Evropska komisarska za kmetijstvo Mariann Fischer Boel je v odzivu na slovenski predlog za dodatno zaščito čebel v EU poudarila, da se Evropska komisija zaveda pomena čebele za ekosistem, in izpostavila vrsto obstoječih ukrepov na tem področju in možnosti, ki jih odpirajo. "Evropska komisija se zaveda pomena čebel za ekosistem EU in izumiranje kolonij. Na tem področju smo že ukrepali in nedavno vzpostavili delovno skupino za boljše usklajevanje delovanja komisije v prihodnje," je na zasedanju povedala komisarka.
Ob tem je posebej komentirala zahteve, ki jih je v svojem predlogu predstavila Slovenija: glede dodatnih raziskav in vzpostavitev posebnih ekoloških con za čebele, glede podpore v okviru skupne kmetijske politike in glede posebne zaščite čebele.
Jasnejšo sliko bodo pokazali sklepi Efse
V povezavi z raziskavami je komisarka pojasnila, da je Evropska komisija februarja lani Evropsko agencijo za varno hrano (Efsa) pozvala, naj preuči umiranje čebel in vzroke zanj. Efsa je zbrala informacije držav članic in zagotovila finančno podporo znanstvenim institucijam za analizo teh informacij.
"Sklepi, ki jih pričakujemo kmalu, bodo komisiji pomagali sestaviti jasnejšo sliko o morebitnih vzrokih za umiranje čebel in bodo zagotovili osnove za nadaljnje delovanje," je še povedala komisarka. Poleg tega komisija po njenih besedah podpira številne raziskovalne projekte sedmega okvirnega programa na to temo.
Glede vzpostavitve posebnih ekoloških con za okrevanje čebelje populacije je komisarka menila, da je to "težko" in da je že zagotovljena finančna pomoč za premestitev panjev.
Ti ukrepi po komisarkinih besedah vključujejo tudi bogatenje flore s sajenjem rastlin ali dreves, ki imajo pozitiven učinek za proizvodnjo medu. Poleg tega je več držav članic v svoje programe za razvoj podeželja vključilo ukrepe s ciljem ustvarjanja posebnih pogojev za podporo čebelji populaciji.
V povezavi s podporo v okviru skupne kmetijske politike je komisarka poudarila, da je Evropska komisija ne namerava zmanjšati. Obstaja uredba, ki že zagotavlja sofinanciranje nacionalnih programov, "kar je izredno dragoceno", je poudarila Fischer Boelova.
Poudarek na učinkih na ekosistem
Glede slovenskega predloga, naj se čebeli prizna status živalske vrste, potrebne posebne skrbi in zaščite, pa je komisarka poudarila, da je po njihovem mnenju prioriteta poudarek na pomenu čebel v povezavi s ključnimi učinki na ekosistem, ki ga imajo kot naravni opraševalci.
"Glavni cilj zakonodaje Evropske komisije o naravi je spodbujati ohranjanje biotske raznovrstnosti z zagotavljanjem ohranjanja širokega razpona redkih, ogroženih ali endemičnih vrst. Čebela ni na seznamu zaščitenih vrst. Tako h krepitvi njene dobrobiti prispevajo zakonodajni ukrepi EU, kot so tisti glede zaščite in upravljanja travnatih habitatov v okviru programa Natura 2000," je sklenila komisarka.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.