Vodja poslanske skupine Zares Franco Juri je včeraj dejal, da ima koalicija na torkovem koalicijskem vrhu zadnjo priložnost, da uredi razmere in izpostavi prioritete, ki bodo odpravile sistemske krivice ljudi. Če tega ne bo storila, je po njegovem mnenju edini izhod zamenjava premierja Boruta Pahorja. Vsekakor pa je po njegovem pred morebitnim izstopom Zaresa iz koalicije, "ki bi izzvenel kot zapustitev potapljajoče se ladje", odgovorno ponuditi alternativo in ukrepati. Ko pa te možnosti ne bo več, pravi, še vedno ostaja možnost odhajanja iz vlade. Juri v tem primeru sicer navaja tudi pogovore z opozicijo, "da pridemo do vlade, ki bi bila tej situaciji kos".
Juri je sicer danes v pisnem sporočilu izrecno poudaril, da je njegova izjava izključno njegovo mnenje in ne stališče stranke ali poslanske skupine. "To so izključno moja razmišljanja. Zvenela so zelo neposredno, ker sem v njih želel brez ovinkov opisati razširjeno stanje duha in mnenje o počasnosti reševanja nekaterih perečih problemov, ki botrujejo stiski vse večjega dela družbe. O teh stališčih, zlasti o premisleku, da bi se vlada oziroma predsednik vlade zamenjala, svet stranke Zares ni razpravljal oziroma o tem ni sprejel nobenih odločitev," je zapisal. Predlogi stranke za deblokado in izhod iz krize so po njegovih navedbah znani in so na delovni mizi koalicije in vlade.
Golobič: Gre za osebna razmišljanja
Predsednik Zares Gregor Golobič je v odzivu na Jurijeve navedbe dejal, da je danes fantastičen dan, saj bo na vladi obravnaval raziskovano-inovacijsko strategijo in nacionalni program visokega šolstva ter ''neskončno večje stvari kot so osebna razmišljanja''.
Pahor po pogovoru z Golobičem ne vidi težav v prihodnje. Zatrdil je, da vladna ekipa dela ambiciozno, zelo predano in boljše kot na začetku mandata. Po njegovih trditvah so se ''na strateških križiščih pravilno odločili, kar se bo kmalu poznalo''. Pojasnil je, da skušajo storiti čim manj napak, da naslednjim vladam ne bo treba veliko popravljati za njimi. Dodal je še, da so vedno odprti za nove predloge, ki jih lahko uvrstijo med prioritete.
Zaresov poslanec Vili Trofenik Jurijevih izjav ni želel komentirati. ''Nima smisla komentirati osebnih stališč posameznikov, katerih edini namen je pojavljanje v medijih. Take izjave oziroma komentarji ne dajo nove vrednosti in ne rešujejo nakopičenih problemov.'' Zaradi dosedanjih negativnih izkušenj od vrha koalicije ne pričakuje ničesar. ''Kar se prioritet tiče, pa mislim, da so premalo ambiciozne in pomanjkljive po vsebini. Marsikaj koristnega bi se dalo in moralo storiti v kriznih razmerah, pa ni bilo volje,'' je poudaril.
Sajovic: Jurijeve izjave so nenavadne
Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic je Jurijeve izjave označil za nenavadne, ''še posebej kritične ocene dela vlade, saj ministri iz stranke Zares vodijo štiri resorje, med katerimi so ključni za izhod Slovenije iz krize. V LDS znamo biti samokritični, zato je koalicija na naš predlog opravila razvojno klavzuro, pretehtala in se odločila o razvojnih prioritetah ter tudi pripravila ustrezne zakonske spremembe. Ravno v minulem tednu je državni zbor tako sprejel paket protikriznih ukrepov zoper plačilno nedisciplino: Zakon o preprečevanju zamud pri plačilih, novela Zakona o DDV, novela Zakona o javnem naročanju. Vlada pa je danes sprejela še novelo zakona o izvržbi in insolvenčnega zakona.''
