Na sredin odstop hrvaškega premierja Iva Sanaderja se je odzval slovenski premier Borut Pahor. Dejal je, da je to notranja zadeva Hrvaške in da se Slovenija v to ne bo vtikala.
"Želim si, da bi bila nova vlada čimprej imenovana, zato da bi lahko normalno tekel dialog med vladama in da se zaplet, ki je nastal spričo dokumentacije, ki prejudicira določitev meje in je zaustavila pogajanja med Hrvaško in Evropsko unijo, čimprej razplete, tako da bo ta problem rešen in da lahko utrdimo odnose na novi višji ravni," je poudaril Pahor.
Türk za okrepitev prizadevanj
Odzval se je tudi predsednik republike Danilo Türk, ki je poudaril, da gre za notranjo zadevo Hrvaške, obenem pa opozoril, da je Slovenija zainteresirana za stabilnost in uspešnost Hrvaške v prizadevanjih za premagovanje sedanje gospodarske krize, ki je zajela svet.
Slovenija in Hrvaška sta sosednji državi, ki ju povezujejo številne gospodarske, kulturne in človeške vezi in imata v sedanjih kriznih časih še posebno močne razloge za krepitev sodelovanja, piše v sporočilu za javnost urada predsednika republike.
Türk se je zavzel tudi za to, da Slovenija in Hrvaška v prihodnjem obdobju s potrebno treznostjo in realizmom ocenita izkušnje iz dosedanjega prizadevanja za vstop Hrvaške v evroatlantske organizacije in posebej v EU. "Slovenija je zainteresirana za nadaljnji napredek Hrvaške v tem procesu. V tem času obstaja tudi priložnost za dodaten napor za dokončanje določitve meje med državama. Rešitev je mogoča na podlagi vzajemnega spoštovanja in upoštevanja legitimnih interesov obeh držav, v okviru možnosti, ki jih daje mednarodno pravo," je še zapisano v sporočilu za javnost. Slovenski predsednik se je zavzel tudi, da bi obe državi skrbno preučili dosedanje izkušnje in okrepili prizadevanje za vzajemno koristno, pravično in trajno rešitev.
Janša: Vstop v EU se zamika
Prvi mož slovenske opozicije in nekdanji premier Janez Janša ocenjuje, da bo zaradi Sanaderjevega odstopa in prestrukturiranj v hrvaški notranji politiki “prišlo do dodatne zamude pri reševanju odprtih težav med Slovenijo in Hrvaško, pa tudi pri vstopanju Hrvaške v Evropsko unijo”, kar ne koristi niti Sloveniji niti Hrvaški.
Vprašali so ga tudi, ali meni, da je Sanader odstopil, ker je njegova država tik pred bankrotom. “Hrvaška je relativno bolj zadolžena kot Slovenija. Kratkoročno pa padec njihove gospodarske rasti ali proračunski primanjkljaj ni višji od slovenskega. Se pravi, če so oni pred bankrotom, bi morali biti tudi mi,” je odgovoril.
Žbogar: Hrvaška naj se vrne za pogajalsko mizo
Zunanji minister Samuel Žbogar Sanaderjevega odstopa ni komentiral, češ da ni primerno, da bi analiziral, kaj se dogaja v sosednji državi, je pa izrazil upanje, da se bo nova hrvaška vlada vrnila za pogajalsko mizo. Smo v obdobju umirjanja položaja, je dejal glede trenutnih razmer v zvezi s Hrvaško. Ponovil je, da je Slovenija pripravljena na nadaljevanje pogajanj in je s tem stališčem seznanila tudi druge članice Unije.
Kresalova presenečena
Ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal je dejala, da je nad Sanaderjevim odstopom presenečena, vendar upa, da zaradi tega ne bodo zastala pogajanja Hrvaške za njen vstop v EU.
"Vsi smo bili presenečeni, mislim, da vključno s kolegom, hrvaškim notranjim ministrom Karamarkom. Odstop se je zgodil ravno ob mojem uradnem obisku na Hrvaškem," je povedala Kresalova in dodala, da so se vsi spraševali, kaj se dogaja.
KOMENTARJI (350)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.