Predstavniki Cindi Slovenija, Inštituta za varovanje zdravja in Slovenske zveze za tobačno kontrolo so ogorčeni nad "poskusi rušenja obstoječe protitobačne zakonodaje". Direktorica Cindi Jožica Maučec Zakotnik je na današnji novinarski konferenci predlog SNS za spremembo novele označila za poskus ščitenja interesov kapitala na račun zdravja nemočnih. Poudarila je, da bi bila sprememba novele "politična sramota" in izrazila upanje, da si je druge stranke ne bodo privoščile s podporo predlogu SNS.
V skupni izjavi, ki so jo podpisali predstavniki Cindi, Inštituta za varovanje zdravja (IVZ), Onkološkega inštituta, razširjenega strokovnega kolegija za onkologijo, Slovenske zveze za tobačno kontrolo, regionalnih zavodov za zdravstveno varstvo ter Medicinske fakultete v Ljubljani, opozarjajo, da novela v primeru sprejema predloga SNS ne bi več enakovredno ščitila zdravja vseh prebivalcev. Poudarjajo, da prezračevanje ni učinkovito v zmanjševanju izpostavljenosti tobačnemu dimu in da varne meje izpostavljenosti tobačnemu dimu ni.
Maučec Zakotnikova je danes poudarila, da je podpora sedanji vsebini novele široka in da jo bodo "branili do zadnjega". Kot je dejala, so zaskrbljeni zaradi dogodkov v javnosti, predvsem zaradi izjav "predstavnikov kapitala in nekaterih predstavnikov politike".
Glede predloga SNS, da bi se majhni lokali sami odločali, ali bodo kadilski ali nekadilski, pa je Helena Koprivnikar z IVZ danes opozorila, da izkušnje dokazujejo, da prostovoljni ukrepi nikoli niso učinkoviti. Le popolna prepoved kajenja v vseh zaprtih javnih prostorih zagotavlja popolno zaščito zdravja.
Na navedbe gostincev, da jim je z uveljavitvijo novele promet močno upadel, Koprivnikarjeva in Maučec Zakotnikova odgovarjata, da ekonomski interesi ne smejo imeti prednosti pred zdravjem. Maučec Zakotnikova je ob tem opozorila, da je pripisovanje vse krivde za upad prometa le prepovedi kajenja pavšalna, saj so svoje gotovo naredile tudi podražitve.
Izkušnje iz drugih držav, kjer imajo podobno strogo zakonodajo že dlje časa kot Slovenija, pa po besedah Koprivnikarjeve kažejo, da ni bilo učinkov na promet in število obiskov v gostinskih lokalih. Med državami, ki imajo tako strogo prepoved kajenja kot Slovenija, je navedla Irsko, Veliko Britanijo, Italijo, Litvo, Norveško, drugo leto pa bo podobna zakonodaja začela veljati tudi v Franciji in na Nizozemskem.
Kaj kažejo ankete?
Predstavnica Slovenske zveze za tobačno kontrolo Mihaela Lovše je predstavila tudi rezultate ankete, ki so jo opravili na sejmu Narava-zdravje in na Študentski areni oktobra letos. Med 1037 anketiranimi jih je 73,6 odstotka odgovorilo, da podpirajo protitobačno novelo, nenaklonjenih noveli pa je bilo 22,4 odstotka. Izmed anketiranih je bilo 68,4 odstotka nekadilcev, 32,4 odstotka kadilcev in 8,2 odstotka neopredeljenih.
Da jim je uveljavitev novele izboljšala kakovost življenja oz. zraka, je menilo 63,1 odstotka vprašanih, da se kakovost njihovega življenja zaradi novele ni izboljšala, pa je menilo 25,7 odstotka vprašanih.
Slabih 60 odstotkov anketiranih se je strinjalo z idejo, da bi kadilci uporabljali žepne pepelnike, glede na to, da veliko požarov povzročijo odvrženi cigaretni ogorki, medtem ko se s to idejo ni strinjalo 26,8 odstotka vprašanih. Poleg tega je 86,5 odstotka vprašanih navedlo, da jih motijo odvrženi cigaretni ogorki po tleh, pločnikih in v cvetličnih gredah, medtem ko 12,2 odstotka vprašanih to ne moti oz. jim je vseeno.
Mazej Kukovič: Razvite države imajo protikadilski zakon
Ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič, ki se v Bruslju mudi na dvodnevnem delovnem obisku, se je danes srečala s komisarjem za zdravje Markosom Kiprianujem. Pogovarjala sta se o slovenskih prioritetah predsedovanja, med drugim o raku. "K raku pa spada preventiva, ki govori najprej o tobaku. In vse države Evrope, tiste, ki se štejejo med zelo razvite, imajo tovrsten zakon," je na vprašanje, ali sta se s komisarjem pogovarjala tudi o zakonu omejevanju uporabe tobačnih izdelkov, odgovorila ministrica.
Za Slovenijo kot predsedujočo, kot promotorko znanja, preventive in tiste, ki nekaj želim narediti proti raku, bi po besedah Mazej Kukovičeve "izgledalo izjemno slabo, da bi si dovolili odstopanja". Ministrica je povedala, da je o tem Kiprianu o "poslal pisno sporočilo".
Komisar jo je obvestil tudi, da "promet v restavracijah in lokalih znotraj Evrope narašča po sprejetju protikadilskih zakonov". To je statistično dokazano, pravi ministrica, Slovenija pa o tem podatkov še nima. "To naj ne bi bil razlog, da bi imeli odmike od tega zakona," je jasno poudarila.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.