Strokovnjaki z Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so ob začetku sezone pripravili nekaj pomembnih napotkov.
Slabe lastnosti škropil, ki jih ne smemo potisniti v pozabo
Dokazano je, da fitofarmacevtska sredstva, ki so namenjena zatiranju škodljivih organizmov, negativno vplivajo na rast in razvoj ter skladiščenje rastlin in rastlinskih proizvodov. Ljudje se lahko z njimi zastrupimo, z njimi pa lahko nevede zastrupljamo tudi okolje. "Prav zaradi tega po uporabi posežemo šele, ko smo izčrpali vse druge možnosti varstva rastlin," poudarjajo pristojni.
Kakšno je osnovno načelo uporabe škropiva?
Osnovno načelo pravilne uporabe je, da vedno uporabljamo le pri nas registrirana sredstva. Uporabljamo jih le za to, čemur so namenjena in na predpisan način. Paziti moramo, kolikokrat jih uporabimo, oziroma tudi na čas, ki mora preteči od zadnje uporabe do spravila pridelka. To nam zagotavlja, da bodo morebitni ostanki uporabljenega sredstva v ali na rastlinah minimalni, oziroma, da na zdravje ljudi in živali ne bodo imeli negativnega vpliva.
Posebej moramo biti pozorni tudi na morebitne omejitve uporabe in opozorila. Pri pripravi škropilne brozge, med škropljenjem in pri rokovanju s sredstvom moramo biti zaščiteni. Škropivo pripravljamo na posebnih mestih za polnjenje in mešanje, kjer morebitno razlitje ne more doseči vodnih tokov in drenažnih jarkov. Ob večjih razlitjih je treba poklicati gasilsko ali policijsko postajo oziroma center za obveščanje in alarmiranje, na telefonsko številko 112. Nikoli ne škropimo v vetrovnem vremenu.
Pazite na nedolžne čebele, ki imajo v naravi pomembno nalogo!
Posebno mesto pri uporabi sredstev proti škodljivcem ima skrb za čebele in druge nedolžne žuželke, ki nabiranjo nektar, cvetni prah in medeno roso. Sredstva, ki so škodljiva za čebele, so na etiketi označena z napisom "Nevarno za čebele" in opremljena s posebnim grafičnim znakom.
Pri uporabi takih sredstev mora uporabnik upoštevati naslednja navodila:
- cvetoča podrast v trajnih nasadih mora biti v času škropljenj ali posipanj, ki so za čebele nevarna, pokošena oziroma mora biti na drug način preprečeno, da bi jo doseglo
uporaba čebelam nevarnih sredstev, je prepovedana v času cvetenja gojenih rastlin,
- če uporaba v času cvetenja gojenih rastlin ni povsem prepovedana, je dovoljena le v nočnem času od dve uri po sončnem zahodu do dve uri pred sončnim vzhodom
Poklicni uporabniki morajo voditi evidenco
Zakonska obveza o vodenju evidence o uporabljenih sredstev velja za vse poklicne uporabnike, ki imajo izkaznico o znanju o ravnanju s temi sredstvi. Le ti lahko z izkaznico fitofarmacevtska sredstva tudi kupujejo. Z enako stopnjo previdnosti moramo obravnavati tudi uporabo tretiranega semena. Še zlasti pa moramo paziti, da se iz vreče ne stresa prah, ki je ostal v vreči, da prah ustrezno odstranimo, semena koruze, ki so označena kot čebelam nevarna, posejemo le ob uporabi naprave, ki zmanjša odnašanje prašnih delcev. Paziti moramo tudi na ptice. Seme, ki je zanje nevarno mora biti popolnoma prekrito z zemljo. Kar smo morebiti razstresli, pa je potrebno pospraviti. Posebno skrb je potrebno nameniti tudi pospravljanju odpadne embalaže.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.