"Človek pri svojem razvoju vedno teži za novim in boljšim. Pri tem pa pozablja na svoje okolje, ki ga po nepotrebnem uničuje," so zapisali v zvezi. Ker gre v tem primeru za snov, ki ima dokazano škodljive posledice ne le za čebele, pač pa neposredno tudi za zdravje ljudi, so odločevalce, zlasti ministrico za kmetijstvo Ireno Šinko in predsednika vlade Roberta Goloba, pozvali k spoštovanju predhodne odločitve in nasprotovanju ponovnega podaljšanja dovoljenja.
Znanstvene raziskave v Ameriki in Evropi, ki so pokazale, da so čebele najboljši naravni indikatorji onesnaženih rastlin in vode, po njihovih navedbah ugotavljajo, da lahko tudi v čebelje pridelke prihajajo ostanki pesticidov in drugih strupenih snovi, ki jih uporabljamo pretežno v kmetijstvu.
"Učinki teh strupov se odražajo pri čebeljih družinah tako, da so čebele bolj občutljive za bolezni, se slabše razvijajo ter naberejo znatno manj medu in cvetnega prahu. Vse več je primerov izginjanja čebeljih družin, katerega posledico smo pripisovali napadenosti z varojami oz. pomanjkanju cvetnega prahu, v resnici pa gre za zastrupitev čebel s pesticidi," so zapisali v sporočilu za javnost.
Evropska komisija je decembra 2017 kljub državljanski pobudi za prepoved glifosata na podlagi razpoložljivih podatkov, ocene tveganja za zdravje ljudi in okolje Evropske agencije za varnost hrane (Efsa) ter izida glasovanja članic sprejela petletno podaljšanje dovoljenja za ta najpogosteje uporabljeni herbicid v kmetijstvu, gozdarstvu in vrtnarstvu, ki je na trgu od leta 1974.
Podaljšano dovoljenje se bo izteklo 15. decembra. Ker pri glasovanju na ravni delovnih teles Sveta EU ni bila dosežena kvalificirana večina, je Evropska komisija lahko sprejela samostojno odločitev. Po napovedih naj bi v Bruslju potrdili še eno podaljšanje, medtem pa naj bi bila znana nova ocena tveganja za zdravje in okolje.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.