"Na protest gremo, če se na sredinem usklajevanju z ZSSS dogovorimo, da na protestu ne bo samo govoričenje, ampak da bodo sledile zahteve, ki bodo časovno opredeljene. In da bi nato v primeru neizpolnitve zahtev napovedali nadaljnje ukrepe," je dejal predsednik Neodvisnosti Drago Lombar. Predlagajo, da "če ne pride do dviga plač, organiziramo vsesplošno stavko v Sloveniji". Med pogoji za sodelovanje na protestu je tudi zahteva po takojšnem začetku pogajanj o novem plačnem modelu.
Sindikalne centrale Pergam, KNSS Neodvisnost, Alternativa, KS 90 in Solidarnost se bodo v sredo po seji Ekonomsko socialnega sveta (ESS) sestale s predstavniki Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), ki je sredi oktobra napovedala delavske demonstracije za dvig minimalne plače in proti predlagani pokojninski reformi, ki bodo potekale 28. novembra.
"Proteste je treba zastaviti širše"
Po mnenju omenjenih sindikalnih združenj bi bilo treba protest zastaviti širše – da bi bilo med drugim treba izpostaviti nujnost sprememb vladne politike soočanja s krizo, ponovne vzpostavitve socialnega dialoga tako z vlado kot delodajalci, davčne razbremenitve plač in s tem njihovega neto dviga ter nujnost začetka pogajanj o spremembi celotnega plačnega modela.
Vladna politika bi morala biti po mnenju predsednika Pergama Dušana Rebolja usmerjena v razbremenitev plač za njihov neto dvig, doseči pa bi bilo treba tudi spremembo ravnanja delodajalcev, "ki niso storili nič in so se skrili za vladno politiko", ter zahtevati dvig plač in umik reformnih predlogov, ki bi poslabšali položaj zaposlenih. Pri tem poudarja, da so cilj spremembe in ne protest.
Opozorilo vladi in delodajalcem
Generalni sekretar Alternative Zdenko Lorber meni, da se je vlada s krizo soočila tako, da je sprejela ukrepe, ki delajo škodo zaposlenim. Po njegovem mnenju mora biti protest opozorilo tako za vlado kot tudi za delodajalce in sindikate.
Prvi mož Soldarnosti Slavko Pungeršič pravi, da gredo na proteste tudi zaradi splošnega stanja v državi in vedno slabših razmer v podjetjih, tudi tistih, ki jih splošna kriza ni prizadela. Podpirajo dvig minialne plače na 600 evrov, hkrati pa nasprotujejo dvigu starostne omejitve za upokojitev in zniževanju bolniških nadomestil.
Tudi KS 90 se po besedah predsednika Borisa Mazalina zavzema za določitev nadaljnjih ukrepov, če protest ne bo uspešen. Po njegovem mnenju je treba k takojšnjim pogajanjem z delodajalci, če ta ne bodo uspešna, pa bi bila potrebna splošna stavka. "Iz krize ne bomo izšli tako, da bomo s prstom kazali nanjo. Ne moremo pristati na to, da na krizo samo kažemo in čakamo, da mine," pravi Mazalin.
Sindikati javnega sektorja
Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije je o sodelovanju na protestih 28. novembra neformalno govorila že danes, uradno pa se bo predsedstvo odločalo 11. novembra, je danes ob robu novinarske konference o podpisu aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor dejal predsednik konfederacije Branimir Štrukelj. Prepričan je, da bodo na protestu sodelovali, pri tem pa dodaja, da je pokojninska reforma zelo občutljiva tema. Glede dviga minimalne plače je dejal, da bo ta vsaj na simbolni ravni za tisoče zaposlenih izboljšala socialni položaj.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.