Zaveda se, da je treba še veliko postoriti, ''še posebej pri sproščanju finančnega krča, davčni politiki in strukturnih prilagoditvah. Vendar pa niso upravičene pavšalne trditve o nesposobnosti vlade glede na vse aktivnosti, ki jih vodi. Zato je v tem kontekstu, ko je potrebno strniti vrste in se posvetiti delu, izjave poslanca tudi težko razumeti. Seveda pod predpostavko, da imamo vsi za resnični cilj reševanje slovenskega gospodarstva in razvoj naše družbe.''
Erjavec: Mogoče so tudi predčasne volitve
Prvak stranke DeSUS Karl Erjavec meni, da so v primeru, da bo Zares vztrajal pri zahtevah, za katere Juri meni, da so nujne, edini izhod predčasne volitve oziroma rekonstrukcija vlade. "Vsi ugotavljamo, da zadeve ne tečejo. To kažejo tudi javnomnenjske raziskave, ker ta vlada dobiva najnižje ocene od vseh vlad. Takšno stopicanje na mestu seveda pomeni, da bo Slovenija začela močno zaostajati," je opozoril Erjavec.
Po njegovih besedah lahko že danes beremo, kako nas prehitevajo nekatere nekdanje socialistične države, denimo Slovaška in Češka. "DeSUS bo v vseh pogledih konstruktiven, ker Slovenija sedaj nazaduje in ne napreduje, ter zaostaja za ostalimi članicami EU, ki smo jih včasih močno prehitevali, nekatere pa dohitevali," ugotavlja prvak DeSUS.
Če se bo to stanje nadaljevalo do rednih volitev, si Erjavec "ne predstavlja, kako bomo izšli iz te krize". Zato meni, da je rešitev močna rekonstrukcija vlade, pri čemer bi poskušali najti strokovnjake in zamenjali premierja. Če pa to ni mogoče, potem "smo obsojeni na stopicanje na mestu, zato so naslednji korak predčasne volitve. Sicer nas lahko čaka scenarij Hrvaške". Čeprav je procedura za predčasne volitve izjemno zapletena, je po Erjavčevih ocenah to mogoče z dogovorom vseh političnih strank.
SDS: Potrebujemo koalicijo, ki se ne bo prepirala med seboj
V SDS so v odzivu zapisali: ''Slovenija potrebuje sposobno vlado in vladno koalicijo, ki se ne bo prepirala med seboj. Danes nima ne enega ne drugega, zato sta za Slovenijo po razvojnem tempu v Evropski uniji samo še Romunija in Bolgarija. Poziv vladne stranke Zares je dodaten ciničen dokaz te resnice.''
Žerjav: Ali rekonstrukcija vlade ali predčasne volitve
Po mnenju predsednika SLS Radovana Žerjava je situacija pravzaprav že bizarna, ko koalicija sama ugotavlja, da ni v stanju in ni sposobna voditi države. Vidi dve rešitvi: ali zelo resno rekonstrukcijo vlade, tudi z zamenjavo resorjev med koalicijskimi strankami, ali predčasne volitve. ''Drugih rešitev ne vidim,'' je dejal. ''Situacija je tako resna, da tehnična vlada ne more biti rešitev. Potrebujemo trdno, enotno vlado z močno podporo, ki se bo znala spoprijeti s težavami, v katerih smo.''
Taka sestava vlade, ko ena stranka "obvladuje" pravosodno ministrstvo in ministrstvo za notranje zadeve, je po Žerjavovih ocenah nedopustna in nevzdržna. Na vprašanje, ali bo SLS predlagal kakšno rešitev, pa pravi, da v SLS zagotovo ne bodo iskali rešitev za koalicijo, saj je to njena odgovornost. Ta mora najti rešitve, s katerimi bo imela ustrezne odgovore na probleme, v katerih smo, je dejal. Po njegovem mnenju bi bilo glede na pat pozicijo, v kateri smo, da se vse parlamentarne stranke dogovorijo za predčasne volitve.
KOMENTARJI (348)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.