Slovenija

Čebelarji brez soglasja za koruzo

Ljubljana, 03. 02. 2009 12.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Čebelarska zveza soglaša le z uveljavitvijo ukrepov za setev koruze, od ministrstva pa zahteva ukrepe za preprečevanje pomorov čebeljih družin.

Ob odločitvi ministrstva za kmetijstvo o preklicu prepovedi tretiranega semena koruze Čebelarska zveza Slovenije poudarja, da zveza in Svet priznane rejske organizacije nista dala soglasja k dovoljenju za uporabo tega semena. Dali so le soglasje k uveljavitvi ukrepov za setev koruze, razkužene z insekticidi za zatiranje koruznega hrošča.

Čebela
Čebela FOTO: Jani Dolinšek

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je na izredni seji upravnega odbora zveze in sveta priznane rejske organizacije predstavilo ukrepe za preprečevanje tveganj glede pomorov ob uporabi različnih fitofarmacevtskih sredstev.

Na podlagi predstavljenih ukrepov sta zveza in svet soglasno sprejela sklep, da ob upoštevanju na seji podanih pisnih predlogov ukrepov zveze podpirata ukrepe ministrstva za preprečevanje tveganj glede pomorov čebeljih družin v letu 2009, je danes sporočila zveza.

Ministrstvo predlaga izdajo izjemnega dovoljenja za sredstvi Poncho FS 600 rdeč in Cruiser 359 FS za tretiranje koruze oziroma tretirano seme z aktivnimi snovmi klotianidin in tiametoksam za dobo 120 dni (v februarju, marcu, aprilu, maju). Hkrati bo uvedlo ukrepe za zmanjšanje prašenja insekticidnega prahu oziroma tveganja za čebele.

Zveza in svet s sklepom tudi zahtevata od ministrstva, da glede dolgoročnih vplivov neonikotinoidov na čebele upošteva aktualne rezultate domačih in tujih raziskav in v skladu z njimi sprejema ukrepe za preprečevanje tveganj glede pomorov in izginjanja čebeljih družin.

Prav tako zveza in svet predlagata ministrstvu, naj pri oblikovanju kmetijske politike spodbuja setev medovitih poljščin.

Kot je znano, je v ponedeljek ministrstvo napovedalo umik prepovedi prometa insekticidov za tretiranje semena koruze, ki vsebujejo aktivne snovi tiametiksam, klotianidin in imidakloprid, ter prometa z njimi tretiranega semena koruze. Skupaj z drugimi ukrepi naj bi zmanjšali tveganje za pomore čebel.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Zorqon
03. 02. 2009 18.26
Zelo dobro se zavedam pomena čebel, vendar mi še vedno ni jasno zakaj toliko komplicirajo glede teh treh sredstev ki se uporabljajo v koruzi. Mislim no....koliko od vas je videlo da čebele letajo po polju koruze in nabirajo med?!? Niti eden...zato ker čebele na koruzi sploh ne nabirajo meda! Nasploh pa je slovenija spet neki posebnež v evropi, samo prinas se delajo take scene okoli teh treh pripravkov, drugje pa so dovoljeni. Mislim da bi naj ministrstvo kvečjemu povečalo nadzor v trgovinah ko prodajajo ffs, ne pa da vsak vtričkar pa gospodinja dobi kar koli hoče, ne zna pa niti izračunat koncentracije. Potem pa so za njihove napake krivi kmetje, mislim da noben kmet ne uporablja več ffs kot je nujno potrebno...ker tisti ki še ne veste je to zelo velik strošek. Glede financ na čebelarski zvezi pa bom rekel samo to da dobijo toliko koliko je njihov program obsežen, tako kot vse podobne oragnizacije. Poleg tega pa še imajo čebelarji možnost kandidirat za evropske sredsta, pri čemer še imajo boljše pogoje kot kmetje. Močno pa upam da se bo v kratkem kaj zgodilo v tej zgodbi in se bo zečelo pomagat čebelarjem z znanjem in ne samo z financami.
baby_twins
03. 02. 2009 16.29
baby_twins
03. 02. 2009 16.20
No sedaj pa vidim, da kar napišeš zbrišejo in je brez veze komentirati. lp
cev
03. 02. 2009 14.02
Čebelarska zveza se boji kmetov, ker so močnejši lobi in jih je strah, da bi izgubili še tistih nekaj finčngov, ki jih namenijo čebelarjem. Tako in tako Čebelarska zveza posluje s precejšnjimi stroški. Članarina že dolgo ni zadosti. In kaj dobimo. Skuštranega predsednika, ki ne zna oziroma noče udariti po mizi in reči da je dovolj. Naivno se Čebelarska zveza naslanja na analize Kmetijskega inštituta Slovenije, kjer tako in tako nič ne ugotovijo. Kaj ste pa pričakovali, ko so pa druge panoge v kmetijstvu bistveno močnejše kot je čebelarstvo. Če je kmetov 70.000 v Sloveniji, je čebelarjev kakšnih 8.000 pa še to je z izjemo nekaj 100 čebelarstev vse hobi program. Pa tudi nekaterim čebelarjem je voda na mlin, da čebele umirajo. Nareč cena čebelje družine na desetih satih je bila lansko leto 100EUR. To ni normalno!!! Namesto, da bi si čebelarji med sabo pomagali in se združili, drug drugega tunkamo pod vodo. Ni mi več žal za čebel, žal mi je za ljudi, ki jedo med.