"Kakovost zraka, ki ga dihamo, je odvisna od naših vsakodnevnih izbir, povezanih z življenjskim slogom," so ob svetovnem dnevu varstva okolja zapisali na okoljskem ministrstvu. Ljudje imamo namreč možnost izbire, tudi glede prevoza. V Sloveniji še vedno premalo ljudi uporablja javni prevoz, saj so glavni prevoz še vedno osebna vozila. A ob lepem vremenu lahko na naših cestah, predvsem v mestih, opazimo vedno več kolesarjev in uporabnikov drugih prevoznih sredstev, med njimi električnih skirojev.
Ti so namreč med uporabniki vedno bolj priljubljeni, a to še ne pomeni, da so tudi varni. Mateja Markl, vodja Sektorja za preventivo in vzgojo v cestnem prometu na Agenciji za varnost prometa (AVP), izpostavlja, da je pri vožnji električnega skiroja smiselna uporaba zaščitne čelade, pa tudi luči, zvonca in zavor. "Hitrosti teh vozil lahko namreč znašajo do 25 km/h ali celo več, zato je nujna zaščita uporabnika. Prav tako so e-skiroji zaradi majhne velikosti koles veliko bolj občutljivi na razne neravnine in ovire na vozni površini, zato so padci zelo pogosti," poudarja.
Ker so električni skiroji povsem tihi, jih drugi udeleženci v prometu težje opazijo, prav tako niti ne pričakujejo, da so tako hitri. "Zaradi majhne površine silhuete so uporabniki e-skirojev tudi slabo vidni. Pa tudi samo zaviranje je veliko manj učinkovito in ob tem je e-skiro zelo nestabilen," opozarja Marklova. Ker lahko na površinah za pešce zaradi večjih hitrosti uporabniki električnih skirojev ogrožajo pešce, jim Marklova svetuje uporabo kolesarskih poti, tam, kjer je to mogoče.
A če sledimo črki zakona, se uporabniki električnih skirojev v cestnem prometu ne bi smeli pojavljati. Zakon o pravilih cestnega prometa (97. člen, 5. odstavek) namreč pravi, da uporaba posebnih prevoznih sredstev, ki jih poganja motor in ki presegajo hitrost gibanja pešcev, v cestnem prometu ni dovoljena. Kdor ravna v nasprotju s to določbo, se ga lahko kaznuje z globo 500 evrov.
Torej lahko vse uporabnike električnih skirojev, če vozijo po pločniku ali kolesarski stezi, doleti globa. Ker z električnimi skiroji ne onesnažujemo okolja, z njihovo uporabo pa tudi zmanjšamo uporabo drugih prevoznih sredstev, predvsem motornih, je omenjeni zakon neživljenjski. Tega se zavedajo tudi na infrastrukturnem ministrstvu. "Zavedamo se, da je v prometu vse več posebnih prevoznih sredstev, ki jih skladno z navedeno določbo petega odstavka 97. člena ZprCP v cestnem prometu ni dovoljeno uporabljati, zato v okviru priprave predloga novele Zakona o pravilih cestnega prometa proučujemo tudi uzakonjanje uporabe posebnih prevoznih sredstev, ki jih poganja motor in katerih hitrost presega hitrost gibanja pešcev," so sporočili.
Da je glede spremembe zakonodaje in hkrati večje uporabe posebnih prevoznih sredstev potrebna bolj jasna opredelitev tako pravil uporabe kot tudi zahteve za izdelke na trgu glede obvezne opreme in omejitev moči motorjev, se strinja tudi Marklova. "Zaradi različnih problemov z vidika varnosti so se ponekod v tujini v večjih mestih odločili tudi za strožje sankcioniranje njihove uporabe. V Franciji je vožnja z e-skiroji po pločniku kaznovana s 135 evri globe, lahko pa vozijo po kolesarskih poteh. Ob tem ne smejo preseči hitrosti 25 km/h, sicer so kaznovani s 1.500 evri. Tudi v Veliki Britaniji so e-skiroji dovoljeni na zasebnih površinah (igriščih, dvoriščih, posebnih parkih…), vožnja v prometu pa je kaznovana z globo 300 funtov (338 evrov)," je še pojasnila.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.