Aktualni predsednik Uefe Aleksander Čeferin se je v intervjuju za časnik Politico dotaknil tako političnih kot nogometnih tem. Spregovoril je o Superligi, svetovnem nogometnem prvenstvu, Belorusiji in slovenski politiki.
Čeferin ima neprijetne spomine na april, ko je 12 najboljših evropskih nogometnih klubov napovedalo ustanovitev t. i. Superlige. Ta po ogorčenju ljubiteljev nogometa in širšem političnem nasprotovanju ni odobrila sadov. "48 ur nisem spal, jedel ali pil, ker sem se po telefonu ves čas pogovarjal z vladami in kraljevimi družinami ... Bili so pritiski, grožnje," se spominja.
"Superliga je bila nekaj najslabšega, še posebej, ker me je izdala oseba, za katero sem bil prepričan, da je moj prijatelj," je o pobudniku Superlige, Andrei Agnelliju iz Juventusa, dejal Čeferin. Na vrhuncu spora je Agnellija in njegove sodelavce označil za "kače".
Med poletnim evropskim prvenstvom v nogometu, ki je bilo zaradi pandemije prestavljeno za eno leto, je nato Fifa Uefo presenetila s predlogom, da bi povečali pogostost svetovnega prvenstva. Po predlogu bi se prvenstvo odvilo vsaki dve leti, in ne vsaka štiri leta, kot velja sedaj. Čeferin nad omenjenim predlogom ni navdušen – označil ga je za "populistično sranje". Po njegovi oceni bi tak sistem škodoval evropskim nogometnim zvezam in "kanibaliziral" ženski nogomet.
"Svetovno prvenstvo, ki poteka dvakrat na leto, je politična poteza, saj skuša Fifa oslabiti evropske zveze, jim vzeti denar in ga razdeliti drugam, ker je to politično privlačno," je dejal Čeferin za Politico. Fifa je na drugi strani Uefo obtožila protekcionizma in egoizma. Čeferina nogometne spletke močno razburjajo. "Če bom preživel to leto, jih bom preživel še mnogo."
Čeferin je bil med poletjem deležen tudi kritik, spomni Politico. Münchnu namreč med Eurom 2020 ni dovolil, da bi svoj stadion osvetlil v barvah skupnosti LGBTQ kot odgovor na madžarski zakon, uperjen proti homoseksualcem. Prav tako se je Uefa znašla pod plazom kritik, ker je Belorusiji podelila pravice za organizacijo prvenstva za ženske, mlajše od 19 let, ki bo tam potekalo leta 2025. Čeferin je v intervjuju namignil na morebiten preobrat, saj avtoritarni beloruski voditelj Aleksander Lukašenko še naprej zatira opozicijo v državi in potiska migrante proti meji EU.
Čeferin je sicer poudaril, da beloruska nogometna zveza nima nobene zveze z Lukašenkovim režimom in si, kot zatrjuje, prizadeva za promocijo ženskega nogometa. "Če bo stanje demokracije na isti ravni kot danes, bo nemogoče izpeljati turnir v Belorusiji. Če se bo to nadaljevalo, preprosto ne moremo iti tja." Uefa sicer spremlja dogajanje v Belorusiji, o zadevi pa bo predvidoma razpravljala pred kongresom maja prihodnje leto.
O slovenski politiki
Pri Politicu so spomnili, da je Čeferin po osamosvojitvi Slovenije šel po očetovih stopinjah in postal odvetnik. Čeferin se je "ugriznil v jezik", ko so ga novinarji vprašali o trenutnem stanju slovenske politike in premierju Janezu Janši. "V Sloveniji nismo bili še nikoli tako razdeljeni. Še nikoli ni bilo toliko napetosti. Še nikoli ni bilo toliko žalitev na družbenih omrežjih in drugih medijih, ki so očitno mediji ene politične stranke. To je skrb vzbujajoče, a to bo morala rešiti Slovenija sama, ne Evropska unija," je komentiral.
Čeferin za zdaj pravi, da ne namerava vstopiti v slovensko politiko. "Moje skromno mnenje je, da lahko tukaj veliko bolj pomagam svetu kot s političnega položaja v Sloveniji," je dejal in napovedal novo kandidaturo za predsednika Uefe v letu 2023.
KOMENTARJI (192)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.