Konfederaciji sindikatov Pergam in KS 90 sta predstavili svoj predlog pokojninske reforme v primeru, da vladna reforma na referendumu pade. Po predlogu bi moški pravico do starostne pokojnine pridobil ob dopolnjenem 63. letu starosti in 40 letih pokojninske dobe, ženska pa ob enaki starosti in 38 letih pokojninske dobe.
Po predlogu bi starostno pokojnino pridobil tudi zavarovanec, ki bi brez dokupljene dobe dopolnil 60 let in bi imel 42 let pokojninske dobe, in zavarovanka, ki bi brez dokupljene dobe dopolnila 58 let starosti in bi imela 40 let pokojninske dobe. Dvig pokojninske dobe na 42 oziroma 40 let bi se zgodil postopno, in sicer po štiri mesece na leto.
Malus za vsak mesec manjkajoče starosti bi po predlogu do 63. leta znašal od 0,25 do 0,3 odstotka na mesec, bonus za daljšo pokojninsko dobo od predpisane pa prav tako od 0,25 do 0,3 odstotka na mesec.
Predsednika obeh konfederacij sta bila na novinarski konferenci kritična do predlagane reforme. Po besedah predsednika Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Dušana Rebolja je predlog krivičen zlasti za skupine zavarovancev, ki delajo v težkih pogojih. "Slednji bodo morali po predlogu za polno starostno pokojnino delati do 65. leta ali 43 let oziroma 41 let ženske, kar je praktično nemogoče," je pojasnil.
Po njegovem ne drži argument, da bodo zaradi višje odmerne stopnje pokojnine po novem večje. Izračuni kažejo, da se ob sočasnem upoštevanju vseh učinkov – daljše dobe za izračun pokojnine, načina usklajevanja in malusov – pozitivni učinki višje odmerne stopnje na višino pokojnine skoraj izenačijo, to pa pomeni, da bodo morali zaposleni, tudi v primeru, da bodo imeli nekoliko večjo pokojnino, delati bistveno dlje, je dejal.
Po mnenju predsednika Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Petra Majcna je pokojninska reforma potrebna, vendar ne na način, da bodo prikrajšane posamezne skupine prebivalstva. Absurdna je po njegovem tudi trditev, da bodo v primeru padca reforme oziroma nekaj njenih pozitivnih efektov, ogroženi stebri gospodarstva.
Rebolj je danes napovedal, da bodo v primeru padca pokojninske reforme predsednika vlade Boruta Pahorja in ministra za delo Ivana Svetlika pozvali, naj takoj odstopita.
Strokovnjaki s področja zdravja podprli pokojninsko reformo
Minister za zdravje Dorijan Marušič, predsednik zdravstvenega sveta Rajko Kenda in strokovnjak za javno zdravje ter nekdanji minister za zdravje Božidar Voljč so se danes na temo nove pokojninske zakonodaje srečali z ministrom za delo Ivanom Svetlikom.
"Ne morem razumeti, kako to, da vsi strokovnjaki - levi in desni - trdijo, da je ta reforma potrebna, hkrati pa je videti, kot da so ljudje naenkrat pripravljeni pljuniti v lastno skledo, da bi le dokazali nek svoj prav. Če bi bil sam član kakršne koli opozicijske stranke in bi se resno pripravljal na prevzem oblasti, bi si želel, da bi sedanja vlada to grenko pilulo pogoltnila čim prej," je po srečanju dejal predsednik zdravstvenega sveta Rajko Kenda.
Voljč je po srečanju opozoril, da se prebivalstvo stara, starejši so tudi dalj časa zdravi. "Starejši si najbolj želijo ostati čim dlje finančno in fizično samostojni ter živeti v okolju, ki ga najbolj poznajo. A tega ne bo mogoče izpolniti, če bodo starejši 25 ali 30 let živeli izključno na pokojnini, ne da bi tudi še naprej nekaj aktivno prispevali k družbi," je izpostavil Voljč.
"Pokojninska reforma je šele prvi korak. Treba bo začeti razmišljati tudi o novih rešitvah, na primer novih vrstah zaposlitve, ki ne bodo delale konkurence mladim, ki iščejo službo," je dodal Voljč.
Svetlik pa je poudaril, da novi pokojninski zakon vsebuje tudi "varovalke" za tiste, ki začenjajo delati zgodaj in se tudi prej iztrošijo. "Vsaj štiri elemente imamo vgrajene v zakon," je dejal Svetlik.
Izpostavil je dodatno poklicno zavarovanje za ljudi, ki delajo na posebej zdravju občutljivih, nevarnih delovnih mestih, invalidsko zavarovanje v še ugodnejši obliki, to, da se bo lahko ženska z 41 leti delovne dobe oz. moški s 43 leti delovne dobe brez odbitkov upokojil, če bo star 60 let, in tudi možnost delne upokojitve.
Sindikat tekstilnih delavcev proti pokojninski reformi
V Sindikatu tekstilne in usnjarsko predelovalne industrije (ki sodi v okvir Zveze svobodnih sindikatov Slovenije) zavračajo pokojninsko reformo, ki po njihovem opozorilu ne upošteva značilnosti v tej industriji.
Večina zaposlenih se bo upokojila takoj, ko bodo izpolnili prvi pogoj, tudi za predčasno upokojitev, so zapisali v sporočilu za javnost. "Vzrok je predvsem velika obremenjenost na delovnem mestu, ki se je v zadnjih letih zelo povečala," pojasnjujejo.
Zaposleni se odločajo za takojšnjo upokojitev predvsem zato, ker so izčrpani in ker delajo več, kot je določeno z zakonom.
Rešitev vidijo v oblikovanju bolj humanega delovnega mesta in takih pogojev dela, da bodo zaposleni lahko dosegali povprečja z normalno storilnostjo in v predpisanih časovnih obdobjih.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.