"Vsekakor pa je v vsaki posamični konkretni situaciji treba presojati prisotnost vseh elementov višje sile," poudarjajo na MDDSZ. To pomeni, da je treba upoštevati, ali gre za otroka do vključno petega razreda osnovne šole, ki potrebuje varstvo, možnost zagotovitve varstva s strani drugega starša ali na drug ustrezen način, možnost drugačne razporeditve delovnega časa delavca in tako naprej", dodajajo na ministrstvu.
Na MDDSZ nadalje pojasnjujejo, da so starši prav tako upravičeni do nadomestila za čas, ko zaradi višje sile doma varujejo otroke. "Zakon o delovnih razmerjih določa, da je delavec, ki zaradi višje sile ne more opravljati dela, upravičen do polovice plačila, do katerega bi bil sicer upravičen, če bi delal, vendar ne manj kot 70 odstotkov minimalne plače," so zapisali. Ključno je, da so v času delavčeve odsotnosti z dela podane okoliščine, ki utemeljujejo pravni standard višje sile, o prisotnosti le-teh pa je delavec dolžan delodajalca ustrezno seznaniti.
Breme izplačila nadomestila plače ni na državi, temveč ostane na delodajalcu, so ob tem povedali na ministrstvu.
Na MDDSZ poudarjajo, da pa delavec ne sme biti odsoten z dela zaradi višje sile zaradi zagotavljanja varstva, če je v vrtcu oziroma v šoli zagotovljeno nujno varstvo. "V kolikor je v vrtcu oziroma v šoli za otroka zagotovljeno varstvo, četudi v drugačni obliki kot sicer (tj. nujno varstvo), potem višja sila pri delavcu ne bo podana, saj ta dogodek (zagotavljanje varstva otroka) ni neizogiben in neodvrnljiv," so sporočili.
Prav tako so izpostavili, da je delavec dolžan delodajalca vnaprej obvestiti, če bo zaradi varstva otroka odsoten, in sicer čim prej od nastanka tega razloga ter o vseh okoliščinah, ki vplivajo na nastanek višje sile.
Delavec je lahko zaradi varstva otroka odsoten le del delovnega dneva. To pomeni, da na primer štiri ure dela, štiri ure je odsoten ali pa šest ur dela in je dve uri odsoten. "Tako kot v primeru celodnevne odsotnosti delavca je tudi v primeru delne odsotnosti iz razloga višje sile ključno, da so v času delavčeve odsotnosti z dela podane okoliščine, ki utemeljujejo pravni standard višje sile, o prisotnosti le-teh pa je delavec dolžan delodajalca ustrezno seznaniti," so ob tem zapisali na ministrstvu.
"V okviru vprašanja odsotnosti z dela zaradi višje sile poudarjamo, da se v konkretnih situacijah, kjer je možna izmenjava odsotnosti obeh staršev, tudi v primeru potrebe po delni dnevni odsotnosti (nekaj ur vsakega od staršev) o takšni odsotnosti delavec dogovori z delodajalcem, upoštevaje možnosti delavca in tudi potrebe delodajalca oziroma upoštevaje možnost prilagoditve organizacije delovnega časa," še sporočajo z ministrstva.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.