Gašpar Gašpar Mišič se je danes na lastno pobudo sestal s predsednikom protikorupcijske komisije Goranom Klemenčičem. Kot je pojasnil, je razlog obiska "medijska gonja" zoper njega ter dogajanje okrog Luke Koper. Prepričan je, da je ta financirana in ima naročnika ter da ga poskušajo diskreditirati, ker ni politični kandidat.
"Ko se očitno zmešajo štrene tega političnega kadrovanja, pa se je zgodilo to, kar se je zgodilo," je dejal. Prepričan je, da ga poskušajo diskreditirati, ker ni politični kandidat. "Če bi bil, bi bila politika na moji strani," je dodal.
Na vprašanje, kdo naj bi plačeval za njegovo diskreditacijo in kdo naj bi denar dobival, Mišič pravi, da so se po sestanku na komisiji dogovorili, da na to temo ne bo nobenih izjav, v komisiji pa bodo videli, kaj lahko storijo.
Mišič si namreč želi, da bi protikorupcijska komisija raziskala, kot pravi, "vso zadevo tudi okrog dogajanja v zvezi z Luko Koper, saj meni, da je diskreditacija posameznikov v medijih pojav, ki je v Sloveniji lahko tudi že praksa".

Bratuškova: Neprimerno, da funkcionar kandidira za mesto v gospodarski družbi
Na dogajanje se je danes po seji vlade odzvala tudi premierka Alenka Bratušek. Dejala je, da nima moči, da bi preprečila imenovanje Mišiča za predsednika uprave v Luki Koper, saj je to odgovornost nadzornikov. "Do danes nisem poklicala niti enega samega nadzornika, kako naj v določeni stvari glasuje, in tudi zdaj tega ne bom naredila," je zatrdila in dodala, da so nadzorniki samostojni, in upa, "da se zavedajo, da so tudi odškodninsko odgovorni za svoje odločitve".
Tudi ko je bila sama nadzornica, ni dovolila, da bi kdo vplival na njene odločitve, je dejala. "Dejstvo je, da se slabo kadrovanje ni začelo z vlado Alenke Bratušek, moja želja pa je, da bi se s to vlado končalo. Osebno bom naredila vse, da bo res tako. Želela sem, da Sod, ki nosi ključno odgovornost za kadrovanje, neodvisno in strokovno suvereno pelje te postopke. Očitno pa, kot kaže, ne samo zadnji dogodek, pri tem nismo bili najbolj uspešni," je povedala.
Po njenem mnenju je namreč "popolnoma neprimerno, da kateri koli funkcionar kandidira za mesto v gospodarski družbi". Če to želi, mora prej odstopiti, je dejala. To po njenih besedah ne velja samo za Gašparja Mišiča, ampak za vse vladne funkcionarje. "To sem jasno povedala tudi Gašparju Mišiču, s katerim sem večkrat – tudi pred tem tednom – opravila razgovor. Njegova odločitev je bila, kakršna je bila. Vsak človek se odloča sam in če ne vidi izziva v politiki in ga vidi v gospodarstvu, se je za to pot odločil sam," je dejala.
Proti tudi Židan, Virant in Erjavec
Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan, ki prihaja iz vrst SD, upa, da bo "to čudno stanje do ponedeljka premagala zdrava slovenska pamet, ki bo med drugim povzročila, da se bodo tisti kandidati, ki so politični, sami umaknili". S temi besedami je komentiral informacije, da naj bi SD v primeru imenovanja Gašparja Mišiča za predsednika uprave Luke Koper svoje člane potegnila iz nadzornega sveta Luke.
Minister za notranje zadeve in prvak DL Gregor Virant je bil jasen, da je potegovanje za mesto v upravi gospodarske družbe v državni lasti s položaja državnega sekretarja ali katere koli druge politične funkcije "popolnoma neprimerno".
Oster je bil tudi minister za zunanje zadeve in predsednik DeSUS Karl Erjavec. Člana nadzornega sveta Nikolaja Abrahamsberga, ki prihaja iz vrst njihove stranke, nameravajo pozvati, naj ne podprejo Gašparja Mišiča za šefa Luke.
V javnosti so se sicer pojavile tudi navedbe, da naj bi pri kadrovanju, konkretno v Luki Koper in Slovenski odškodninski družbi (Sod), med PS in SD obstajal načrt "delitve plena". Židan je na vprašanje v zvezi s tem odgovoril, da v to ne verjame. Po besedah Erjavca pa je "jasno, da koalicijske stranke želijo določen vpliv", a da kljub temu to ne pomeni, da je vsak primeren za kandidata za neko določeno funkcijo.

Gantar: Nadzorni svet naj objavi mednarodni razpis z jasnimi merili
Predsednik Zaresa Pavle Gantar pa je na Bratuškovo in ministre v vladi naslovil javni poziv, da ustavijo neusmiljen boj med "dvema kandidatoma, ki imata politično zaledje – PS in SD". Ob tem dodaja, da je bila prva napaka že storjena s političnim kadrovanjem pri sestavi nadzornega sveta družbe.
Kot dodaja, je logična posledica tudi dejstvo, da so bili h kandidaturi povabljeni le trije kandidati. Zato poziva vlado, da prek ustreznih organov in postopkov vpliva na nadzorni svet, ki naj prekine postopek imenovanja in ga ponovi. Predlaga, da nadzorni svet nato pripravi mednarodni razpis z jasnimi in vnaprej znanimi merili ter razpisnimi pogoji za imenovanje.
Vlada se zadnji čas žal ukvarja zlasti s kadrovskimi zadevami, pa je opozoril predsednik SLS Franc Bogovič. Poudaril je, da človek s takšnim političnim nahrbtnikom, kakršnega ima Gašpar Mišič, ni primeren za šefa Luke Koper. Prav tako pa ni dobra popotnica, da se s državnim premoženjem upravlja "skorajda z ljubljanskega magistrata", je dejal. Rešitev, s katero bi se izognili takšnemu načinu kadrovanja oziroma upravljanja z državnim premoženjem, pa Bogovič vidi v Slovenskem državnem holdingu.
'Če ta vlada ni sposobna ustaviti ropanja, mora takoj oditi'
Odzvala pa se je tudi Liberalna akademija. Izvršni odbor akademije je zapisal, da se je vlada Alenke Bratušek znašla na prelomni točki, ko lahko izgubi vse. Pri tem dodajajo, da bi moralo imenovanje Gašparja Mišiča na čelo Luke Koper odpreti oči tudi najbolj potrpežljivim in jim pokazati, da "aktualna vlada res ne počne kaj veliko drugače od prejšnje, Janševe". Po mnenju akademije je med to in prejšnjo vlado "velik enačaj".
Dejanja imajo lahko strahovite posledice za nadaljnji obstoj levice v Sloveniji. Kot pojasnjuje akademija, je to predvsem zaradi Bratuškove, ki se še ni distancirala od ambicij svojega sekretarja.
Ob tem spominjajo, da je bil ne dolgo tega za predsednika Slovenske odškodninske družbe (Sod) imenovan Samo Lozej. Prepričani so, da je to kadrovanje tudi "strogo politično", podobnih primerov pa naj bi bilo še veliko, v sami stranki Pozitivna Slovenija pa naj bi se dve struji odkrito borili za nastavitev svojih kadrov.
KOMENTARJI (2289)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.