Direktor celjske bolnišnice Dragan Kovačić je na novinarski konferenci povedal, da je znani slovenski kardiolog Tomislav Klokočovnik z vodstvom bolnišnice podpisal pogodbo o izvedbi srčnih operacij s svojo ekipo ljudi, lastnimi aparaturami in zdravili. Direktor je srčnega kirurga označil za "virtuoza svojega poklica". SB Celje mu je v ta namen zaradi lažje logistike operiranih bolnikov odstopila štiri postelje.
Od sobote do tiskovne konference je Klokočovnik, ki je že pred 14 leti pridobil koncesijo za opravljanje srčnih operacij, z ekipo v celjski bolnišnici uspešno opravil že pet operacij. Popoldan pa imajo na urniku še eno operacijo. "Vsi bolniki so dobro, dva sta že na oddelku. Pričakujemo, da bomo letos opravili še 140 srčnih operacij," je dejal. Kovačić je medtem dejal, da so bile med prvimi operacijami tudi operacije zaklopk.
Zakaj se ta koncesija ni uveljavila že prej? Klokočovnik je dejal, da je bil dolga leta predstojnik in da ni imel potrebe po tem. "Čakalne vrste so se medtem daljšale in nato sem dobil zeleno luč ministra in ponujeno roko vodstva Splošne bolnišnice Celje," je pojasnil.
Kovačić je izrazil hvaležnost Klokočovniku za sodelovanje, saj s čakalnega seznama celjske bolnišnice za operacije na srcu letno umre pet do 10 bolnikov. Ocenjuje, da gre za dober korak, saj bodo lahko regionalni bolniki operacijo prejeli v celjski bolnišnici in nanjo ne bodo čakali na čakalnih listah v drugih mestih, na primer v Ljubljani in Mariboru. "Ko sem še delal v kliničnem centru, kjer sem bil zaposlen 34 let, sem veliko operacij srca opravil prav na bolnikih iz te regije," je povedal.
Klokočovnik je ob tem dejal, da imajo v celjski bolnišnici skupno čakalno vrsto z UKC Maribor. Po pregledu primerov bodo določili, katere bolnike bodo operirali v celjski bolnišnici in kateri bodo šli v UKC. Kovačić je ob tem "preko prsta izračunal", da glede na čakalne dobe, resnost patologije in število bolnikov, ki jih na leto pošljejo v Maribor, zaradi čakanja umre pet do 10 bolnikov na leto. "Hvaležen sem Klokočovniku, da delamo skupaj, ker tako de facto rešujemo življenja," je dejal. Poudarja tudi, da hipoteza, da se karkoli žrtvuje na škodo celjskih bolnikov, matematično ne drži.
Z vodstvom bolnišnice so se dogovorili, da bodo delali kakšne tri dni na teden, s čimer da ne bodo motili delovnega procesa bolnišnice. "Smo pa z ekipo sicer prisotni 24 ur. Tu sem že od petka in čuvam paciente. To niso le naši bolniki, temveč so tudi vaši. Bolniki, ki to uslugo potrebujejo, in mi smo jim jo dolžni dati," je dejal.
Njegovi sodelavci bodo sicer prihajali tudi z drugih bolnišnic. "Vsak naš sodelavec ima licenco in je odgovoren, ob tem pa imam tudi jaz dodatno zavarovanje za vse uslužbence, ki delajo pri meni," je dejal. Kovačić je ob tem dodal, da ne gre za prelivanje kadrov, temveč za dodatno delo. "Če torej nekdo že opravi svoje obveznosti in pri delodajalcu dobi soglasje, lahko pride v ekipo Klokočovnika, kjer opravlja strokovno, zanimivo in za mlade poučno delo," pravi.
Celjska bolnišnica v prvih štirih mesecih z 2,42 milijona evrov izgube
Direktor bolnišnice je med drugim dejal, da so štirimesečni prihodki porasli za okoli 10 odstotkov na 44,4 milijona evrov. Glede izgube, ki je v prvih štirih mesecih letos znašala 2,42 milijona evrov, je pojasnil, da je ta posledica nedoseganja na posameznih dejavnostih akutnega načrta in zaradi pomanjkanja sestrskega ter zdravniškega kadra. Pričakuje, da bo izguba do konca julija znašala 1,8 milijona evrov.
Izpostavil pa je tudi spremenjeno logiko obračunavanja zdravstvenih storitev s strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki jim za enako delo letos plačuje manj kot lani.
Kovačić se je dotaknil tudi razmer na celjski radiologiji, ki jo je od lani zaradi preobremenitve zapustilo pet radiologov. Tako imajo zdaj na tem oddelku sedem redno zaposlenih radiologov in osem po pogodbi, pričakujejo, da se jim bosta kmalu pridružila še dva radiologa.
Po Kovačićevih besedah je na radiološkem oddelku trenutno neodčitanih 1090 izvidov, čakalna doba za odčitani izvid pa je okoli mesec in pol. Pričakuje pa, da se bodo razmere normalizirale čez približno dva tedna, saj bodo dodatno delo opravljali čez vikend. Zatrdil je, da so bolniki z malignimi boleznimi nujni primeri, zato izvid prejmejo zelo hitro.
Komadina o celjskih radiologih: 'Tudi prejšnje vodstvo je ugotovilo nepravilnosti'
Strokovni direktor celjske bolnišnice Radko Komadina pa je medtem pojasnil, da je že prejšnje vodstvo bolnišnice ugotovilo, da so se na radiološkem oddelku dogajale nepravilnosti pri zaračunavanju honorarjev, kar je bilo v nasprotju z zakonodajo.
Zato so celjski radiologi, za katere je analiza njihovega lanskega osemmesečnega dela pokazala zakonske kršitve, saj so del storitev, ki so jih opravljali po podjemni pogodbi, opravili v rednem delovnem času, bolnišnici že vrnili skupno 17.403,43 evra neto neupravičeno zaračunanih honorarjev.
Glede internistov je Komadina ocenil, da jih je nujno treba vrniti v internistične ambulante, ki morajo po koncu pandemije covida-19 začeti normalno delo. Ob tem je napovedal, da bodo pozvali specialiste urgentne medicine iz Slovenije, da jim priskočijo na pomoč, zaposlili pa jih bodo na podlagi pogodb.
Z namenom skrajšanja čakalnih dob so v celjski bolnišnici novembra lani opravili štiri dodatne operacije. Največ dodatnih operacij so opravili februarja letos, in sicer 81, maja pa še dodatnih 78 operacij.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.