Poslanec Andrej Vizjak (SDS) je premierja Boruta Pahorja opozoril na trend naraščanja dolga širšega sektorja države, ki naj bi letos presegal 43 odstotkov, prihodnje leto pa dosegel 45 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), in ga vprašal, kakšne konkretne kratkoročne ukrepe za zajezitev rasti javnega dolga načrtuje vlada.
"Kratkoročno je ta hip pomembno, da dobimo pokojninsko reformo," je odgovoril Pahor in opozicijo pozval, naj kljub temu, da reforme niso podprli socialni partnerji in da se opozicija ne strinja z vsemi rešitvami v reformi, podpre reformo na morebitnem referendumu.
Ob nesprejetju reforme namreč se lahko bonitetna ocena države zniža, kar bi pomenilo dražje zadolževanje in servisiranje dolga. Potrebni bi bili ostri varčevalni ukrepi, je ocenil predsednik vlade.
Javni dolg bi lahko zniževali s prodajo premoženja, s katerim "država ali ne zna ravnati ali ni v našem dolgoročnem interesu". Strategijo upravljanja kapitalskih naložb države bo na podlagi sektorskih politik pripravila agencija za upravljanje teh naložb in bo kmalu v DZ, pravi Pahor.
Premier meni, da bi morali biti "fleksibilni" pri dokapitalizaciji bank, in ni naklonjen temu, da davkoplačevalci dokapitalizirajo največji banki, vsaj ne obeh.
Vizjak Pahorju predlagal naj pride v DZ po zaupnico
Vizjak je predsednika vlade pozval, naj pride v DZ po zaupnico in predlaga ukrepe, ki bodo reševali Slovenijo iz krize, ne pa podobe vlade.
Poslanec meni, da pokojninska reforma ne bo kratkoročno reševala problema primanjkljaja, ker ne bo ustvarila nobenega delovnega mesta. Prepričan je, da bo državo iz krize potegnilo le vitalno gospodarstvo, zato so po njegovem mnenju nujni ukrepi za spodbujanje gospodarske aktivnosti.
Vizjak je predlagal, naj DZ o odgovoru premierja na njegovo vprašanje opravi razpravo. O predlogu bo DZ odločal v sredo.
Lahko preprečimo referendum?
Na vprašanje Franca Jurija (Zares) o možnosti, da bi še preprečili referendum o pokojninski reformi, pa Pahor odgovarja, da se je vlada ogromno usklajevala s sindikati – imeli so skoraj sto sestankov –, a stališč v tem času niso zbližali. Ker bo referendum o pokojninski reformi očitno razpisan, premier državljane poziva, da ne bodo odločali le o enem izmed zakonov, temveč o prihodnjem položaju države.
Predsednik vlade je znova dejal, da je pokojninska reforma zapisana v paktu za evro ter se vprašal, kaj je alternativa. V primeru njenega padca na referendumu pa bodo varčevalni ukrepi "surovi do amena", je še posvaril premier.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.