s Fidesom, glede na to, da je sporazum z zdravstvenim sindikatom parafirala, a zadev ne zna pojasniti. V DeSUS se bojijo, da ne bo sposobna urediti odnosov med sindikatom in vlado, kar pa je nujno potrebno, če želijo zapreti zgodbo z vsemi sindikati, je dejal Erjavec. Če ta zgodba ne bo zaprta, pa bo problem po njegovih besedah tudi s proračunom.
Po vseh nejasnostih s sporazumom, ki ga je Kolar Celarčeva v torek parafirala s Fidesom, so v DeSUS danes razkrili, da k temu dokumentu sodijo še priloge, na katere se ministrica sklicuje. Kot je pojasnil podpredsednik DeSUS Tomaž Gantar, te priloge v sporazumu niso omenjene, so pa ključni del glede vsebinskega reševanja nadaljnjega dela in plačevanja dodatnega dela zdravnikov. Ta dogovor bo potreben za skrajševanje čakalnih dob.
A je po Gantarjevih besedah težava, ker te priloge ni na razpolago, poleg tega je nedokončana, nedorečena in nepodpisana, koalicijski partnerji je uradno niso dobili. Ker pa sporazum priloge ne omenja, tudi omogoča različne interpretacije, meni Gantar in ocenjuje, da je to tudi ovira za dogovor z drugimi sindikati javnega sektorja.
Dogovor z zdravniki je potreben, mora pa biti transparenten, jasen in ne sme dopuščati različnih interpretacij, je dodal Gantar.
Kaj je Erjavec dejal pred sestankom izvršnega odbora?
Erjavec je priznal, da je zelo zaskrbljen, ker te zadeve vplivajo tudi na odnose v koaliciji. Ponovil je stališče DeSUS, da morajo zdravniki ostati del javnega sektorja in tudi del enotnega plačnega sistema.
Erjavec priznava, da ministrici težko zaupa, "glede na to, da parafira stvari, za katere potem ne zna razložiti, kaj pomenijo". Spomnil je, da to vprašanje vpliva tudi na druge sindikate javnega sektorja. "Če vlada tu ne bo zaprla stvari, se bojim, da nas čakajo še težki izzivi," je opozoril.
Po njegovih ocenah bo Kolar Celarčeva težko nadaljevala z delom na tem resorju. "Celo eksperte potrebujemo, da bodo pojasnili, kaj je sploh parafirala," je oster Erjavec. Ob tem je še spomnil na pogoje in pričakovanja DeSUS, da ministrica do 12. decembra predloži reformne zakone, sicer podpore DeSUS ne bo več uživala. To bo čez praktično 14 dni. "Ne verjamem, da ima pripravljen ta zakonodajni paket, glede na to, da ga vlada dela že več kot polovico mandata," je dodal predsednik DeSUS.
Tudi SD na nogah
Tudi v SD so opozorili, da se čas za modre rešitve in zagotovitev socialnega miru izteka. Zato pričakujejo, da bo premier presekal ta gordijski vozel in ukrepal, je povedal vodja poslancev SD Matjaž Han. Obenem je spomnil, da je SD prva problematizirala slab in nedorečen sporazum s Fidesom in ocenila, da ga bo ministrica težko uresničila.
Koprivnikar: Zaradi zapletov z ministrico zastala pogajanja z drugimi sindikati javnega sektorja
Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je danes ponovil, da so v sporazumu vlade s Fidesom dileme na več postavkah, ki jih mora vladna pogajalska skupina pojasniti v prihodnjih dneh. Aktivnosti bodo potekale čez vikend, v nekaj dneh bo na vladni strani vse jasno, je zagotovil minister in dodal, da vlada ne more sprejeti nečesa, kar ni kristalno jasno.
Zaradi zapletov pri sporazumu, ki ga je ministrica za zdravje parafirala z zdravniškim sindikatom Fides, so zastala tudi pogajanja z drugimi sindikati javnega sektorja. Za danes predvideno srečanje z vladnimi pogajalci je odpadlo, sta se pa zato sestali pogajalski skupini sindikatov javnega sektorja, ki kujeta strategijo za nadaljnje pogovore.
Koprivnikar je zagotovil, da so z vodji sindikalnih pogajalskih skupin v stalnem kontaktu, a dokler ne razčistijo vprašanj glede sporazuma s Fidesom sestajanje ni produktivno.
Kaj vlada zahteva od ministrice?
Vlada je na četrtkovi seji ministrici za zdravje naložila, naj v čim krajšem možnem času natančno pojasni vse dileme v parafiranem dogovoru, ki je v koaliciji dvignil precej prahu. Po Koprivnikarjevih besedah morajo vedeti, kaj konkretno pomenijo zaveze in kakšne so njihove posledice.
Med drugim je treba pojasniti, kaj konkretno pomeni uveljavitev standardov, kakšne bodo finančne posledice, ali so ti standardi dokončno potrjeni ali se mora kdo do njih še opredeliti. Minister je spomnil še na določbo, da se o odpravi omejitve 57. plačnega razreda pogovarjajo na krovni pogajalski skupini. A je treba po njegovih besedah tudi vedeti, kaj pomeni, če tam ne bo soglasja.
Kot je pojasnil, bodo aktivnosti na vladni strani potekale čez vikend, delovna skupina pa intenzivno dela tudi danes. "Dileme je treba razjasniti, saj vlada ne more sprejeti nečesa, kar ni kristalno jasno," je poudaril.
Povedal je tudi, da ministrica za zdravje v ponedeljek ni prišla na koalicijski sestanek po soglasje za besedilo pred parafiranjem. Imela je pogajalska izhodišča, ki so natančno navajala, o katerih temah se lahko pogaja. Ostala je znotraj področij, samega besedila pa vladni partnerji po Koprivnikarjevih navedbah niso usklajevali.
Zapleti s sindikati tudi ne koristijo pogovorom glede ukrepov za javni sektor v prihodnjem letu. DZ je namreč državni proračun za leti 2017 in 2018 nedavno sprejel kljub vrzeli zaradi nedorečenih stroškov dela v javnem sektorju. Če dogovora s sindikati ne bodo dosegli do začetka novega proračunskega leta, je vlada napovedala enostranske ukrepe.
Prav zato si po ministrovih besedah prizadevajo, da bi zaplet razrešili. "V smeri dialoga in dogovora, saj vsak drugi način vodi v konflikt in tega si nihče, upam, ne želi," je dodal Koprivnikar.
KOMENTARJI (401)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.