Agencija za varnost prometa (AVP) je predstavila izsledke nacionalne preventivne akcije o tveganjih uporabe mobilnega telefona v prometu. Na vpadnicah v 11 mestnih občinah – Ljubljani, Mariboru, Celju, Kranju, Kopru, Novem mestu, Novi Gorici, Murski Soboti, na Ptuju, v Slovenj Gradcu in Velenju – so šteli voznike, ki so za volanom telefonirali.
Rezultati bi nas morali skrbeti. V samo štirih urah – dveh urah jutranje in dveh urah popoldanske prometne konice – so zabeležili kar 1.482 takih voznikov. Več kršiteljev, skupaj kar 841, je bilo v popoldanski prometni konici.
Štetje je potekalo 27. januarja in čeprav so izbrali čas konic, se moramo hkrati zavedati, da je bila zaradi epidemioloških ukrepov gostota prometa manjša kot običajno. V dvotedenski akciji, imenovani Varno brez telefona, je sicer Policija ustavila 3.590 voznikov, ki so med vožnjo uporabljali telefon.
Uporaba telefona med vožnjo pomeni do 23-krat večje tveganje za nastanek prometne nesreče
Mobilni telefoni so že vrsto let eden glavnih motilcev pozornosti v prometu. "V zadnjih devetih letih (2012–2020) je Policija ugotovila za kar 100 odstotkov več kršitev s področja uporabe mobilnega telefona med vožnjo," opozarjajo na AVP. Če so jih leta 2012 našteli 18.189, so jih leta 2020 že 36.771. Največ kršiteljev (28,5 odstotka) je bilo v starosti od 35 do 44 let, sledijo stari od 25 do 34 ter od 45 do 54 let. Obe skupini sta odgovorni vsaka za petino ugotovljenih kršitev.
"Tuje raziskave kažejo, da je med pisanjem SMS-sporočila ali pregledovanjem družbenih omrežij voznik povprečno 5 sekund osredotočen na telefon in ne na vožnjo. Pri hitrosti 60 km/h prevozi razdaljo več kot 83 metrov. V naselju, pri vožnji s 50 km/h, prevozi skoraj 70 metrov. Še večje tveganje je na avtocestah, kjer pri hitrosti 130 km/h v petih sekundah prevozi več kot 180 metrov, na hitri cesti pri vožnji 100 km/h pa prevozi 139 metrov. Gre za podobno tveganje, kot da bi takšno razdaljo prevozil z zaprtimi očmi," opozarjajo na AVP.
Voznik je takrat bistveno manj zbran in pozoren na dogajanje na cesti, s tem pa ogroža tako sebe kot druge udeležence v prometu. Reakcijski čas je namreč tudi do 50 odstotkov slabši. "Voznik lahko spregleda ključne informacije iz okolja. Spregleda lahko drugega udeleženca (pešce, kolesarje, drugo vozilo) ali pomembno prometno signalizacijo, zaradi česar se ni sposoben pravočasno in pravilno odzvati na nastalo situacijo, kar lahko privede do nastanka prometne nesreče. Prav tako vozniki s takšnim ravnanjem pogosto sami povzročajo zastoje v prometu," opozarjajo na AVP.
"Klic, sporočilo, všeček ali objava na družbenih omrežjih lahko počakajo. Za volanom ne bodite za ekranom, v prometu ne bodite na spletu!" dodajajo.

KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.