Mestna občina Ljubljana (MOL) je izdala brošuro z naslovom '365 dni boja proti nasilju nad ženskami v Ljubljani', v kateri je opisano delovanje na področju osveščanja o nasilju nad ženskami in preventivne akcije ter vloga centrov za socialno delo in MOL, definirano je tovrstno nasilje, navedena zakonodaja skupaj s statističnimi podatki, nenazadnje pa so opisani tudi različni programi pomoči in zapisani kontakti organizacij, ki nudijo pomoč žrtvam nasilja.

Predstavitve, ki jo je gostil župan Zoran Janković, so se udeležili tudi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik, minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik, notranja ministrica Katarina Kresal in predstavnica Zveze za nenasilje Špela Veselič.
Janković: Opravičilo ženskam v imenu moških
Janković je dejal, da ne ve, ali naj brošuro najavlja z veseljem ali naj bo žalosten, ker je prisotnega toliko nasilja. Poudaril je, da je treba najti pot, kako ženski, ki je bila žrtev nasilja, omogočiti vključitev v družbo in da se nanjo ne bi gledalo drugače. Omenil je tudi nekaj načinov pomoči, ki jih je občina ponudila žrtvam nasilja, denimo pomoč pri iskanju novega bivališča in zaposlovanje v mestni upravi prek razpisov. Izpostavil je, da moramo vsak dan s svojimi dejanji pokazati, da obsojamo kakršno koli nasilje, priložnost pa je izkoristil tudi, da se je v imenu moških opravičil ženskam, "za vse, kar so naredili in niso pomisli, da to mogoče ni prav".
Kresalova: Molk je tihi partner v zločinu

Kresalova je povedala, da nasilja včasih ni bilo, ker se o njem ni govorilo. Zaradi neutrudnega boja nevladnih organizacij smo o tem začeli govoriti in ga prepoznavati. "Molk je tihi partner v zločinu," je poudarila in dodala, da je danes drugače: "Zaradi pritiskov nevladnih organizacij smo spremenili zakonodajo na tem področju, tudi delo policije in centrov za socialno delo je boljše." Na MNZ so boj proti nasilju nad ženskami prvič v tem mandatu postavili za prednostno nalogo. Policija je po njenih besedah na tem področju naredila velik korak naprej, tudi z izobraževanji policistov, ki v primerih nasilja v družini profesionalno odreagirajo in takoj priskočijo na pomoč. Letos so odprli tudi anonimno e-prijavo za nasilje v družini, kjer je večina prijav utemeljena in na podlagi njih policija tudi reagira, je še dodala. Pohvalila je prizadevanja Mestne občine, da podpira projekte nevladnih organizacij in civilne družbe, ki delujejo na tem področju, in napovedala, da bodo akcijo boja proti nasilju nad ženskami prihodnje leto nadgradili še z akcijo o ozaveščanju o spolni zlorabi otrok. "Če slišite tepež iz sosednjega stanovanja, pokličite 113, policija bo zagotovo prišla!" je zaključila.
Svetlik: 1,5 milijona evrov v ta namen
Po mnenju ministra Svetlika brošura predstavlja pomemben prispevek k ozaveščanju o tej problematiki, hkrati pa omogoča širjenje strokovnega diskurza. Pojasnil je, da preprečevanje nasilja nad ženskami ostaja ena od prednosti delovanja ministrstva, in razložil, da so vzpostavili normativni okvir za preprečevanje nasilja. V tem letu so tako razširili mrežo kriznih centrov in reorganizirali urgentno službo, samo za delovanje materinskih domov, varnih hiš in zavetišč pa so letos namenili 1,5 milijona evrov.
Veseličeva pa je pohvalila MOL, češ da s svojimi konstitutivnimi programi že več kot 20 let omogoča nudenje pomoči ob nasilju, vendar je hkrati izpostavila pomanjkanje tovrstne pomoči drugod po državi. Kot je pojasnila, je nasilje enakomerno razporejeno, kar pa ne bi mogli reči za programe pomoči. Po njenih besedah je pomoč zagotovljena v lokalnih skupnostih, kjer so si priznali, da tak problem obstaja.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.