V prvem tednu maja se bodo nadaljevala pogajanja med vlado in Mestno občino Ljubljana (MOL), ki jih bosta vodila premier Borut Pahor in ljubljanski župan Zoran Janković. Kot je po današnjem neformalnem sestanku pojasnil Pahor, je sestanek mešane delovne skupine vlade in MOL osnova za nadaljnje pogovore. "Danes sva se odločila, da nadaljujeva pogovore. Oba meniva, da so ti dozoreli do te točke, ko bova tudi midva osebno naprej prevzela pogajanja, on s sodelavci z njegove strani, jaz z ministricami in ministri z moje strani," je še povedal premier.
Glede vračila 60 milijonov evrov, ki jih je po Jankovićevih besedah prejšnja vlada krivično vzela MOL, je Pahor dejal, da "pravne podlage za tako odločitev vlade ni, lahko pa se pogovarjamo v okviru zakona o glavnem mestu, o projektih". To bo tudi predmet pogovorov, ki jih bodo imeli med delegacijo MOL in ministri, usklajeval pa jih bo tudi on osebno.
Janković je po srečanju dejal, da imajo glede vračila denarja dve možnosti – ali da se pravno razčisti na sodišču ali da poskušajo najti odgovor. Po njegovem mnenju je vseeno, ali gre za spremembe zakona o financiranju občin ali za dopolnitev zakona o glavnem mestu. "Gre za vsebino," je poudaril.
Na srečanju po seji vlade v prvem tednu maja bodo po Jankovićevih besedah "nadaljevali pogajanja, iskali vire in tudi pravne možnosti, da bomo oboji zadovoljni". Župan je dodal, da tudi premier ve, da je bila Ljubljani v prejšnjem mandatu storjena krivica. "Če so ukradli, morajo vrniti, to je zelo jasno," je dejal. "Ljubljana je denar izgubila, ker se je Janez Janša odločil, da jo bo kaznoval, ker se je tako odločila na volitvah," je prepričan Janković. Po njegovem mnenju je prejšnja vlada načrtno nagajala Ljubljani.
Pogajanja med vlado in MOL brez konkretnega dogovora
Sestanek mešane delovne skupine vlade in MOL sicer ni prinesel konkretnega dogovora. Kot je po sestanku dejala ministrica za lokalno samoupravo Zlata Ploštajner, je vlada pripravila svoja izhodišča za sklenitev dogovora na podlagi zakona o glavnem mestu.
Podžupan MOL Aleš Čerin ni skrival razočaranja in je poudaril, da Ljubljana potrebuje denar. Kljub vsemu je pojasnil, da je zadovoljen, da je po dveh mesecih končno le prišlo do prvega sestanka in da so dobili tekstualni del dogovora, ki naj bi ga mesto in vlada podpisala vsako leto. "Nisem pa zadovoljen s tem, da o konkretnih finančnih implikacijah za leto 2009 nismo govorili, ne glede na to, ali je ta komisija za to pristojna ali ne," je poudaril.
MOL je vladi že januarja posredovala svoja stališča, vlada pa je zdaj pripravila svoja izhodišča za obliko in vsebino dogovora z glavnim mestom. Na prvem sestanku mešane delovne skupine so se po besedah ministrice dogovorili, da je to primerna oblika dela in bodo nadaljevali z aktivnostmi, da bi prišlo do dogovora na podlagi zakona o glavnem mestu.
Tako mesto kot vlada želita urejati medsebojne odnose s sodelovanjem, medsebojnim podpiranjem in urejanjem skupnih vprašanj, je dejala Ploštajnerjeva.
Ministrica je napovedala, da se bodo nadaljevala usklajevanja med ministrstvi in službami MOL, kjer morajo konkretizirati vsebine. "Na mizi imamo materiale obeh strani in opraviti je treba še precej konkretnega dela, verjamemo pa, da je to možno v nekaj tednih uskladiti," je zaključila.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.