Glavni republiški inšpektor Matjaž Kočar je na današnji novinarski konferenci povedal, da je v primeru pomora čebel v Domžalah vzrok v kontaminaciji polja oljne ogrščice s klotianidinom in tiametoksanom; do kontaminacije je prišlo pri setvi tretiranega semena koruze.
V Zgornjih Pirničah so našli substance, ki neposredno nimajo visoke toksičnosti za čebele. V tem primeru ni neposredne sledi na to, da bi fitofarmacevtska sredstva povzročila pomor čebel, je dejal.
V Spodnjem Brniku gre na nepravilno rabo fitofarmacevtskih sredstev. "V čebelah smo našli 'pravi koktejl' zelo različnih substanc, med drugim tudi dosti toksičnih substanc za čebele," je poudaril Kočar in dodal, da so bila fitofarmacevtska sredstva uporabljena v dnevnem času, ko čebele letajo, uporabiti pa bi se smela v nočnem času.
Najbolj nedorečena zadeva je po besedah glavnega republiškega inšpektorja v grosupeljskem primeru, saj so čebele izginile, mrtvic pa niso našli. V tem primeru ni mogoče najti vzročne povezave med nepravilno rabo fitofarmacevtskih sredstev in izginotjem čebel. V primeru Novega mesta in Šentjanža med padcem čebel in nepravilno rabo fitofarmacevtskih sredstev ni neposredne povezave, vzrok padca čebel v brežiškem primeru pa je obolevnost zaradi hude gnilobe in nepravilna uporaba neregistriranih zdravil.
Na območju Pesnice gre za spor med čebelarji, primer preiskuje tudi policija.
Inšpekcijske službe so na omenjenih območjih, kjer so čebelarji od 28. aprila do 27. maja prijavili več pomorov čebel, odvzele več kot 40 vzorcev, med njimi vzorce tal, rastlin in podrasti v vinogradih, mrtvih čebel, cvetnega prahu, vode iz napajališč pri čebelnjakih in vzorce semen iz vreče.
Čebelarji bodo lažje zadihali
Po množičnih pomorih, za katere so analize pokazale, da se med seboj razlikujejo, pa prihaja za čebelarje dobra novica. Ministrstvo za finance se je namreč odločilo, da bo pri naslednji spremembi Zakona o dohodnini upoštevalo predloge Čebelarske zveze Slovenije v smeri, da pri obdavčitvi ne bo medsebojne odvisnosti oziroma povezanosti med katastrskim dohodkom in številom 40 panjev, so danes sporočili s finančnega ministrstva.
''Zavedamo se problematike čebelarjev in aktivno sodelujemo na področju reševanja obdavčitve čebelarjev. Prav tako smo v stalnem stiku s Čebelarsko zvezo Slovenije in razumemo njihove zahteve glede obdavčitve. V tej smeri smo pripravili tudi spremembo zakonodaje,'' so zapisali v sporočilu za javnost.
Zahteve Čebelarske zveze Slovenije glede praga 40 panjev, ki se vsem čebelarjem izvzamejo iz obdavčitve se bodo upoštevale vključno z letom 2008. Ministrstvo za finance poudarja, da bodo morebitne odškodnine, ki bi jih prejeli čebelarji zaradi navedenih škodnih dogodkov, v celoti oproščene davka. Čebelarji lahko za leto 2007 glede na veljavne pravne podlage v primeru nezmožnosti plačila dohodnine in glede na težak ekonomski položaj zahtevajo odlog, obročno plačilo oziroma odpis davka od dohodkov iz kmetijske dejavnosti.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.